Termal Kaplıcalar

Hamileler Termal Havuza Girebilir mi?

09.01.2023
15

Hamilelerin termal havuza girmesi uzun yıllardır gebelik döneminde olan kadınlar arasında yaygın bir tartışma konusudur. Termal havuz ya da bilinen adı ile kaplıca, sıcaklığı sayesinde vücudun rahatlamasını sağlayan ve suda yer alan mineral ve vitaminler sayesinde sağlığa yararlı olan bir aktivite olarak bilinir. Özellikle Türkiye’nin termal havuz ve kaplıcalarının ününün tüm dünyayı sarmış olması, pek çok kişinin kış tatili olarak bu havuzları tercih etmesini sağlar.

Ancak termal havuzların kimler tarafından kullanılabileceği ve kimlerin kullanmaması gerektiği uzun yıllardır pek çok kişi tarafından tartışılan bir konudur. Sağlık sorunlarına iyi geliyor olması sebebiyle tercih edilmekte olan termal havuzların hamile kadınlar tarafından kullanılıp, kullanılamayacağı ise internet üzerinde en sık araştırılan konulardan biridir.

Hamilelik Sürecinde Termal Havuz Yasak mıdır?

Hamilelik kadınların annelik adına attıkları ilk adım ve bebekleri ile aynı vücutta yaşadıkları çok özel bir süreçtir. Manevi olarak oldukça özel olan bu sürecin en sağlıklı şekilde tamamlanması ve annelerin bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmesi için, anne adayları tarafından dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır.

Gebelik sürecinde olan kadınların sıcak su ile banyo yapmaları tavsiye edilmemektedir. Vücut ısısının üzerinde olan su sıcaklıkları hem anne hem de bebek için tehlike arz edebilir. Bu durumda buhar odası, sauna ya da termal havuz gibi sıcaklığın normalin çok üstünde olduğu yerler hamile kadınlar için uygun değildir. Bu noktada, hamile termal havuz kullanabilir mi sorusuna, tavsiye edilmediğine dair yanıt vermek mümkündür. Termal havuzların sıcaklığının vücut ısısının çok üstünde olması bebeğin gelişimi için büyük bir tehlike arz etmektedir.

Hamileler Termal Havuza Girebilir mi

Hamileler Termal Havuza Girebilir mi

Bu noktada bazı anne adaylarının gebeliklerinin ilk 3 ayı kapsayan sürecinde termal havuz ya da hamam gibi, sıcaklığı yüksek olan sulardan uzak dursalar da, 3 ayın ardından tercih ettikleri bilinmektedir. Ancak bu noktada hamileler için termal havuz tercihinin oldukça tehlikeli olabileceğini ve bu gibi bir aktiviteden önce doktorunuza danışmanız gerektiğini dile getirmek gerekir.

Riskli Gebelikler Termal Havuzdan Kesinlikle Uzak Durmalı

Özellikle riskli gebeliklerde bu gibi aktiviteler kesinlikle tavsiye edilmemekte, hatta doktorlar tarafından yasaklanmaktadır. Ancak her kadının gebelik sürecinin ve vücut döngüsünün aynı olmadığını, dolayısıyla hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken etkenlerin her kadın için aynı olmayacağını dile getirmek gerekir.

Termal Havuz Hem Anne Adayına Hem Bebeğe Zararlı Olabilir

Hamileler termal havuz kullandığında anne adayının beynine giden kan miktarının azaldığı gözlenmiştir. Bu durumda gebe kadınlar ani bir fenalaşma ya da bayılma yaşayabilir. Bu gibi bir durumda bebeğe giden oksijen ve kan miktarı da azalacaktır. Tüm bu etkenler bebeğin gelişimi için ciddi bir soruna yol açabileceği gibi, anne adayının sağlığı içinde tehlikelidir. Dolayısıyla hamileliğin herhangi bir sürecinde hamam, sauna ya da termal havuz gibi aktivitelerden uzak durmak gerekir. Daha detaylı bilgi almak için doktorunuz ile iletişime geçebilir ve bu konuyu onunla paylaşabilirsiniz. Hamilelik sürecini en sağlıklı şekilde ilerletmek için doktorunuzun söylediklerine uymanız önerilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Regl İken Termal Suya Girilir Mi? başlıklı makalemizde Regl iken termal suya, Termal su ve Termal suları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com