Haruniye Kaplıcaları

Haruniye Kaplıcaları

Ocak 5, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Haruniye Kaplıcalarının Faydaları

Ceyhan Nehri kıyısında Aslantaş Barajı rezervuar sonunda ve Berke Barajı aksının yatağında yer alan Haruniye Kaplıcaları; temiz havası, doğal güzelliği ve sıcak suyuyla şifa dağıtmaktadır. Önceleri sadece yaz aylarında Hizmet veren Haruniye Kaplıcaları kurulan tesisleriyle birlikte dört mevsim hizmet vermektedir. Yemyeşil olan çevresiyle şifa dışında huzurlu vakit geçirme fırsatı sunan kaplıcalara giriş ücretsiz olup, tesis gün boyu açıktır.

Haruniye Kaplıcalarının faydaları arasında,

 • Migren ve bel ağrısı,
 • Romatizma rahatsızlıkları,
 • Mide ve bağırsak hastalıkları,
 • Deri rahatsızlıkları,
 • Kadın hastalıkları,
 • Sinir hastalıkları,
 • Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları yer almaktadır.

Haruniye Kaplıcaları

Haruniye Kaplıcalarının Özellikleri

Osmaniye ilinin Düziçi ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Haruniye Kaplıcaları Kuşçu Köyü sınırlarında bulunan Düldül Dağı eteklerindedir. Kalsiyum, bikarbonat, sülfür ve magnezyum içeren Haruniye Kaplıcalarının özellikleri arasında radyoaktif özelliğe sahip olması yer alırken, 332 mg/lt karbondioksit 4 mg/lt florür içermesi radyoaktif özelliğe sahip olmasında etkendir.

Suyun sıcaklığı 32°C ve pH değeri 6,0-7,0’dir. Toplam mineralizasyonuna bakıldığında ise, 1150mg/lt ile 1190 mg/lt arasında değiştiği görülmektedir.

Haruniye Kaplıcalarında Nerede Kalınır?

Haruniye Kaplıcalarında konaklamak isteyen misafirler için Haruniye Kaplıcaları Tesisleri hizmet vermektedir. Yemyeşil çevresiyle şifa dağıtmanın dışında tertemiz havasıyla dinlenme fırsatı sunan tesisler dışında günü birlik termal sudan faydalanmak isteyen misafirler Osmaniye ilinde bulunan otellerde de konaklayabilmektedir.

 • Karacalar Suit Otel (Şehir merkezine 8,2 km)
 • Erzin Artemis Otel
 • Hattusa Vacation Thermal Club (Şehir merkezine 16,1 kim)
 • Royalton Hotel (Şehir merkezine 16,7 km)
 • Miba Hotel
 • Fourway Hotel SPA & Restaurant
 • Bahçe Park Otel (Şehir merkezine 26,6 km)
 • Osmaniye Hanedan Otel (Şehir merkezine 8 km)
 • Karatepe Park Otel (Şehir merkezinde)
 • Büyük Osmaniye Oteli (Şehir merkezine 45 km)

Haruniye Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Haruniye Kaplıcası, denizden 620 yükseklikte olup, Osmaniye merkezine 57 km. ve Adana merkeze 143 km. uzaklıktadır. Kaplıca keyfi yaparak hem dinlenmek hem de şifa bulmak isteyen ziyaretçiler tarafından sorulan ‘’Haruniye kaplıcalarına nasıl gidilir?’’ sorusuna cevap olarak havayolu, karayolu ve demir yolu ulaşım seçenekleri sunulabilmektedir.

Özel arabayla gitmek isteyen ziyaretçiler TEM otoyolunu ve D-400 karayolunu kullanarak yolculuk yapabilecekleri gibi demir yolu kullanarak farklılıklar yaşamak isteyen misafirlerse, Osmaniye iline gittikten sonra demir yolunu kullanarak keyifli bir yolculuk yapabilirler.

Haruniye Kaplıcalarına ulaşım merkezi bir yerde olması nedeniyle kolaydır. Karayolu ya da demir yolunu uzun olması nedeniyle tercih etmeyen misafirler Adana Havaalanı ya da Gaziantep Havaalanı’nı kullanarak 1 saat gibi kısa sürede kaplıcalara ulaşabilmektedir.

Haruniye Kaplıcaları

Haruniye Kaplıcaları Otel Fiyatları

Haruniye Kaplıcaları otel fiyatları için bilgilendirmeye geçmeden önce kaplıca çevresinde sadece ‘’Haruniye Kaplıcaları Tesisleri’’ olduğunu belirtmek isteriz. Tesisler her bütçeye uygun konaklama fırsatı sunarken, tesis hakkında fiyat ya da hizmetler hakkında bilgi almak isteyen misafirler 0 328 876 80 02 ya da 0 542 534 80 80 telefonlarını arayarak detay sahibi olabilmektedir. Otel fiyatları da konuma, oda özelliklerine ve hizmet çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir.

Haruniye Kaplıcaları Yorumları

Haruniye Kaplıcaları yorumları tesislere yönelik olumsuz olmakla birlikte ziyaretçiler günü birlik gidilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca şifalı suyunda eskisi gibi olmadığı belirtilmektedir.

Geçen hafta sonu oradaydım…

Tesisleri belediye işletiyordu ve yeni bir işletmecisi var, çocukluğumdan beri bildiğim bir yerdir ama geçen hafta sonu oradaydım ve ben havuza girmedim. Eşim ve kızım girdi ama havuz temiz olmasına rağmen suyu soğuktu.

Yıllar önce kışın girerdik ve içinden buhar çıkardı, kükürt kokusu bayardı. Ama üzülerek yazıyorum ki aynı koku yoktu. Doğa ve konum açısından böyle bir yer var mı bilemiyorum, fakat tek bildiğim konuya el atılması ve ana damarın güçlendirilmesi adına yeni bir proje yapılmasıdır. Suyu gerçekten şifalı böyle bir değerin kaybolmasına izin verilmemelidir.