Termal Kaplıcalar

Kas Ağrılarına Hangi Kaplıcalar İyi Gelir?

08.01.2023
20

Kas ağrısı tedavisi için gidilecek kaplıca türleri arasında en çok önerilen ‘’çamur kaplıcaları’’dır. Çamur kaplıcalarına yapılan ziyaretlerin ardından vücuttaki krampların düzelebildiği ve spor yaralanmaları için en çok tercih edilen kaplıca türünün çamur kaplıcaları olduğu iddia edilir. Kronik eklem romatizmasına sahip olanların ise ilk tercihlerinden biri çamur kaplıcasıdır. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde kas ağrılarına iyi gelen kaplıcalar, birçok farklı ilde bulunur.

Kas Ağrıları Sebepleri Nelerdir?

Kas ağrılarının sebepleri çeşitli olabilir ve kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu gibi faktörler de ağrıların sebebini etkileyebilir. Kas ağrılarının sebepleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Influenza (grip)
 • Aşırı egzersiz: Fazla miktarda egzersiz yapılması veya yeni bir egzersiz rutinine başlanması kas ağrılarına neden olabilir. Bu ağrılar genellikle kısa süreli ve geçicidir.
 • Miyofasiyal ağrı sendromu
 • Yorgunluk: Günlük yaşam stresi ve yorgunluk kas ağrılarına neden olabilir.
 • Yanlış pozisyon alınması: Özellikle uzun süre aynı pozisyonda oturulması veya yanlış bir pozisyon alınması kas ağrılarına neden olabilir.
 • İskelet sistemi rahatsızlıkları: Özellikle bel ve sırt ağrıları, kas ağrılarına neden olabilir.
 • Kronik rahatsızlıklar: Örneğin, fibromiyalji, osteoartrit gibi kronik rahatsızlıklar kas ağrılarına neden olabilir.
 • İlaçlar: Fazla alınan ya da yan etkisi olarak ‘’kas ağrısı’’ içeren ilaçların tüketimi kas ağrısına sebep olabilir.
 • Romatizmal hastalıklar: Çoğu romatizmal hastalık kas ağrısına sebep olabilir.
 • Lyme hastalığı(kene ısırığı)
 • Dolaşım bozuklukları

Kas Ağrısına Kaplıca İyi Gelir Mi?

Kas ağrılarına kaplıcaların iyi gelebileceği gösterilmiştir. Özellikle, sıcak su kaplıcalarının rahatlatıcı etkisi sayesinde kas ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Sıcak su kaplıcaları, kasların gerilmesine neden olan sinirleri rahatlatır ve ağrıyı azaltır. Ayrıca, kaplıcaların sıcaklığı ve suyun pH seviyesi gibi özelliklerine göre de farklı etkileri olabilir. Örneğin, daha yüksek sıcaklıklarda bulunan kaplıcalar daha fazla rahatlama sağlarken, daha düşük sıcaklıklarda bulunan kaplıcalar ise daha az rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, kaplıcaların suyunun pH seviyesi de kas ağrılarına etkisi olabilir. Örneğin, daha asitli kaplıcaların suyunun daha fazla rahatlama sağladığı bildirilmiştir. Ancak uzun süreli ve şiddetli kas ağrılarında kaplıcaya gitmeden önce doktora başvurulmalıdır.

Kas Ağrılarına Hangi Kaplıcalar İyi Gelir?

Kas Ağrılarına Hangi Kaplıcalar İyi Gelir?

Türkiye’de Kas Ağrısına İyi Gelmesi İle Bilinen Kaplıcalar Hangileridir?

Türkiye’de kas ağrısına iyi gelmesi ile bilinen kaplıcalardan bazıları şunlardır:

 • Kütahya kaplıcaları: Sodyum bikarbonatlı suyu bulunan bu kaplıca romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler için tedavi amaçlı kullanılır.
 • Afyon kaplıcaları: Su sıcaklığı 70 derece olan bu kaplıcalarda kükürt, karbondioksit, bikarbonat ve alkalik maddeler bulunur. Bu maddeler ise romatizmal hastalıklar, kireçlenme ve ağrılı hastalıkların tedavisinde etkilidir.
 • Ankara kaplıcaları: Kaplıcanın suyu kalsiyum, sodyum, klörür ve karbondioksit barındırır.
 • İzmir kaplıcaları: Suyun 45-140 derece arasında değişen sıcaklığı romatizmal hastalıklara ve kas ağrılarına iyi gelir.
 • Diyarbakır kaplıcaları: Suyu içerisinde klorür, sodyum, bikarbonat, bromür, hidrojen ve sülfür bulunduran bu kaplıca, kas ağrıları için sıkça tercih edilen kaplıcalar arasındadır.

Kaplıcalar Fizik Tedavi Yöntemi Olarak Kullanılabilir Mi?

Kaplıcalar, fizik tedavide kullanılan bir yöntem olabilir. Özellikle, sıcak su kaplıcalarının rahatlatıcı etkisi sayesinde kas ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir ve bu nedenle fizik tedavi programlarında kullanılabilir. Özellikle, sıcak su kaplıcaları ve çamur kaplıcaları fizik tedavide kullanılabilir. Sıcak su kaplıcaları, kasların gerilmesine neden olan sinirleri rahatlatır. Ayrıca, sıcak su kaplıcaları, kan dolaşımını hızlandırarak cilt ve kasların nemlenmesine yardımcı olur. Bu nedenlerden dolayı, sıcak su kaplıcaları fizik tedavide kullanılır. Kaplıcalar, ayrıca fizik tedavide yüzme gibi aktivitelerde de kullanılabilir. Yüzme, kasların rahatlatılmasına yardımcı olur. Fizik tedavisi için kaplıcaya gidilmesinin uygun görüldüğü taktirde, fizik tedavi gerektiren hastalık için hangi kaplıcanın iyi geleceğinin bilinmesi önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kaplıca Ödeme İyi Gelir Mi? başlıklı makalemizde Kaplıca Ödeme, Kaplıca Suyu Ödem Yapar Mı? ve Vücutta Ödem Neden Oluşur? hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com