Termal Kaplıcalar

İnegöl Kaplıcaları

15.01.2023
36

Bursa’nın İnegöl ilçesi sınırları içerisinde yer alır. İnegöl kaplıcaları şifalı suları yeryüzüne doğal yollarla ulaşır. Bu kaplıcalar, Oylat Termal Tesisleri ile bütünlük içerisindedir. Mineraller açısından zengin olan İnegöl Kaplıcaları, bulunduğu konum itibariyle de bol oksijenli yeşillikler arasında yer alır. Bu durum şifalı suların tedavi özelliklerine katkı sağlar.

İnegöl Kaplıcaları yılın dört mevsimi hizmete açıktır. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Yoğunluk ilgi görmesinin nedeni kaplıca sularının birçok hastalığın şifasında kullanılabilmesi, kaplıcalarla bütünlük oluşturan turizm tesislerinin birçok imkana sahip olmasından kaynaklıdır.

inegol kaplicalari

İnegöl Kaplıcalarının Kimyasal Özellikleri

Doğal şifalı sular arasında yerini alan Kaplıca, metaborik asit oranı 0.811, matsilikat asit oranı 57.052 değerlerinde olup, toplam mineralizasyon oranı 735.733 olarak değerlendirilir. Ayrıca İnegöl Kaplıcalarının şifalı suları;

 • Sodyum 18.622 mg/l,
 • Potasyum 3.832 mg/l,
 • Kalsiyum 130.260 mg/l,
 • Magnezyum 7.901 mg/l,
 • Demir 0.760 mg/l,
 • Alüminyum 0.120 mg/l,

Kimyasal özellikler gösterir. Kaplıcanın şifalı sularından faydalanmak isteyen ziyaretçiler, tesislerle bütünlük gösteren şifa merkezlerinden de faydalanarak, tedavi sürecine önemli katkı sağlayabilirler.

İnegöl Kaplıcaları Fiziksel Özellikleri

İnegöl kaplıcaları şifalı sular, kimyasal özelliklerine bağlı olarak renksiz ve berrak fiziksel görünüme sahiptir. Bu yüzden kaplıca suyunun ortalama termal sıcaklığı 40.5 santigrat derecedir. Aynı zamanda şifalı suları banyo kürü olarak kullanılabileceği gibi, içme olarak da şifa amaçlı kullanılabilir.

İnegöl Kaplıca Suyunun Faydaları

Bu kaplıcaların şifalı suları uzun yıllar tedavi amaçlı kullanılmıştır. Yapılan sağlık analizlerde;

 • Beyin yorgunluğu,
 • Stres rahatsızlıkları,
 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Romatizma ve buna bağlı kireçlenmeler,
 • Kırıklarla gelişen deforme olmuş kas ve kemik tedavilerinde,
 • Yüksek ve düşük tansiyonun dengelenmesinde,
 • Kadın hastalıklarında,
 • Çocuk felci ve sonrasında gelişen rahatsızlıklarda,
 • Sinir iltihaplanmalarında,
 • Sinirlerin hassasiyetini kaybettiği durumlarda,
 • Siyatik ve buna bağlı gelişen ağrılı rahatsızlıklarda,
 • Cilt hastalıklarında,
 • Felç ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklarda,

Gibi rahatsızlıklarda, İnegöl kaplıcaları şifalı sularının tedavi etkisi göstermiştir. Ayrıca kaplıca sularının içme kürü olarak kullanılmasında böbrek ve idrar yollarında oluşan kumların ve taşların vücuttan atılmasına katkı sağladığı, bu oluşumları engellediği görülmüştür.

İnegöl Kaplıcaları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa ile merkezine 72 km, İnegöl ilçe merkezden 27 km uzaklıkta, İnegöl’ün Hilmiye Mahallesi sınırları içerisinde, Uludağ’ın eteklerinde yer alır.

İnegöl Kaplıcalarına ulaşım sağlayacak ziyaretçiler, Bursa il merkezinden toplu taşıma araçlarını kullanarak, İnegöl ilçe merkezine ulaşım sağlamalıdırlar. Ayrıca ilçe merkezinden kaplıcalar bölgesine Hilmiye dolmuşları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Hususi araçları ile kaplıcalar bölgesine ulaşım sağlayacak ziyaretçiler, Bursa-İnegöl bağlantısını sağlayan D200 kara yolunu kullanarak, öncelikle İnegöl merkezine, daha sonra Hilmiye yön levhasını takip ederek bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Böylece Ankara istikametinden gelecek ziyaretçiler Ankara-Bursa yönünde ilerleyerek, İnegöl ilçe merkezine giriş yapmaları gerekir. Ayrıca hava yolu ile erişim sağlayacak ziyaretçiler, en yakın konumda bulunan Bursa il merkezinde bulunan havalimanını kullanmalıdırlar.

İnegöl Kaplıcaları Konaklama

İnegöl kaplıcalarının gelişmiş konaklama imkanlarına sahiptir. Kaplıcalar konumunda Oylak Termal Tesisler, Çağlayan Otel, Aşiyan Apart Otel, Orman Otel isimli konaklama tesisleri yer alır. Tesisler kaplıcaları ziyarette bulunanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmıştır. Ayrıca tesisler dahilinde termal havuzlar, çocuk oyun alanları, spor aktivitelerine yönelik olanaklar bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede Sugesam Spa isimli şifa merkezi, 4 adet mermer küvetli, 8 adet jakuzili olmak üzere, sauna, buhar banyosu şok duş imkanları ile hizmet verir.

İnegöl Kaplıcaları Fiyatları

Fiyatları tesislerin işletmeciliğini üstlen özel sektör tarafından mevsimlik sezonlara göre belirlenmektedir. Kaplıcaların fiyatları alınan hizmete ve yoğunluk görülen sezonlara göre artış gösterir. İnegöl Kaplıcaları şifalı sularından faydalanacak ziyaretçiler, erken rezervasyon yaptırarak, kaplıcaların fiyat avantajlarından faydalanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Babas Kaplıcası başlıklı makalemizde Babas Kaplıcası ve Babas termal suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com