Giresun İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Giresun İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 15, 2019 0 Yazar: admin

Karadeniz Bölgesinin şifalı suları ile tanınmış olan Giresun ili bulundurduğu maden suları ile birlikte birçok ilden gelen turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Yer altı sularında bulundurduğu elementler ile birlikte şifalı su kaynağı haline gelen Giresun İli şifalı su kaynağı bakımından Karadeniz Bölgesinin en tanınmış ilidir. Suyun iç yapısının bol miktarda karbondioksit içeren şifalı sular çoğunlukla soğuk olmaktadır.

Contents

Giresun Kaplıcaları

Giresun Maden Suları

Karaaslan Maden suyu, Cüceköy Maden Suyu ve Bahanos Maden Suyu Giresun’un Espiye ilçesine bağlı olan maden sularındandır. Pontus dönemlerinden bu zamana kadar kalan şifalı su kaynakları bir araya gererek günümüze kadar birçok kişiye şifa olmuştur. Sık sık ziyaret edilen maden suları arasında yer alan bu kaplıcalar birçok şifalı su hastalığına iyi gelmektedir.

Manastır Şifalı Su Kaynağı

Tirebolu ilçesine bağlı olan Manastır köyü içerisinde bulunan maden suyu Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Tamzara köyünde bulunmaktadır. Tamzara köyünün ilçesine çok yakın olan Şebinkarahisar İçmesi adı verilen bir başka içme ile komşu olan Manastır Şifalı su kaynağı genellikle sıcak kullanılmaktadır. Mide, bağırsak, böbrek ve safra yolları rahatsızlıkları için oldukça yararlıdır.