Salihli Kaplıcaları

Salihli Kaplıcaları

Aralık 26, 2021 0 Yazar: admin

Manisa ilinin Salihli ilçesinde bulunan kaplıcalar, kurşunlu kaplıcalarıdır. Salihli kaplıcaları olarak bilinmekte ve hem şifalı suyu hem de doğası ile gelen tüm misafirlere huzur vermeye devam ediyor. Sularından şifa bulunan Türkiye’nin en iyi kaplıcaları arasında yer alıyor. Birçok hastalığın tedavi edilmesini sağlayan kaplıca suyunun sıcaklığı dönemsel olarak 52 °C ile 96 °C arasında değişiyor.

Salihli Kaplıcaları Tarihçesi

Salihli kurşunlu kaplıcaları, binlerce yıldır kaynak suları ile insanlara şifa dağıtıyor. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgede kaplıca suyundan her zaman faydalanılmıştır. Tarihi Sardes Antik kenti yanında bulunuyor ve günümüzde daha kaliteli hizmet verilmesi için çeşitli düzenleme çalışmaları yapıldı. Salihli kaplıcalarının romatizma başta olmak üzere cilt, kadın hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa şifa sunduğu biliniyor.

Salihli Kurşunlu Kaplıcaları

Termal turizminden faydalanmak ve kaplıcalarda tatil yapmak isteyenler için en iyi alternatiflerden birisidir. Manisa merkeze 65 km uzaklıktadır ve karayolu ile ulaşım çok kolaydır. Salihli ilçe merkezine 6 km uzakta olması, gelen tüm misafirlerin, hem ulaşım hem de konaklama konusunda sorun yaşamadığını gösteriyor. Termal otel hizmetlerinden faydalanmak isteyenler, önceden rezervasyonlarını yaptırarak konaklama sorunu yaşamıyor ve tatillerini en iyi şekilde geçiriyor.

Salihli Kaplıcaları Nerede?

Salihli Kaplıcaları, Manisa’nın Salihli ilçesine 6 km mesafededir. Bozdağ eteklerinde ve İzmir – Ankara karayolu üzerinde yer alıyor. Manisa’ya 65, İzmir’e ise 80 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en çok tercih edilen termal kaplıcalarından birisidir. Toplu taşıma ya da özel araçla ulaşım kolay olduğu için Türkiye ve dünyanın her yerinden insanlar şifalı sulardan faydalanmak için buraya geliyor.

Salihli Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Salihli ilçesi sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 6 km mesafede olması, ulaşımın kolay olduğunu gösteriyor. Anadolu’nun farklı yerinden gelenler, İzmir – Ankara karayolunu kullanarak kaplıca tesislerine ulaşabiliyor. Ulaşım seçenekleri şunlardır.

Havayolu ulaşımı: 

İzmir Adnan Menderes havalimanına gelen yerli ya da yabancı turistler, Salihli kaplıcalarına gitmek için havalimanı servislerini kullanabilir. Ya da İzmir otogarına gelir ve oradan Salihli otobüsleri ile gidebilirler.

Karayolu ulaşımı: 

Toplu taşıma ile ulaşım yapmak isteyenler önce Salihli otogarına gelir ve oradan kaplıca servislerini kullanarak ulaşımlarını tamamlarlar.

Özel araç ile ulaşım: 

Özel araçla ulaşımlarda, Manisa merkezden hareket edenler D250 karayolu, İzmir – Uşak karayolunu kullananlar D300 üzerinden Salihli ilçesine yaklaştıklarında, Kurşunlu kaplıca levhalarını takip ederler. Levhaya göre ana yoldan giriş yapanlar 3.5 km sonra kaplıcaya ulaşacaktır.

Salihli Kaplıca Suyu Özellikleri

Salihli kaplıcaları kaynak suyunun sıcaklığı çok yüksektir ve 51 – 96 °C arasında değiştiği belirtiliyor. Su içeriğinde, florür, bikarbonat bulunuyor. En önemli özelliği, birçok hastalığa şifa veriyor olmasıdır. Birçok hastalık türünde tamamlayıcı tedavi özelliğine sahip olduğu için termal turizme merkezi olarak hizmet veriyor.

Salihli Kaplıcalarından Faydalanma

Kaplıca imkanlarından ve doğal güzelliklerden faydalanmak isteyenlerin tercihi olan Salihli kaplıcalarından yılın her döneminde faydalanabiliyorsunuz. Termal tesislerinin herkese açık olması, istediğiniz zaman faydalanmanızı sağlıyor. Kaplıca hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için termal otel rezervasyonlarının önceden yapılması hem yer bulma hem de uygun fiyat avantajları sağlayacaktır. Sıcak suyun şifa özelliğinden faydalanmak daha çok kış aylarında tercih ediyor. Mevsimsel olarak tüm zamanlarda en iyi hizmeti sunuyor.

Salihli Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Salihli kaplıcalarının sıcak suları, binlerce yıl öncesinden günümüze insanlara şifa olmaya devam ediyor. Hem banyo hem de içme kürü olarak kullanılan kaplıca sularının iyi geldiği hastalıklar şunlardır. Romatizma hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları, ameliyat sonrası kireçlenme, kadın hastalıkları ve cilt hastalıkları, tedavide yardımcı olunan hastalıklar arasında yer alıyor.

Cilt Hastalıkları

Salihli Kurşunlu kaplıcaları, su bileşeninde yer alan maddeler yardımı ile cilt üzerindeki ölü tabakanın atılmasını, deri gözeneklerinin açılmasını ve deri altı hücrelerin hava almasını sağlıyor. Cilt hastalıkları tedavileri için banyo tedavi kürü kullanılıyor.

Romatizmalı Hastalıklar

Romatizmalı hastalıkların tedavisi için kaplıca sularından faydalanmak isteyenler, doktor tavsiyesi ile bu tedavi yöntemini kullanmalıdır. Bazı iltihaplı hastalık durumlarında sıcak su önerilmemektedir. Kaplıca suları iltihaplı romatizma hastalıkları dışında oluşan ağrı durumlarının tedavi edilmesini sağlıyor.

Eklem Hastalıkları

Hareketsizlik, güçsüzlük ya da çeşitli nedenlerden dolayı eklemlerde ağrılar meydana geliyor. Bu ağrıların kaplıca suyu ile tedavisi için hem banyo hem de içme kürü uygulanabiliyor. Banyo ile eklemlerin yumuşaması ve ardından yapılacak egzersizler oluşan kireçlenmelerin giderilmesini sağlıyor. İçme kürü ise kemiklerin güçlenmesini destekliyor.

Sinirsel Hastalıklar

Vücutta meydana gelen gerilimler hem kişide huzursuzluk hem de çeşitli ağrılara neden oluyor. Kaplıca suyu buharı ve suyun etkisi ile vücut kaslarında gevşeme ve rahatlama hissi oluşuyor. Bu sinirsel birçok hastalığın etkisinin azaltılmasını sağlıyor.

Salihli Kaplıcaları Otelleri

Salihli kaplıca hizmetlerinden faydalanmak için bölgedeki en iyi otel hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Salihli kaplıcalarına yürüme mesafesinde bulunan çeşitli otellerde konaklanabiliyor. Termal oteller, misafirlerin, kaplıca suyundan en iyi şekilde faydalanmalarını sağlıyor.

Lidya Sardes Hotel Termal & Spa: 

Otel, kaplıcalara 2.6 km mesafededir ve bölgenin en iyi konaklama yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Havuz ve spa merkezi ile en iyi hizmeti sunuyor.

Özçelik Hotel: 

Salihli Kurşunlu kaplıcalarına 4.7 km uzaklıkta ve termal turizm ile birlikte keyifli tatillerin geçirilmesini sağlıyor.

Salihli kaplıcalarından faydalanabilmek için termal otel tercihini yaparak, hem odalarda hem de sıcak su havuzlarında, kaplıca sularının şifa sunmasını sağlayabilirsiniz.

Salihli Kaplıca Suyunun Faydaları

Salihli kaplıcalarının şifa kaynağı olması, termal turizminde önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor. Hamam dağı eteğinde bulunan kaplıca, doğal kaynak suları ile birçok hastalık için şifa dağıtıyor. Kaplıca suyunun faydalarını bilenler, hamam hizmetlerinden faydalanabiliyor. 

Erkekler ve kadınlar hamamları ayrı ayrıdır ve erkekler hamamında saniyede 35 – 40 litre su akıyor. Kadınlar hamamında ise bu miktar saniyede 14 litredir. Kaplıca suları, hamamın haricinde, termal otel ve motel odalarına dağıtılıyor.

Salihli Kaplıcaları Konaklama Seçenekleri

Salihli kaplıcalarından faydalanabilmek için bölgede bulunan apart ve hotel tesislerinde konaklayabiliyorsunuz. Kaplıca bölgesinde 270 yatak kapasiteli termal otel ve 86 apart daire yer alıyor. Ev tipi konaklama tesisleri bulunuyor ve tesis içerisinde bulunan kafeterya, büfe, çay bahçesi gibi hizmetlerin yanı sıra sauna, kapalı havuz, Türk hamamı, jakuzi gibi hizmetlerden de faydalanabiliyorsunuz. Konaklama tesislerinde, tedaviye yardımcı olabilmek için doktor, fizyoterapist ve sağlık memuru bulunuyor.

Salihli Kaplıcalarında Uygulanan Tedaviler

Salihli kaplıcaları, su sıcaklığı en yüksek kaplıcalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Termal turizm merkezi olduğu için hizmet sunulan tesislerde, müşterilerin her türlü imkana sahip olması sağlanıyor. Şifalı sularla tedavi olmak isteyenler, tesislerde bulunan doktorlardan bilgi ve yardım alabiliyor. Kaplıcada tedavi için uygulanan yöntemler şunlardır.

  • Banyo tedavisi,
  • Buhar kür tedavisi,
  • İçme kürü tedavisi

Salihli kaplıca suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini, gelen tüm misafirler biliyor. Şifalı sulardan faydalanabilmek için yapılan bilgilendirmelere göre banyo ve içme yöntemi ile fayda elde edilmeye sağlanabiliyor.

Salihli Kaplıcaları Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Salihli kaplıcaları konaklama ve termal havuz giriş ücretleri farklıdır. Havuz giriş ücretleri kişi başı 9 TL’dir. Jakuzili havuzlara en fazla 4 kişi aynı anda gerebiliyor. Sauna ve jakuzili havuzlara girişler kişi başı 27 TL’dir. Konaklama ücretleri ise oda yatak sayılarına göre değişiyor.