Eskişehir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eskişehir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 15, 2019 0 Yazar: admin

Anadolu topraklarının en turistlik ve en içten yerlerinden biri olan Eskişehir de kültürel özellikleri ile birlikte en önemli tursit çeken tarafı yer altı özelliklerinden ötürü şifalı suları ve kaplıcaları bulunmaktadır. Modern konaklama tesisleri ile birlikte birçok turiste kapı olan Eskişehir Şifalı suları turizm açısından da iyi kaynak getirisi olmaktadır. Eskişehir yer altı zenginlikleri bakımından oldukça zengin ve modern tesisleri bulunmaktadır. Belirlenen mevcut kaynakların getirisiyle birlikte ortaya çıkan tesisler kadar birde daha yapılmayan tesisler bulunmaktadır. Yapılmayan tesislerin oryantasyon süreçleri ile birlikte daha büyük bir kaplıca turizimi alanı Eskişehir tarafından beklenmektedir.

Eskişehir Kaplıcaları

Hisarca Kaplıcası

Eskişehir merkez ilçe sınırları içerisinde olmasına rağmen Eskişehir kaplıcaları açısından ayrı bir şekilde değerlendirilen Hisarca kaplıcası porsuk barajının üst kısmında çam ormanlarına yakın yerlerde orman manzarasıyla birlikte eşssiz doğa güzelliği olan bir kaplıcadır. Romatizmal ve iç organ hastalıklarına iyi gelmektedir.

Yarıkçı Kaplıcası

Eskişehir Mihalıççık ilçesinde bulunan ve yerel bir kaynak olan Yarıkçı kaplıcası suyunun şifalı özellikleri ile romatizma hastalıklara iyi gelmektedir.

Çardak Hamamı

Sivrihisar Polatlı karayolunun güneyinde bulunan merkez konuma yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunan Çardak Hamamı, Hamamkarahisar köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü Hamamkarahisar Kaplıcası diye anmış olduğumuz hamam sıcak maden suları grubuna dahil olabilmektedir. Çardak Hamamı, şifalı ve sıcak suları sayesinde mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına romatizmal hastalıklara çok iyi gelmektedir. Belediye desteğiyle 1995 yılının ortasında yenilenen hamam daha sonraları daha gelişmiş şekilde hizmetini sürdürmektedir.

Uyuz Hamamı

Eskişehir Alpu ilçesi yakınlarında bulunan Kızılinler köyünde olan Uyuz hamamı yaklaşık olarak 29 derecede bulunan su ile içinde ki maddeler şifalı su haline gelmektedir. Deri hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen Uyuz hamamı turistlerin merakla gittiği hamamlardandır.

Taycılar İçmeleri

Uyuz Hamamı ile hemen hemen aynı ilçe içerisinde bulunan Taycılar İçmeleri çam ormanları ile birlikte harika bir görüntü ortaya koymaktadır. Sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa çare bulunmaktadır.