İzmir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

İzmir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 23, 2019 0 Yazar: admin

Ege Bölgesinin en güzel illerinden biri olan ve şifalı suları ile ünlü olan ilimiz İzmir Türkiye’nin en gözde turizm kaynağı olan illerinden bir tanesidir. Birbirinden güzel otel ve sahilleri ile yazları dolup taşan İzmir, içme ve çamur banyoları ile de turizme oldukça katkı vermektedir. Belli bölgelerinde bulunan şifa kaynakları İzmir’in yaz ayları dışında ekonomiye katkı vermesini de göz önünde bulundurarak oldukça büyük faaliyetler göstermektedir. Birçok ilçesinde bulunan yer altı faaliyetleri ile birlikte şifalı su kaynaklarının kullanılmış olduğu yerlerin başında gelmektedir.

İzmir Kaplıcaları

Dikili Kaplıca ve Çamur Banyoları

İzmir’in meşhur ilçelerinden biri olan Dikili Kaplıcası, İzmir merkeze yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sülfatlı sıcak maden suları ile birlikte birçok fayda sağlayan Dikili Kaplıcası genişlik olarak da İzmir’in en meşhur alanları arasında yer almaktadır. Dikili kaplıcası, bildiğiniz kaplıca özelliklerini barındırıp aynı zamanda da yer alan çamur havuzlarından meydana gelmektedir. Romatizmasal hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen Dikili kaplıcasında bulunana çamur banyosu da vücuttaki antioksidi atmaya yarayan yararlı bir alandır.

Nebiler Kaplıcası

İzmir Dikili ilçesinin yaklaşık olarak 12 kilometre kuzeyinde bulunan ve bulundurduğu termal sular sayesinde sülfat ve bikarbonat içeren Nebiler Kaplıcası genellikle Mide başta olmak üzere karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde, beslenme bozukluklarının giderilmesinde oldukça yararlı işler yapmaktadır.

Cumalı Kaplıcası

Seferihisar’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Cumalı köyünde yer alan Cumalı Kaplıcası bulundurduğu termal sularında sodyum klorür ve demir içeren serbest karbondioksit bulunmaktadır. Basit bir kaplıca olmasına rağmen uzun yıllardan beri halka açık olarak kullanılan Cumalı Kaplıcası bölge halkı tarafından sık sık kullanılmaktadır. Genel tedavi havuzuyla, 1 kaç adet sıra banyoya sahip olmaktadır.

Ahmetçi Kaplıcası

Cumalı Ilıcası ile hemen hemen aynı yerde olan ve özellik bakımından da aynı olan Ahmetçi Ilıcası bir çok kişi tarafından sık sık ziyaret edilerek kullanılmaktadır. Suyun içerisinde bulunan sodyum klorürlü ve demirli karbondioksitli su değdi zaman kırmızı pas renginde bir tortu bırakmaktadır.

               Bu kaplıcalar en çok kullanılan kaplıcalardan biri olduğu için sizlere bunları derledik, İzmir ili civarında bulunan diğer kaplıcaları görmek için araştırmalarınızı yapabilirsiniz.