Termal Kaplıcalar

Ladik Kaplıcaları

10.01.2023
51

Ladik’te bulunan gözde turizm merkezlerinden biri olan Ladik Kaplıcaları, yapılan yatırımlar ile zenginleştirilmiş dinlenme tesisleri ve banyo alanlarına sahiptir. Termal suyun içerisindeki mineraller ve minerallerin yoğunluğu bakımından Dünya’da bilinen bir kaplıcadır.

Kaplıca suyu 37 derecedir. Vücut ısısıyla dengeli bir sıcaklığa sahiptir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde adı geçen bir kaplıcadır. Ayrıca uzun yıllara dayanan bir geçmişi vardır. Halk arasında gençlik suyu olarak da bilinmektedir. Ladik Belediyesi tarafından bir işletmeye kiralanmıştır. Günümüzde 4 yıldızlı ve 205 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Ladik Kaplicalari

Ladik Kaplıcası Termal Suyunun İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

İnsanlar için mükemmel sıcaklıkta bulunan kaplıca suyu, pek çok derde deva olarak da görülmektedir.  Mide ve ince bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir. Çelikli su olma özelliği taşır. İçerisindeki demir mineralleri kansızlığa iyi gelmektedir. Radyoaktif su olması sebebiyle zihinsel sağlık üzerinde oldukça etkilidir. Stres, dalgınlık ve yorgunluk gibi sorunlara iyi gelmektedir.

Ladik Kaplıcasının termal suyu kemik ve eklem rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Fıtık, romatizma gibi hastalıkların yatıştırılmasında ve tedavi edilmesinde etkilidir. Termal suyun içerdiği mineraller gelişim ve büyüme için faydalıdır.

Su buharı solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır. Kalp ve çizgili kas hücrelerinin gelişi ve çalışmasını sağlamaktadır. İdrar yolları iltihaplanmalarına ve rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca boşaltım sistemi ve sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkilere sahiptir.

Kadınsal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Böylece adet ağrıları, kısırlık gibi durumlarda etkili olmaktadır.

Kan akışını hızlandırması sebebiyle her türlü vücut fonksiyonu üzerinde düzenleyici etkiler yapmaktadır. Aynı zamanda kabızlık gibi sorunların giderilmesini sağlamaktadır. Metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir rol oynamaktadır. Ayrıca sağlıklı bireylerin de daha dinç ve genç hissetmesini sağlamaktadır. Cildi nemlendirerek güzelleştirmektedir. Bu nedenle sağlıklı bireylerin de tercih etmesi gereken bir etkinliktir. İleri yaşın sebep olduğu hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de etkili olmaktadır.

Ladik Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Samsun’a bağlı Ladik ilçesinde bulunan bir termal tesistir. Ladik’in Hamamayağı Mahallesinde yer almaktadır. Ladik Kaplıcaları ilçe merkezine 13 km, şehir merkezine ise yaklaşık 74 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ladik Kaplıcaları, Ladik ilçe merkezinin Hamamayağı mahallesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktadır. Böylece kaplıcayı ziyaret etmek isteyen kişiler toplu taşıma veya özel araçla gitmeyi tercih edebilmektedir. Ladik ilçesine geldikten sonra kaplıcalara götüren araçlar mevcuttur. Bu araçlar ile kaplıcalara ulaşım sağlanmaktadır. Hususi araçla yolculuk eden kişilerin ise Ladik Yolunu takip ederek tesise ulaşması mümkündür.

Ladik Kaplıcası Fiyatları Nedir?

Kaplıca fiyatları sunduğu hizmetle doğru orantılı olacak şekilde belirlenmektedir. Ladik Kaplıcası kaliteli hizmet veren ve açık büfe sistemiyle çalışan bir tesistir. Bu durum fiyatlarında etkili olabilmektedir. Ayrıca dönemsel fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Bunun sebebi tatil dönemlerinde yoğunluk ve talep sebebiyle fiyatlarda artış yaşanmasıdır.

Ladik Kaplıcası Yorumları

Ladik ve Havza, Samsun’un iki güzide termal tesisleri bulunan ilçeleridir. Ayrıca Ladik kaplıcası suyunun derecesi daha ılıktır. Ladik tesisleri, yapılan yatırımlar ile beraber pek çok etkinliğe sahip bir tesistir. Termal su banyosu dışında piknik ve mangal gibi sunduğu hizmetler ile ziyaretçilerine farklı aktiviteler yapma imkanı sunmaktadır. Yemekler açık büfe de sağlanmaktadır ve uygun fiyatlardadır. Ladik Kaplıcası aynı zamanda Evliya Çelebi’nin seyahatlerini anlattığı seyahatnamesinde de geçmektedir. Lakin Akdağ kar tesislerine de ulaşımı kolay bir yerde bulunmaktadır.

Kaplıcadaki hizmetler sorunsuz verilmektedir. Personeller güler yüzlü bir şekilde yardımcı olmaktadır ve hijyen kurallarına dikkat edilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Karamustafa Hamamı başlıklı makalemizde Karamustafa Hamamı, Karamustafa Hamamı termal suyu ve Karamustafa termal suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com