Termal Kaplıcalar

Kaplıcaya Giderken Ne Alınır?

05.01.2023
59

Kaplıcaya giderken ne alınır sorusu termal tatil yapmaya karar verdiğinizde en önemli konudur. Normal koşullarda termal kaplıcalara giderken de diğer tatilleriniz gibi ihtiyacınız olacak şeyleri yanınıza almalısınız. Ancak kaplıcalar için öncelikli olan nokta sağlık olduğundan diğer tatillerinize göre dikkat etmeniz gereken daha farklı hususlar da bulunuyor.

Valiz Seçiminizi İyi Yapın

Kaplıcaya gitmeye hazırlık için öncelikle valiz seçiminizi iyi yapmalısınız. Bazı kaplıcalar konumları itibariyle ulaşım açısından zorlu bölgelerde bulunabilirler. Bu yüzden yolda eşyalarınızın zarar görmemesi için valizinizin de beklentilerinize karşılık vermesi gerekir. Valiz seçiminde ise ziyaretinizin ne kadar süreceği de göz önünde tutulmalıdır. Ayrıca otomobil, otobüs veya uçak kullanımı da yine valizin niteliğini belirlemek için önemlidir. Şayet otobüs tercih edecekseniz diğer valizler ile eşyalarınız taşınırken zarar durumlarının olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden de dış yüzeyi dayanıklı olan valiz seçimi yapmalısınız. Kalacağınız gün için de eşyalarınızın tamamını rahat bir şekilde taşımanızı sağlayacak büyüklükte, tercihen tekerlekli valizlerden seçebilirsiniz.

Suya Girmek İçin Şort ve Mayo

Kaplıcaların şifası suya temas edip bir süre suyun içinde kalmanız ile görülür. Bu yüzden kaplıcaya götürülecekler listenizde şort veya mayonuzu asla unutmamalısınız. Şort veya mayonuzun rahatlık sunduğundan, gerekli esnekliğe sahip olduğundan ve kolay kullanım sağladığından emin olmalısınız. Bunun için de normal beden ölçünüzden biraz yüksek olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Kaplicaya Giderken Ne Alinir

Kaplicaya Giderken Ne Alinir

Kese Takımı

Kaplıcada rahatlayacağınız için kesenin de büyük önemi bulunuyor. Kaplıcada muhtemelen kolayca kese bulabilirsiniz fakat kendi kesenizi götürmek olası sorunlara karşı çözüm sağlayabilir. Özellikle hamam kısmında çok işlevsel olacak keseniz sayesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı kolayca yapabilirsiniz.

Risklere Karşı Havlu

Kaplıcada bolca havlu bulabilirsiniz fakat özellikle ilk defa gideceğiniz bir kaplıca söz konusuysa temizlikten yeteri kadar emin olamayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise işinizi şansa bırakmamak ve gönül rahatlığı ile havlu kullanmak için kendi havlunuzu tercih edebilirsiniz. Havlu ve bornozlar sudan çıktıktan sonra kurulanmanız için çok yararlı olacağından her ihtimale karşı çantanızda birer adet havlu ve bornoz bulundurmalısınız.

Terlik

Kaplıcada terlik bulmakta zorluk yaşamazsınız ancak ayaklarınıza rahat gelecek terlikleri bulmanız zor olabilir. Bu yüzden tamamen ayağınız ile uyumlu, ergonomik özellikler taşıyan kendi terliğinizi götürmek daha iyi bir çözüm olacaktır. Bu yüzden valinize bir çift terliği de eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri

Kaplıcaya giderken ne alınır sorusu için bir diğer önemli yanıt da kişisel bakım ürünleridir. Kaplıcada vakit geçirdikten sonra cildin izin rahatlaması ve tazelenmesi için losyon, krem gibi ürünlerden kullanmak iyi olacaktır. Özellikle çeşitli cilt hastalıkları yaşıyorsanız kaplıca sonrasında bu ürünlerden kullanmak cildinizin bakımını daha verimli ve iyi şekilde gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Sıcak suya karşı da cildinizin tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Manyas Kaplıcaları başlıklı makalemizde Kaplıca suyu ve Manyas termal suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com