Termal Kaplıcalar

Diz Ağrılarına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

11.01.2023
18

Diz ağrısı için kaplıca terapisi önerilebilir. Kaplıca suyunun sıcaklığı ve mineralleri, diz ağrısı olan kişilerde ağrıyı azaltır ve hareket kabiliyetini arttırır. Ancak kaplıca terapisi yapılırken, doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Doktor, en uygun kaplıcanın hangisi olduğu konusunda bilgi verebilir. Örneğin, bazı kaplıcalar sıcak su veya buhar terapisi sunarken, diğerleri soğuk su veya buhar terapisi sunabilir. Doktor, diz ağrısı için uygun kaplıcanın hangisi olduğunu, ağrı nedenine bağlı olarak önerebilir.

Diz Ağrısına Kaplıca İyi Gelir Mi?

Diz ağrısı olan kişilerde kaplıca suyu ağrıyı azaltır ve kısıtlanan hareket durumunu ortadan kaldırabilir. Kaplıca suyunun taşıdığı özellikler, diz ekleminin etrafındaki dokuları yumuşatır ve bu nedenle diz ağrısını azaltır. Ayrıca kaplıca suyunun sıcaklığı nedeniyle, dizlerde oluşabilecek iltihaplı süreçler de azaltılır. Bu nedenle, kaplıca suyu diz ağrısı olan kişiler için faydalı bir terapi yöntemidir.

Türkiye’deki Hangi Kaplıcalar Diz Ağrısına İyi Gelir?

Türkiye’deki kaplıcalardan diz ağrısına iyi gelmesi ile bilinenlerden biri; Bolu sınırları içerisinde bulunan Göynük kaplıca suları romatizma ve siyatik gibi rahatsızlıklarıniyileştirilmesi için başvurulan seçeneklerden biridir. Ayrıca Afyon’da bulunan Gazlıgöl termal suları da diz ağrısı gibi romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde akla gelen kaplıcaların başındadır.Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan kaplıcalarında yapılan banyo kürlerinin de diz ağrısı, kireçlenme gibi rahatsızlıklar iyi geldiği belirtilir. Herkesçe bilinen bu kaplıcaların yanı sıra sıcak su kaynağına sahip pek çok kaplıca, özelliği gereği diz ağrısı gibi romatizmal rahatsızlıklara iyi gelmeleriyle bilinir.

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz ağrısının nedenleri pek çok farklı duruma bağlı olabilir. Diz ağrısı, diz eklemi veya dizin etrafındaki dokulara ait bir rahatsızlıktır. Diz ağrısının nedenleri birçok faktörden kaynaklanabilir. Bunlar şunlar olabilir:

Diz Ağrılarına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

Diz Ağrılarına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

 • Yaşlılık: Dizlerin yıpranmasına bağlı olarak, yaş ilerledikçe diz ağrısı sıklıkla görülür.
 • Aşırı kilo: Aşırı kilo olma durumunda, dizler üzerinde fazladan yük vardır ve bu yüzden dizler ağrır.
 • Diz ekleminin yapısı: Diz ekleminin doğuştan yapısı bozuk olabileceğinden, bu nedenle diz ağrısı olabilir.
 • Aşırı hareket: Dizlerin aşırı hareket etmesi, dizlerde ağrıya neden olabilir. Örneğin, aşırı koşu yapma, dizleri aşırı derecede yorabilir ve bu nedenle diz ağrısı olabilir.
 • Dizlerin zorlanması: Dizlerin zorlanması, dizlerde ağrıya neden olabilir. Örneğin, aşırı yük taşıma, dizleri zorlayabilir ve bu nedenle diz ağrısı olabilir.
 • Diz ekleminin yaralanması: Diz ekleminin yaralanması, diz ağrısına neden olabilir. Örneğin, diz ekleminin şişmesi veya diz kapaklarının zedelenmesi, diz ağrısına neden olabilir.
 • Kireçlenme: Diz ekleminin içinde, kemikler arasında yer alan yumuşak dokuların tahriş olması ve kireçlenmesine neden olabilecek bir rahatsızlık olabilir. Bu durumda, diz ağrısı olur.
 • Diz ekleminin enfeksiyonu: Diz ekleminin enfeksiyon geçirme ihtimali de diz ağrısına neden olabilir.
 • Diz ekleminin tümörleri: Diz ekleminin tümörlerinin olması da diz ağrısına neden olabilir.

Diz Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Diz ağrısının belirtileri, vücutta kendini pek çok şekilde hissettirebilir. Diz ağrısı belirtileri, sadece dizdeki bir problemi işaret edebileceği gibi başka rahatsızlıklara dair işaretçi belirtiler de olabilir.Kaplıca, diz ağrısı belirtileri oluştuğunda tercih edilen ilk tedavi yöntemi olarak görülse de uzun süre boyunca ve sık yaşanması durumunda doktora başvurulması önerilir. Diz ağrısının en bilinen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dizde şişme,
 • Dengesizlik
 • Dizden gelen çıtırtı sesleri,
 • Dizde kızarıklık
 • Dizdesertlik,
 • Zayıflık,
 • Dizi bükmede zorluk yaşamak,
 • Dizde yanma.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi? başlıklı makalemizde emziren anneler ve termal sular hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com