Termal Kaplıcalar

Pasinler Kaplıcaları Erzurum

25.12.2022
62

Pasinler Kaplıcaları, Erzurumun Pasinler ilçesine bağlı olan Çığır ve Işıklı köyleri arasında bulunan kaplıcalardır. Kaplıcaların sıcaklığı 40-45 derecedir ve içerisinde brom ve sodyum tuzlarının havzaları bulunmaktadır. Kaplıcaların kullanımı köy halkının rahatsızlıklarının tedavisi, bölgede yaşayanların sağlık ve güzellik amacıyla kullanılmaktadır.

Erzurum Pasinler Kaplıcaları hem çevre hem de sağlık olarak çok faydalı olan kaplıcalardır. Kaplıcaların çevresinde çeşitli bitkiler, ağaçlar ve çiçekler vardır. Ayrıca birçok insan bu kaplıcalardan faydalanıp, sağlıklarını iyileştirmektedir. Erzurum şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bin bir hastalığı tedavi eden Pasinler Kaplıcaları ve Hasankale Kaplıca Kampüsü yeni yüzüne kavuşmuştur.

Pasinler Kaplıcaları Erzurum

Kalenin güneyinde yaklaşık 50 metrelik Hasankale Deresi’nin iki yanında ikişer kaplıca bulunmaktadır. Güneydekine Büyük Çermik, kuzeydekine Küçük Çermik denir. 1565 yılında Dulkadiroğulları’ndan Şah Bey tarafından yaptırılan Büyük Çermik 14.5 metre çapındadır. 1749 yılında tamir edilen bu kaplıcaya birkaç ekleme yapılmıştır.

Kaplıca aynı zamanda hamamda içme suyu olarak kullanılmaktadır. İçecek olarak tüketildiğinde safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsakları olumlu etkiler. Kaplıca tedavisi romatizma, sinirlilik ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirlilik ve eklem hastalıkları ve kireçlenmelerin tedavisi için yapılmaktadır. Bikarbonat, klorür, sodyum, karbondioksit ve radyoaktif bileşikler içeren kaplıca suyunun sıcaklığı 39 ile 45 derece arasında değişiyor.  Çıkış derinliği 205 metre olan suyun debisi 15 It/sn’dir.

Pasinler Kaplıcaları Erzurum

Pasinler Kaplıcaları Erzurum

Pasinler Belediyesi Termal Kale Otel

Termal Kale Otel bölgedeki tek aile oteli olup, uzun süredir kaymakamlık gözetiminde işadamları tarafından işletilmektedir. Ayrıca Pasinler beldesi bünyesinde yer alan Kale Termal Otel’in sağlık ve güzellik hizmeti vermesi amacıyla yapılan yenileme çalışmaları tamamlanmıştır. Aile banyosu yenilenmiş, aile oteli konseptine uymayan otel odasının bar kısmı kaldırılmış, yatak odası ve mobilyalar, televizyon ve buzdolabı eklenmiştir. Alanda eğitim almış çalışanların yanı sıra, otel işletmeciliği alanında devlet sertifikası almıştır.

Çevre düzenlemesi, çevre düzenlemesi ve aydınlatması ile farklı niteliklere bürünen Pasinler Belediyesi Termal Kale Otel altı tesisi ile hizmete hazır haldedir. Hasankale kültürünün ve lezzetinin mümkün olduğunca yaşatılabilmesi için otel restoranında yöresel yemeklere öncelik verilmiştir. Bunan yanında Restoran hem açık büfe hem de alakart olarak hizmet vermektedir.

Pasinler Kaplıcaları İletişim

Pasinler Kaplıcalarına ulaşım için en kolay yol, Erzurum’dan Pasinler’e araba ile gidilmesidir. Pasinler Kaplıcaları arası yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Erzurum şehir merkezinden Pasinler Kaplıcalarına giderken, Pasinler Yolu üzerinden yol alınmalıdır. Ayrıca kent içi ulaşım için otobüsler de kullanılabilir.

Adres: Erzurum Pasinler Kaplıcaları Adres: Pasinler Mahallesi, Kaplıca Yolu, Pasinler / Erzurum

Telefon: 0 442 522 34 44

Faks: 0 442 522 34 45

E-posta: info@pasinlerkaplicasi.com

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Kaplıcaları ve Hamamları başlıklı makalemizde Bursa İli Kaplıcaları, Bursa İli Kaplıcaları Nerede ve Bursa İli Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com