Termal Kaplıcalar

Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi?

16.01.2023
27

Bebek ciltleri ortak kullanım ortamları için hiç uygun değillerdir. Çünkü onlar en ufak bir mikroptan bile hastalanabilirler. Emziren anneler için termal suyun zararlı olup olmadığı konusunda fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Ancak genel olarak, emziren anneler için termal suya girmenin güvenli olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca termal su havuzlarının Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer gideceğiniz yerde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir ruhsat yok ise o suya kesinlikle girmemelisiniz.

Emziren anneler için termal suya girmenin mümkün olduğu bazı durumlar mevcuttur. Bunlar;

  • Emzirme dönemi süresince, anne sütünün mikrobiyal kalitesi ve sıcaklığı etkilenmemelidir. Bu nedenle, emziren anneler termal suya girdiğinde, sütünü sağdıktan sonra dondurması veya sıcak tutması gerekecektir.
  • Emzirme döneminde annelerin bebekleri için gerekli olan su miktarını alması gerekmektedir. Bu nedenle, emziren anne termal suya girdiğinde mutlaka yeterli miktarda su içmesi önemli olacaktır.
  • Emziren annelerin vücudunun ihtiyacı olan minerallerin alımı sağlamalıdır. Bu yüzden, emziren anne termal suya girdiğinde, mineraller içeren suya maruz kalmaması gerekmektedir.

Emzirme döneminde olan annelerin bebeği ve kendileri için güvenli olup olmadığını bilmek önemlidir. Bu yüzden öncelikle bir doktora danışmanız önerilmektedir. Ayrıca önerilen sıcaklıklardan daha yüksek sıcaklıklarda yüzmemekte fayda bulunmaktadır.

Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi 1

Kimlerin Termal Suya Girmesi Sakıncalıdır?

Şu kişilerin termal suya girmelerinde büyük sakıncalar vardır:

  • Yakın bir dönemde operasyon ya da kalp hastalığı yaşayanlar
  • Aktif tüberküloz
  • Epilepsi gibi nöbetler yaşayanlar
  • Düşük ve yüksek tansiyon yaşayanlar
  • Kanser olanlar

Bu kişilerin termal sulardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir. Termal sular aslına bakılırsa son derece faydalı sulardır. Fakat bu suyun her insana iyi geldiğini söylemek doğru değildir. Özellikle de yukarıda bahsi geçen kişilerin termal su kullanımında çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Termal suların amacı sizlere daha sağlıklı bir yaşam sağlamaktır. Bu hususta suyu doğru ve gerektiği şekilde kullanmak gerekiyor.

Termal Suya Çocuk Girebilir Mi?

Çocuklar termal suyun diğer sularla aynı olduklarını düşünülmektedir. Bu durumda o suda yüzmeyi ve suyu içmeyi tercih edebilirler. Çocuklar termal suya girdikleri zaman bu suyun içinde bulunan pek çok mineralden faydalanabilirler. Bu termal suyun faydaları çocuğa ağır gelebilmektedir. Bu nedenden dolayı çocukların termal sulardan uzak tutulmaları gerekmektedir. Ayrıca çocuklar soğuk ve sıcak kontrollerini iyi yapamazlar. Bu durumda termal suyun sıcaklığına hemen adapte olamazlar. Bebek hastalığının meydana gelmemesi açısından çocuklarınızı belli bir yaşa varana kadar termal suya sokmamalısınız.

6 Aylık Bebek Termal Suya Girebilir Mi?

Termal sularda çok fazla dezenfeksiyon ürünleri bulunur. Aynı zamanda sudaki klor oranı da bir hayli fazladır. Bu ürünlerin her ikisi de bebekler için zararlıdır. Bebeklerinizi bu tür ortamlardan uzak tutmanız, onların sağlığını korumak adına çok önemlidir. Termal suya giren bebekler, ciddi sağlık problemlerine maruz kalabilirler.

Bu suların içerisine çok sayıda insan girmektedir. Her insan suya bakteri bırakabilir. Bu tür tehlikeleri çocuklarınızdan uzak tutabilmek için onları en az 12 yaşına gelene kadar termal su tesislerine götürmeyin.

Hamile Olan Biri Termal Havuza Girer Mi?

Kadın hamileyken enfeksiyon ve bakteri hastalıklarına karşı daha dikkatli olmalıdır. Termal sular her ne kadar düzenli olarak temizlense de bu onların tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden hamilelerin termal havuza girmesi çok sakıncalı bir hareket olarak kabul edilmektedir. Ayrıca suyun sıcaklığı kas gevşemesine neden olur. Bu durum hamileliği tehlikeye atabilir.

Termal Suda Mikrop Olur Mu?

Termal suların çok şifalı olduğu açık bir gerçektir. Fakat bu suya giren insanlar banyo yapmış olsalar dahi suyun içine sayısızca mikrop girmesine sebep olabilirler. Canlı bakteriler sıcak suda daha kolay bir şekilde çoğalma gösterirler. Termal sularda çoğalan bakterilerin neler olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Termal Su Yaş Sınırı Kaçtır?

Uzmanlar bu hususta kesin bir yaş sınırı belirtmişlerdir. 12 yaşına gelmeyen hiçbir çocuk termal havuza asla sokulmamalıdır.

Termal Su Adeti Etkiler Mi?

Bu hususta net bir bilgi yoktur. Fakat adet düzensizlikleri için termal suyun faydalı olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Regl İken Termal Suya Girilir Mi? başlıklı makalemizde Regl iken termal suya, Termal su ve Termal suları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com