Siirt İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Siirt İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 19, 2019 0 Yazar: admin

Güneydoğumuzun en uç illerinden bir tanesi olan Siirt birçok il gibi bulunduğu termal kaplıcalar ile turist çekmese de Siirt ili çevresinde de birkaç termal kaplıca ve şifalı su bulunmaktadır. Yapılmış olan termal oteller uzun yıllardan beri eski uygarlıklar tarafından kullanıldığından Siirt ili içerisinde yaşayan pek çok vatandaş bulunmaktadır.

Contents

Siirt Termal Oteller

Sağlarca Kaplıcası

Siirt’in merkezinde bulunan Sağlarca kaplıcası, bulundurduğu termal sular ve otel sistemi ile birçok turiste ve misafire ev sahipliği yapmıştır. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere beslenme bozukluğu ve sinirsel yorgunluklar için şifalı olduğu inanılmaktadır.

Lif Kaplıcası

Siirt’in Kışlıcak köyü içerisinde bulunan lif kaplıcası, saniye de 30 lt verimli su elde etmektedir. Suyun sıcaklığı 41 derece olmak ile birlikte içerisinde birçok kimyasal özellik bulunmaktadır. Kaplıcanın suyu romatizma, solunum yolları ve kadın hastalıkları gibi pek çok tedavide etkili olduğu söylenmektedir.

Hesta Termal Kaplıcası

Siirt’in Düğünyurdu köyü yakınlarında olan ve Dicle ırmağı kenarında bulunan Hesta Termal kaplıcasının kaynağı Hista kaplıcasıdır. Suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 60 santigrat derecedir. Kaplıcanın suyu romatizmal ve kadın hastalıklarının tedavilerine iyi gelmektedir.