Manisa İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Manisa İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 7, 2019 0 Yazar: admin

Manisa ili Ege Bölgesini baz aldığımızda daha çok şifalı sularıyla ünlü bir ilimiz olup yer altından fışkıran sıcak ve şifalı maden suları ile bu ilimizi yurt dışında da ün yapmış termal kaplıcaları bulunmaktadır. Eski uygarlıklar tarafından günümüze kadar gelen ve Romalılar tarafından oldukça sık kullanılan termal kaplıcalar Manisa ilinde de çoğunluklu bir şekilde bulunmaktadır. Ege bölgesinin kimyasal özelliklerini taşırlar ile birlikte aynı endeksiyona sahip olan kaplıcalar ile sınıflandırmaya farklılık yaratan kaplıcalar sizleri beklemektedir.

Contents

Manisa İli Kaplıcası

Alaşehir Kaplıcası

Manisa ilçelerinden bir tanesi olan Alaşehir kaplıcası, sodalı maden suyu kapsamında olup bedensel yorgunlar ile iç hastalıklar konusunda oldukça fayda sağlamaktadır. Saraycık Maden Suyu ile Sarkız Maden Suyu için aynı özellikleri gösterebilen maden suları bulunmaktadır. Kaplıca içerisinde bulunan Sarıkız Maden Suyu, dolumu yapılıp yurt çapına geçtikten sonra pazarlanan şifalı sulardan oluşmaktadır. Bu şifalı sular bağırsak hastalıklara çok iyi gelmektedir.

Meşhur Kaplıcalar

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Manisa oldukça fazla termal kaplıcalar ile ünlü bir ilimizdir. Soma’da bulunan Menteşe Kaplıcası içerisindeki şifalı su yardımıyla kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Ağrılı sendromları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Gördes ilçesinde bulunan Kurşunlu Maden Suyu, Ece Maden Suyu ve Kayacık Maden suyu bol miktarda bikarbonat, sülfat ve karbondioksit içeren maden sularından kaynaklanmaktadır. Sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere dolaşım sistemi hastalıklarında da sizlere iyi gelmektedir.