Termal Kaplıcalar

İltihaplı Romatizma Kaplıca İyi Gelir mi?

12.01.2023
10

Romatizma hastalığına kaplıca tedavisi ve termal suların iyi geldiği bilinmektedir. Fakat romatizmanın iltihaplı olması bu durumu değiştirebilmektedir.

İltihaplı Romatizma Nedir?

İltihaplı romatizma tıp dilinde romatoidartrit olarak da bilinmektedir. İltihaplı romatizma bir kronik bozukluktur. Bu kronik bozukluk bazı insanlarda cilt, kalp, kan damarları da olmak üzere birçok farklı vücut sistemine zarar verebilmektedir. İltihaplı romatizma vücut sistemindeki bir bozukluktan dolayı oluşur ve kişinin bağışıklık sisteminin vücudun sahip olduğu dokularına, özellikle de eklem de bulunan dokulara saldırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte meydana çıkabilecek iltihap, vücudun farklı kısımlarının da zarar görebileceği bir durumdur. İlaçlar ve tedaviler bu sonuçları çoğu ölçüde düzeltmiş olsa da, şiddetli iltihaplı romatizma kişinin eklem zarını etkilemektedir ve ilerleyen aşamalarda kemik deformasyonuna neden olabilmektedir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihapları romatizma belirtileri denilince akla ilk olarak şişmiş eklemler gelmektedir. Ayıca sabah kalktıktan sonra hareket etmemeye bağlı olarak daha da kötü hale dönüşen eklemin sertliği, yorgunluk gibi sonuçlar da iltihaplı romatizmanın belirtileri arasında yer alabilmektedir. İltihaplı romatizmanın ilk zamanlarında genellikle el parmağı ve ayak parmağı gibi daha küçük eklemlerin bulunduğu yerler etkilenir. İlk dönemin devamında ise bilekler, kalça ve omuz gibi bölgeler de etkilenmeye başlar. Çoğu hastada vücudun iki tarafındaki eklemler etkilenir.

İltihaplı Romatizma Kaplıca İyi Gelir mi?

İltihaplı Romatizma Kaplıca İyi Gelir mi?

Her iltihaplı romatizma hastasının belirtileri aynı olmayabilir. Belirtiler hastalığın seviyesine göre değişebilmektedir. Hastalık bazen dönem dönem git geller yaşar. Yükselme döneminde hastalığın belirtileri çoğalırken, düşme dönemlerinde ise ağrılar ve şişkinlikler azalabilir.

Eğer uygulanan tedavi işe yaramazsa iltihaplı romatizma giderek bireyin eklemlerini çalıştırmayı durdurur ve eklemlerin kendi yerlerinden çıkmasına sebep olur.

İltihaplı Romatizma Hastalığına Kaplıca İyi Gelir mi?

İltihaplı romatizma hastalığında kaplıca tedavisi önerilmemektedir. Halk arasında termal su ve kaplıcalar sık olarak başvurulan tedavi yöntemlerindendir fakat sıcak su ile temas durumu bazı hastalarda daha kötü durumlara sebep olabilmektedir. Kaplıca tedavisi daha ileri yaş grubu kireçlenmesine sahip olan hastalara önerilebilir ancak iltihaplı romatizma için önerilmemektedir.

Kaplıca tedavisinin iyileştirici olduğu bazı romatizmal hastalıklar olabilir, örneğin eklemdeki kireçlenmeler, bu hastalıkta iltihap yoktur bu yüzden sıcak su bu hastalıklara iyi gelir fakat vücutta iltihabın olduğu bu hastalığa termal tedavi gibi sıcak su tedavileri iyi gelmez.

İltihaplı romatizma sahibi hastalara çoğunlukla rehabilitasyon veya belirli egzersizler önerilir. Çünkü bu hastalık eklemde ağrılar ve tutukluklarla kendini gösterir. Bunun sonucu olarak da kaslarda güçsüzlükler meydana gelebilir. Eklem tedavi edildiğinde eklemin eski işlevine kavuşabilmesi için o bölgede güçlü ve sağlam bir kasın bulunması gerekir. Bunun için hasta kişinin doktorun yazdığı ilaçları aksatmadan kullanması, egzersize zaman ayırması gerekmektedir. Yüzme bilinen tüm romatizmal sorunlara iyi gelmektedir çünkü suyun kaldırma gücüyle yüzdüğünüz zaman tüm eklemleriniz çalışmış olur.

İltihaplı Romatizma Hastalığından Nasıl Kaçınılır?

İltihaplı romatizma hastalığından kaçınmak için yapılacak birçok şey vardır. Özellikle soğuk havalarla birlikte hastanın sıcak olan mekanlarda bulunuyor olması çok önemlidir. Aşırı kilolu olan romatizma hastalarının uygun bir diyetle birlikte düzenli spor yapıp kilo vermeleri de çok önemlidir. Hastalar sağlıklı beslenmeye önem vermelidir. Günde 2-2 buçuk litre su içilmesiiltihaplı romatizma hastalığından kaçınma açısından çok önemlidir. Bunun dışında stresten ve kaygı durumlarından uzak durulmalıdır. Sigara kullanılmaması ve sigara dumanından uzak durmak da bu hastalıktan kaçınmayı destekler. Ayrıca vitaminler ve ek takviyeler de alınması vücut direnci ve sağlığı için önemli bir yoldur.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi? başlıklı makalemizde emziren anneler ve termal sular hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com