Termal Kaplıcalar

Pertek Termal Kaplıca

07.01.2023
54

Pertek Termal Kaplıca, Tunceli’nin Pertek ilçesinde bulunmaktadır. Pertek Termal Kaplıca ile Tunceli’nin tarihi ve doğal güzellikleri ne bir yenisi daha eklenmiştir.

Bu kaplıcada ki termal suyun sıcaklığı 24 derece ile 37,8 derece arasında değişmektedir. Termal sular için belirlenen alt sınır olan 20 derecen yukarda olması nedeniyle termal su olarak görülmektedir. Mineral değerleri 2200 mg/L ile 2400 mg/L arasında değişiklik göstermektedir. Mineral içeriği bakımından belirlenen alt sınır olan 1 g/L ‘den yüksek bir değere sahiptir. Bu nedenle Pertek Termal Kaplıcasının termal suyu ‘termomineral ‘’ sular grubunda bulunmaktadır.

Bu termal su üzerinde yapılan testler ile insan sağlığına faydaları bakımından incelemeler yapılmıştır. Sonuç olarak yapısındaki mineral oranları ile beraber oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Pertek Termal Kaplıca suyunun yapısındaki minerallerin ve bikarbonatların gerekli sınırlar içerisinde olması sebebiyle Pertek termal suyu aynı zamanda içilebilir bir termal sudur. Bu nedenle içilerek de kür olarak kullanılabilmektedir.

Pertek Termal Kaplica

Termal Kaplıca Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Yapılan incelemeler sonucunda Termal Kaplıca tedavi sürecine iyi geldiği rahatsızlıklar şu şekilde ifade edilebilmektedir:

  • Sahip olduğu mineraller ile dengeleyici ve düzenleyici bir işlev gösterir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sindirim sitemi hastalıklarına iyi gelir.
  • Kronik bir şekilde tekrarlayan ülser hastalıklarının tedavisinde destekleyici kür olarak kullanılmaktadır.
  • İnsan bedeninde görülen pek çok fiziksel ve zihinsel hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.
  • Gut hastalığının tedavisinde destekleyici yöntem olarak uygulanmaktadır.
  • Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları gibi boşaltım sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Organlarda taş oluşması durumunda taş kırma ameliyatlarından sonra kaplıca kürü ile tedavi desteklenmektedir.
  • İdrar yollarında E. Coli dışında kronik iltihapların ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Sahip olduğu kalsiyum oranı sebebi ile vücuttaki kalsiyum miktarının ayarlanmasında ve artırılmasında kullanılmaktadır.

Vücuttaki kalsiyum oranının yetersiz olması pek çok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Raşitizm, osteoporoz, kalp ve kas rahatsızlıkları, kemiklerde ve dişlerde gelişmenin aksamasına sebep olması bu hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca termal suyunun içilmesi günlük mineral ihtiyacının alımını sağlayarak nu hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır.

Pertek Termal Kaplıca Hangi Hizmetleri Sağlıyor?

Pertek Termal Kaplıca, sahip olduğu manzara ve sağladığı hizmet ile ziyaretçileri için ayrı bir konfor sunmaktadır. Kaplıcanın manzarasında Keban Barajı ve Pertek Kalesi tüm güzelliği ile görülebilmektedir. Tüm güzelliği ile sağlık üzerindeki etkisi de ayrı bir yer tutmaktadır.

Kaplıcayı ziyarete gelen kişilerin izinleri ile dilerlerse sağlık durumları ve ilerlemesi kayıt altında tutulabilmektedir. Kişilerin sahip oldukları hastalıklar net ve detaylı bir şekilde not edilir. Sonrasında kür öncesi ve sonrası gelişmeler de takip edilerek not edilir.

Kür sırasında tedavinin en etkili şekilde gerçekleşebilmesi için hastaların yapması gerekenler net bir şekilde açıklanmaktadır. Kür süresi boyunca içilen su miktarına dikkat edilmelidir ve yeteri kadar su içilmelidir. Ayrıca kür sırasında mutlaka uzman doktorların önerdiği şekilde kaplıca suyunda banyo yapılmalıdır.

Kaplıca yöneticileri, ziyaretçileri için en uygun tedavi kürünü sunabilmek için profesyonel bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle kaplıca suyunun ziyaretçiler için nasıl bir kür ile uygulanması gerektiği ve etkisi gibi pek çok faktör dikkate alınarak planlanmaktadır.

Kaplıcanın faydalarını bizzat test eden doktorlar da kaplıcaya hastalarını göndererek kür destekli tedavi yöntemleri kullanmaktadır. MS hastaları da ve Parkinson hastaları da gönderilen hastaların içerisinde bulunmaktadır. Tedavi sonrasında hastalıkları tedavisinde ilerlemeler olduğu gözlemlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Döngel Kaplıcaları başlıklı makalemizde Döngel Kaplıcaları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com