Ordu İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ordu İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 13, 2019 0 Yazar: admin

Karadeniz’in toprağı bereketli olan illerinden biri olan Ordu ili sağlık turizmine elverişli ve Ordu civarına yayılmış şifalı suları ile birlikte büyük bir potansiyele sahip olmaktadır. İçinde barındırdığı birden fazla maden suyu ile birlikte birçok tedavi yöntemini barından Ordu İli Şifalı suları, birçok hastayı tedavi edebilmektedir.

Gölköy Maden Suyu

Meşealan Maden Suyu ve Çermik Suyu, Gölköy içerisinde bulunan maden sularındadır. Özellikle de çermik suyu kükürtlü bir kaynak olduğundan banyo tedavisi, romatizma hastalıkları gibi önemli hastalıkları tedavi edebilmektedir.

Çamalan Kaplıcası ve Çamalan Maden Suyu

Gökçebel Suyu ve Esemen Suyu, Ordu’nun Akkuş ilçesinin şifalı suları arasında yer almaktadır. Esemen Suyu’nun bağırsak parazitleri ile birlikte böbrek kumlarının dökülmesinden kaynaklanan büyük bir yararı olmuştur.

Musalı Maden Suyu ile romatizmal hastalıklara iyi gelen suların İskevsir Köyü kaplıcası Mesudiye ilçesinin Yağıbasan köyünde yer almaktadır. Tekkiraz Suyu da Ünye ilçesinin şifa kaynaklarındadır. Tekkiraz Suyu’nun müshil etkisi olduğundan Nazif Bey Suyu ise Ordu – Merkez ilçesinde yer alıp hem mide ağrılarına hem de romatizmalara iyi gelen şifalı kaynaklardandır.

               Ordu’nun en ünlü şifalı su kaynaklarından biri de Fatsa ilçesinde yer alan Bolaman Kaplıcasıdır. Ordu’ya 58 ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Sarmaşık köyündeki şifa kaynağı Sarmaşık Kaplıcası ile de ilçeye yakınlığı ile bilinmektedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 50 metre olan kaplıca içerisinde sezon boyunca komşu ilçelerden binlerce romatizmalı hasta gelip tedavi altına alınmaktadır.