Hüdai Kaplıcaları

Hüdai Kaplıcaları

Aralık 24, 2021 0 Yazar: admin

Türkiye, jeotermal kuşağında bulunan bir coğrafyaya sahiptir. Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesinde bulunan Hüdai kaplıcaları çok eski bir tarihe sahiptir. Ülkemizin en önemli termal turizm merkezlerinden birisidir ve Sandıklı ilçesinin 9 km güneybatısında yer alıyor. Kaplıca suları şifalıdır ve her yıl dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda turist geliyor.

Hüdai Kaplıcaları Tarihçesi

Şifalı suları ile ünlü olan Hüdai kaplıcalarının tarihi 1600 yıl öncesine dayanıyor. Bizanslılar döneminde yapılmıştır ve tarih kitaplarında adından bahsediliyor. Roma İmparatoru Marcus Aurellius hasta olan kızının tedavisi için Sandıklı’da bulunan Aziz Abercius’u Roma’ya davet eder. Kızının iyileşmesi üzerine, imparatorun annesi Sandıklı’ya gönderdiği mimarlarla Hüdai kaplıcalarını yaptırır.

Hüdai Kaplıcaları Efsanesi

Dünya tarihi efsanelerle doludur. Geçmiş dönemlerde çok mutlu olan hükümdarın çocuğu olmuyor ve bir çocuk sahibi olmak istiyor. Zamanla hanımı hamile kalıyor ve bir oğlu oluyor. Daha sonra hükümdar hasta olur ve ölür. Kralın tahtına göz dikenler, oğlundan kurtulmayı planlar. Çocuğun daha güvenli büyütülmesini bahane ederek annesinden alırlar ve çocuğu altın sandığa koyarlar. 

Sandıkta havasız kalan çocuk iyi gelişemez ve hastalıklı olur. Daha sonra hasta olan çocuktan kral olmaz derler. Sakat ve hasta diye annesine teslim ederler. Annesi, yıkanırken, çocuğunu da yıkar ve sudan içirir. Su sayesinde çocuk zamanla iyileşmiş ve sağlıklı bir delikanlı olmuş. Çocuğun hastalığını iyileştiren bu suların olduğu yere şifalı olduğu için kaplıca yapılmış.

Hüdai Kaplıcaları Nerede?

Hüdai kaplıcaları, Afyonkarahisar İlinin Sandıklı İçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Sandıklı ilçesine 8 km, Afyonkarahisar il merkezine 65 km uzaklıktadır. Afyonkarahisar – Antalya karayolunun güneybatı yönünde ve 65. Km’sinde bulunuyor.

Hüdai Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Afyonkarahisar – Antalya karayolunun 65. Kilometresinde yer alan Hüdai kaplıcalarına karayolu ve yakın çevredeki havayolu ulaşım seçenekleri ile gidilebiliyor. Akdeniz, Ege ve İç Anadolu kesişme noktasında yer aldığı için ulaşım kolaydır.

Havayolu ulaşımı: 

Sandıklı ilçesine 100 km uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı üzerinden havayolu ulaşımı yapılabiliyor. Havalimanından Sandıklı servisleri kullanılarak rahatlıkla gidilebilir.

Karayolu ulaşımı: 

Afyonkarahisar ve Sandıklı ilçesine şehirlerarası otobüslerle geldikten sonra, Sandıklı merkezden belediye otobüsleri ile 07:00 – 24:00 saatleri arasında Hüdai kaplıcalarına ulaşım sağlanıyor.

Özel araç ile ulaşım: 

Özel aracınızla bulunduğunuz yerden Sandıklı istikametine gidersiniz. Afyonkarahisar Antalya karayolunun 65. Km’sinde, Hüdai kaplıcaları levhasını gördüğünüzde, ana yoldan sapar ve 8 km sonra tesislere ulaşırsınız.

Hüdai Kaplıca Suyu Özellikleri

Termal turizmin merkezlerinden birisi olan Hüdai kaplıcalarının suları 62 °C – 68 °C arası sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suyunun şifalı olmasını sağlayan ve içerisinde bulunan maddeler, bikarbonat, sülfat, kalsiyum, sodyum, bromür, potasyum, magnezyum, demir gibi çeşitli mineraller bulunuyor. Suyun özellikleri, ph değeri 6.6 – 7, radyoaktivitesi ise 13 – 25 arasıdır.

Çamur Banyosu Nasıl Yapılır?

Hüdai kaplıcalarında, çamur banyosunun birçok hastalığa iyi geldiği doktor raporu ile onaylanmış ve ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Kaplıca yakınlarında bulunan kızıl kil toprağı çok az kumludur ve tesislerde, küvet içerisine doldurulur, kaplıca suyu ile çamur haline getirilir. Hasta olan kişinin vücudu çamur içerisinde kalacak şekilde kaplanır. Hastalar için bu günde bir defa yapılır.

Hüdai Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplıca suyu içerisinde bulunan mineraller ve suyun sıcaklığı birçok hastalığın tedavi edilmesini sağlıyor. Bu doktor raporu ile kanıtlanmış ve birçok yerden hasta sevki yapılıyor. Kaplıca hizmetlerinden faydalanan ve kürleri doğru uygulayanlar birçok hastalığa şifa bulduğunu belirtiyor. Hüdai kaplıca sularının tedavide iyi geldiği hastalıklar arasında şunlar yer alıyor.

Cilt Hastalıkları

Kaplıca suyu içerisinde bulunan kimyasallar, cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlıyor. Ölü hücrelerin temizlenmesi ve hücre yenilenmesinin sağlanmasını hızlandırdığı için cilt hastalıklarına şifa oluyor.

Kireçlenme

Hüdai kaplıcalarında daha çok kireçlenme rahatsızlıklarının tedavi edildiği bilinmektedir. Eklem bölgelerinde oluşan sertleşmelerin yumuşamasını sağlayan kaplıca suları, hareket kabiliyetini artırırken, su içildiğinde, mineraller, kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Kısa sürede kireçlenmeyi yok ederek, tedavi ediyor.

Kadın Hastalıkları

Kaplıca suyu içerisinde bulunan, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi maddeler, iltihapları yok ederken oluşumunu da engelliyor. Bu özelliği ile kadın hastalıklarının tedavi edilmesini sağlıyor ve yumurtalık düzensizliği, adet düzensizliği gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak hastalıklarının tedavisi için kaplıca suyu içiliyor. Hüdai kaplıcalarında, kaynak suyu içenler, su içerisinde bulunan demir ve diğer maddeler yardımı ile karaciğer değerlerinin dengelenmesini sağlıyor. Bu bağırsak hastalıkları ve kansızlık gibi sorunların tedavi edilmesini sağlıyor.

Hüdai Kaplıcaları Otelleri

Termal turizmin en önemli noktalarından birisi olan Afyonkarahisar Sandıklı ilçesinin Hüdai kaplıcaları bölgesinde 5 yıldızlı oteller hizmet veriyor. Yılın her dönemi yerli ve yabancı çok sayıda kişi buralara gelerek hem tatil yapıyor hem de şifa buluyor.

Hüdai kaplıcaları: Kaplıca havzasında 3 adet 5 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı, 1 adet butik otel bulunuyor.

May Thermal Resort & SPA: 

Hüdai kaplıcalarına yürüme mesafesinde ve 5 yıldızlı otellerden birisidir.

Safran Thermal Resort: 

5 yıldızlıdır ve kaplıcalara yürüme mesafededir. Ayrıca otel içerisinde, kaplıca suyu kullanılan, hamam ve havuzlar mevcuttur.

Gürses Thermal Otel: 

Kaplıca havzasında bulunan 5 yıldızlı termal oteldir ve otel içerisinde tüm sosyal aktiviteler mevcuttur.

Butik Gürses Thermal Otel: 

Hüdai kaplıcalarına yürüme mesafesinde 3 yıldızlı butik oteldir.

Hüdai Kaplıca Tesisleri

Hüdai kaplıca tesislerinde, erkekler ve kadınlar için özel bölümler vardır. Kaplıca suyu hem banyo hem de içme amaçlı hizmete sunuluyor. Kaplıca tesislerinde yer alan hizmetler şunlardır.

 • Termal havuzlar,
 • Tabii saunalar,
 • Türk hamamı,
 • Doğal çamur banyoları,
 • Masaj salonları,
 • Güzellik merkezi,
 • Oyun alanları,
 • Alışveriş merkezi,

Tesislerde faydalananlar, su banyosu, sauna, çamur banyosu gibi hizmetlerden faydalanabiliyor. Kaplıca çevresinde çeşitli piknik ve mesire alanları da bulunuyor.

Hüdai Kaplıcaları Hasta Kabul

Hüdai kaplıcaları, termal turizm merkezi olarak kabul edildiği için Bakanlar Kurulu Kararı ile sağlık heyet raporlu hastaları tedavi amaçlı kabul ediyor. Kaplıca hizmetleri, Sağlık Bakanlığı işletme izni ile hizmet verdiği için şifalı olduğu bilinen birçok hastalığın tedavisi için hasta kabul etmeye başlamıştır. Birçok hasta doktor tavsiyesi ya da sevki ile geliyor.

Hüdai Kaplıcalarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Hüdai kaplıcalarında ve bölgede bulunan termal otellerde şifalı su kullanılarak çeşitli tedavi yöntemleri kullanılıyor. Suyun etkisi ile her hastalık için farklı yöntemler kullanılabiliyor. Tedavi yöntemleri şunlardır.

 • Termal banyo tedavisi,
 • İçme suyu tedavisi,
 • Çamur banyosu tedavisi,
 • Kür tedavileri,

Şifa bulabilmek için tedavilerin doğru uygulanması gerekiyor. Bunun için mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalı ve tesislerde görevlilerden bilgi alınmalıdır.

Hüdai Kaplıcalarında Yapılacak Aktiviteler

Hüdai kaplıcaları ve kaplıca havzasında bulunan otellerde konaklayan misafirler, tesis içerisinde ve dışarıda çeşitli aktivitelerde bulunabiliyor. Termal hizmetler dışında, ailelerin faydalanabilecekleri oyun salonları, eğlence alanları yer alıyor. 

Doğal alanda yürüyüş parkurları, futbol sahaları ve mesire alanları bulunuyor. Hüdai kaplıcaları yakınında bulunan tabiat parkında yürüyüş yapabilir ve açık hava etkinliklerini gerçekleştirebilirsiniz. Akdağ tabiat parkı çok yakındır ve doğayla iç içe vakit geçirmenizi sağlar.