Termal Kaplıcalar

Kaplıca Suyunun Yan Etkileri

24.01.2023
8

Tarihin en eski tedavi edici yöntemlerinden bir tanesi kaplıcanın faydaları oldukça fazladır. Lakin her şeyin artısı olduğu gibi eksi yönleri de her zaman için mevcuttur. Bu yüzden özellikle kaplıca suyunun yan etkileri bilinmesi gereklidir. Ülkemizde Afyon, Çiftehan, Kızılcahamam, Elbistan, Narlıgöl, Ziga, Yalova, Bolu, Reşadiye, Sarayköy gibi pek çok yerde şifalı sular yer alır. Kaplıcalar yer altından gelen mineralli sulardır. İçerisinde muhtelif türden bileşenler yer alır. Volkanik dönüşümler sonrasında gün yüzüne çıkarlar.

Contents

Kaplıca Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Şimdi artık kaplıca sularının yan etkilerinin neler olduğunu ifade etmek gerekir. Burada işin en temel püf noktası kaplıcalara gidecek olan kişilerin gitmeden önce mutlaka bir doktora giderek kaplıcaya gitmelerine engel bir durumlarının olup olmadığını öğrenmeleri gerekir. Herkes kaplıcalara gidemez. Kaplıca sularına hamilelerin girmesi tavsiye edilmez. Kaplıca bölümü aşırı sıcak olduğu için kalp sağlığı açısından riskler içerir. Yine nem oranının yüksek olması bu noktada hassasiyeti olanlara sorun teşkil edebilir. Mevcut yapısal özellikleri sebebi ile bulantı, kusma, ateş problemleri görülebilir. Tansiyon yükselmesi özellikle tansiyon hastalarında sıklıkla görülen bir durumdur. Ayrıca ishal deri üzerinde farklı düzeylerde yanıklar, ishal de olası yan etkiler arasında yer alır.

Kaplıca Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yukarıda  kaplıca suyunun yan etkileri hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de kaplıca suyunun faydalarını açıklamak gerekir. O konuda verilebilecek olan bilgiler ise şunlardır:

  • Günümüzde birçok dermokozmetik üründe şifalı sular kullanılmaktadır. Kaplıca suları doğal bir nemlendiricidir. Anti aging etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Şifalı suyun bileşenlerine göre değişmekle beraber romatizmaya iyi gelen bir yönü vardır.
  • Ciltte yaşanan sedef, egzama gibi sağlık sorunlarına iyi gelir
  • Solunum yollarında yaşanan kimi problemlerin örneğin astım, nefes darlığı, bronşit gibi problemlerin giderilmesini sağlar
  • Obeziteye iyi gelen kaplıca suları vardır
  • Mide rahatsızlıkları olanlara faydaları vardır
  • Bel fıtığına ve kireçlenmeye iyi gelir
  • İskelet ve kas sistemi hastalıklarında faydalıdır
  • Böbrek taşına da iyi gelen termal sular vardır.

Bir önceki yazımız olan Kaplıca Suyundan Çıktıktan Sonra Ne Yapılır? başlıklı makalemizde kaplıca sonrası ne yapılmalı, Kaplıca Suyundan Çıktıktan Sonra Ne Yapılır? ve kaplıcadan sonra ne yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com