Kars İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kars İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 23, 2019 0 Yazar: admin

Kars ilinde bulunan kaplıcalarının çıkarılış geçmişinde birkaç farklılık yatmaktadır. Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından yapılan ve sondaj çalışmaları sırasında ortaya çıkan yer altı cennetiyle birlikte Akyaka ilçesinde çok sayıda maden suyu tespit edilmiştir. Şifalı özellikleri ile birlikte tanınan bu kaynakların çoğu vücudun hemen hemen her bölgesine iyi gelen Soğuk Gazlı sulardır.

Kars İli Kaplıcaları

Kağızman ilçesinde bulunan Aktaş Maden Suyu, Kızıltaş Maden Suyu ve Kötek Maden Suyu ile birlikte yine Kötek beldesinde bulunan Kötek Kaplıcası şifalı su kaynaklarının başında gelmektedir. Bu kaplıcalarının en ortak özellikleri hem aynı su elementlerini barındırmış olması hem de Romatizma ve Böbrek hastalıklarına çok iyi gelmesidir.

Sarıkamış İlçeside bulunan kaplıcalar ise İl merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kalsiyum bikarbonatlı ve karbon asitli karbogazöz sular grubuna dahil olup temperatürü derecesi ise yaklaşık 9’dur. İçme tedavisi bakımından mide hastalıklarına iyi gelen Kaplıcaların direkt olarak diüretik etkisi bulunmaktadır.

Karauganlı İçmesi ise yaklaşık olarak 200 yataklı bir tesis içerisinde bulunmaktadır. Hemen hemen her türlü sosyal ihtiyacın karşılanmış olduğu Karauganlı içmesi tatil amaçlı gelen kişiler için ideal tesis olarak algılanmaktadır.