Termal Kaplıcalar

Regl İken Termal Suya Girilir Mi?

14.01.2023
14

Sıcak su, bakteri oluşumu için çok uygun bir ortamdır. Termal suların sıcaklığı ise bakteri oluşumu açısından önemli bir seviyededir. Regl iken termal suya girmeniz en başta kendi sağlığınız açısından tehlikelidir.

Ayrıca bu durum sadece kendi sağlığınızı değil başka insanların sağlığını da tehlikeye atar. Bu sebepten dolayı regl iken termal suya girmemeniz çok önemlidir. Doğal ve kükürtlü olan termal suları vücudun gevşemesi için çok ideal bir ortam meydana getirir. Bunun yanı sıra sinirlerin gevşemesini de sağlar. Uzmanlar özellikle regl döneminde insanların termal sulardan uzak kalmalarını tavsiye ederler. Aksi halde çeşitli hastalıklara yakalanma riskiniz artabilir.

Termal Su Regli Etkiler Mi?

Termal su, kendine özel bir sıcaklığa sahiptir. Bu sıcaklık ise kan akışını hızlandırmaya sebep olur. Eğer regl düzensizliği yaşıyor iseniz termal suya girerek bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Doğal tedaviler arasında yer alan termal suları, adet günleri dışında tercih edilmelidir.

Ayrıca bu sayesinde doğurganlık artışı da yaşanır. Bu şifalı su vücudun tüm dengelerini yerine getirir. Bundan dolayı regl olamayan ya da doğurganlık dengesi şaşan kadınlar termal suya girebilirler.

Regl İlen Termal Suya Tamponla Girilir Mi?

Regl olduğunuz halde termal havuza girmek istiyorsanız bunun için tampon kullanabilirsiniz. Uzmanlar bu hususta tamponun yeterli bir koruma sağladığını söylüyorlar. Tamponu termal suya girmeden evvel takmanız gerekir. Termal sudan çıkar çıkmaz tamponu hemen çöpe atmalısınız. Bu şekilde yaptığınız zaman hem kendinizi hem de diğer insanları korumuş olursunuz.

Termal Suya Kimlerin Girmesi Uygun Değildir?

Termal suya şu kişilerin girmesi uygun değildir:

  • Kalp damar hastası olanlar
  • Romatizma ve diğer kronik hastalıklardan birine sahip olanlar
  • Tansiyon hastası olanlar
  • Kanser ve hamile olanlar
  • Organ yetmezliği yaşayanlar
  • Obez olan kişiler
  • Kan sulandırıcı kullanan bireyler
  • Kalp krizi yaşayanlar

Bu kişilerin termal sulardan uzak durmaları gerekir. Gerek kendi sağlığınız gerekse başkalarının sağlığı açısında bu kişilerin suya girmemeleri şarttır.

Termal Suda Ne Kadar Kalınması Gerekir?

Termal suya girdiğiniz zaman ne kadar süre boyunca o suda kalacağınızı bilmeniz gerekir. Su içerisinde en fazla 20 dakika kalmalısınız. Termal suda çok fazla beklemek, onun daha fazla fayda sağlayacağı anlamına gelmez.

Tam aksine zararlı durumların meydana gelmesine zemin hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden 10-20 dakika suda kalmak, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve şifayı alabilmek için yeterlidir.

Termal Su Yaş Sınırı Kaçtır?

Bu sulardan yararlanmak istediğinizde suda kalma süresini hesaba katmanız çok önemli bir detaydır. Uzmanlar 2 saati geçmeyen bir süre zarfında sudan faydalanabileceğinizi dile getirirler. Termal su belli bir yaş sınırına ulaşmayan kişiler için hiçbir fayda sağlamaz.  Bu yüzden termal havuza girebilmek için 12 yaşını geçmiş olmanız gerekir.

Termal Su Hamile Kalmaya Etki Eder Mi?

Eğer erkek iseniz ve eşinizle hamilelik planlarınız var ise bu dönemlerde termal sulardan uzak durmanız gerekir. Termal su, spermleri etkisizleştirir. Fakat kadınlar bu planı yaptıklarında termal suya girerek doğurganlık yeteneklerine etki sağlayabilirler.

Emziren Anne Termal Suya Girmeli Mi?

Termal sular içerisinde dezenfeksiyon ve klor gibi kimyasallar kullanılır. Bu kimyasallar bebeğe zarar verebilir. Bundan dolayı bebeğinizi kesinlikle termal suyun içerisine sokmamanız gerekir. Emziren annelerin de termal suya girmemeleri tavsiye edilir.

Termal Sudan Çıkınca Duş Almak Gerekir Mi?

Termal sudan çıktıktan sonra minimum 30 dakika dinlenmeniz gerekir. Yeterli dinlenme yapıldıktan sonra duş alınması gerekir. Ayrıca termal suya gireceğiniz zaman karnınızın tok olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Termal Su Fıtığa İyi Gelir Mi? başlıklı makalemizde termal fıtığa iyi gelir mi, termal su fıtığa iyi gelir mi ve termal su fıtık hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com