Muğla İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Muğla İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 13, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’nin turistlik cennetlerinden biri olan Muğla ili yaz turizimin yanında belli noktalarda kış turizmine de oldukça önem vermektedir. Birçok plajlarından başka içme ve çamur banyolarından oluşan şifalı yerleri ile de önemli yer tutmaktadır. Muğla’nın hemen hemen her ilçesinde yer altı kaynaklarından gelen güzel ve kullanılabilir şifalı termal suları bulunabilmektedir.

Muğla Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Sepetçiler Ilıca İçmesi

Muğla’nın cennet köşelerinden biri olan Milas’ın 12 kilometre batısında, sepetçiler köyünde bulunan bu ılıcanın suyu, tuzlu soğuk maden suları grubuna dahil edilmiş olup bağırsaklarında da müshil etkisi yapmaktadır. Banyo tedavisiyle uzun süre kalpdamar ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelen Sepetçiler ilçesi yaz kış demeden turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Bahçeburun Maden Suyu

Sepetçiler Ilıcasıyla aynı bölgede bulunan Bahçeburun maden suyu ise Milas’ın 10 kilometre kuzeyinde şifalı özellikleri yüksek olan yerlerde bulunmaktadır. Radyoaktivite oranı yüksek olan şifalı suları ile birlikte mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına yararlı bir su olarak bilinmektedir.

Hacıbayramlar Maden Suyu

Muğla’nın yatağan ilçesinde bulunan maden sularının en önemlilerinden biri olan Hacıbayram maden suyu; tuzlu, sodalı ve karbondioksitli bir sudur. Sindirim ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına, solunum yolları rahatsızlıklarına ve romatizmalara iyi gelmektedir.

Tavşaburnu Kaplıca ve İçmeleri

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Tavşan Burnu yakınlarında ki kaplıca o bölgenin en iyi şifalı su kaynaklarından bir tanesidir. Suyu, tuzlu soğuk maden suları kapsamında değerlendirildiğinden, banyo tedavisi yöntemiyle solunum yolları başta olmak üzere romatizma hastalıklarına ve mide, bağırsak safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Karaada Güzellik Ilıcası

Bodrum’un en ünlü şifalı kaynaklarından olan Karaada güzellik ılıcası, diğer bir adıyla Karaada Ilıcası olarak bilinmektedir. Bodrum limanının 5 kilometre ötesinde en güneyde yer alan Karaada denizin hemen kıyısında bulunan büyük bir mağaranın içinde bulunan kayalardan kaynar. Kaynadıktan sonra termal bir su oluşturan havuz gibi yer denize dökülerek pek çok kişiye şifa kaynağı olur.