Termal Kaplıcalar

Haymana Belediye Kaplıcaları Ankara

24.12.2022
57

Haymana Belediye Kaplıcaları İç Anadolu bölgesinin termal su kaynakları arasında yer almaktadır. Ankara’nın güneydoğusunda, şehir merkezine 73 km uzaklıktaki Haymana ilçesindeki dağlık alanda yer alır. Haymana Belediye Kaplıcaları’na ulaşım Ankara-Haymana karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Hititlerden beri tanınan, Romalılar tarafından kurulan, 1927 yılında yeniden inşa edilen ve farklı zamanlarda yenilenen merkez kaplıca, bölgenin merkezinde yer alır. Belediye Kaplıcasının yanında Cimcime otel ve Urofiz termal otel vardır.

Su sıcaklığı 44,5°C, kaynak akım değeri 4,8 l/sn, Ph değeri yaklaşık 6,8’dir. Su bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksit gibi minerallerden oluşur. Su sıcaklığı banyo yapmak ve içmek için uygundur.

Haymana Belediye Kaplıcaları, Romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinirlilik ve kas yorgunluğu hastalıklarına iyi gelir. İçilirse mide, karaciğer, safra kesesi ve pankreas gibi organlar üzerinde olumlu etkisi vardır. İki adet halka açık havuz, dört adet özel hamam, fizik tedavi merkezi bulunur. Ayrıca termal tedavi ünitesinin yanı sıra restoran ve kafesi bulunmaktadır.

Haymana Belediye Kaplicalari

Haymana Belediye Kaplıcaları

Alanın merkezinde üç kaplıca iki yerel otel bulunmaktadır. Medrese, Seyran ve Merkez kaplıcaları ile birlikte Haymana yatağının kapasitesi günlük 2.000 kişiye hizmet verebilmektedir. 68 yataklı Cimcime termal oteli ile 120 yataklı termal otel arasında fizyoterapi kliniği bulunmaktadır. Bu kaplıcada hamam, duş, radyo ve fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Contents

Haymana Belediye Kaplıcaları Faydaları

Kaplıca suyunun faydaları Kaplıca suyunun insan sağlığı üzerindeki faydaları şunlardır:

  • Kas ve Eklem Ağrılarını Azaltır: Kaplıca suyu, vücudun kas ve eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Kaplıca suyu, çeşitli mineraller ve bitki özleri içerir ve bu bileşenler vücudun kas ve eklem ağrılarının azalmasını sağlar.
  • Stresi Azaltır: Kaplıca suyu, insanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumaya yardımcı olan çeşitli minerallere sahiptir. Bu mineraller, insanların stresini ve anksiyetesini azaltabilir.
  • Bakteri ve Virüsleri Öldürür: Kaplıca suyunun içerdiği çeşitli mineraller, bakteri ve virüslerin üremesini önleyebilir ve bu mikroorganizmaları öldürür.
  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Kaplıca suyu, kilo vermeye yardımcı olabilen çeşitli mineraller içerir. Bu mineraller, vücudun metabolizmasını hızlandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır ve vücuttaki atıkların atılmasını sağlar.
  • Cilt Sağlığını Korur: Kaplıca suyu, cildin sağlığını korumaya yardımcı olan çeşitli minerallere sahiptir. Ayrıca çinko, magnezyum ve potasyum, cilt sağlığının korunmasını desteklemek ve cildin iyileşmesini sağlamak için çok önemlidir.

Haymana Belediye Kaplıcaları İletişim

Haymana Merkez Kaplıcası Termal Oteli Çaldağı Mh. Niyazi Siren Cd.

Tel: 0312 658 29 00 – 01

Seyran Kaplıcası
Tel: 0312 658 29 07

Medrese Kaplıcası
Tel: 0312 658 29 02

Merkez Kaplıca
Tel: 0312 658 10 19

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Kaplıcaları ve Hamamları başlıklı makalemizde Bursa İli Kaplıcaları, Bursa İli Kaplıcaları Nerede ve Bursa İli Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com