Sakarya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Sakarya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 14, 2019 0 Yazar: admin

Sakarya ili Marmara Bölgesinin en yüksek düzeyde sağlık turizmine sahip ve oluşturduğu termal kaplıcalar ile birlikte de maden sularına ve doğal kaynaklarına sahip bir ilimizdir. Geyve ve Akyazı ilçelerinde bulunan şifalı su kaynakları il dahilinde de değil yurt çapında da ün yaparak turist ağırlamaktadır.

Contents

Taraklı İçmesi

Sakarya’nın Taraklı – Gevye yolu üzerinde bulunan Taraklı içmesi, mide rahatsızlıkları başta olmak üzere pankreas hastalıklarına iyi gelmektedir. Sakarya’nın Karadeniz kıyısına bağlı Karasu’daki Karasu limanında bulunan Kum Banyosu’nun tedavisi ise romatizma ve siyatik için yararlı hale getirilmektedir. Geyve ilçesinde bulunan çok sayıda şifalı su da birçok turist için kapı olmaktadır.

Acısu ve Ilıcaköy Kaplıcası

Tarak yolu kıyasında bulunan merkeze yaklaşık oalrak 8 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalar, sodalı soğuk maden suları kapsamında olup yarattıkları tedavi sistemi ile mide ve bağırsak başta olmak üzere birçok iç hastalıktaki rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. İçeriğinde karbondioksit bulunması ile birlikte suya içme özelliği de vererek solunum yollarında olum etkileri görülmektedir.

Kıl Hamamı

Sakarya’nın Gevye Taraklı yolu üzerinde; Hacıyakup adlı köyün içerisinde yer alan hamam çevre illerden birçok kişinin sık sık geldiği hamamlardan bir tanesidir. Geçtiğimiz yüzyılın sonlarına kadar kullanılan iki hamam yıkıntısı Gelin Yutan ve Gıcık Hamamları halen eski güzelliğini koruyarak 1 kilometre kadar uzaklıktaki Kıl Hamamı şifalı suları ile birlikte birçok hastaya hizmet vermektedir.