Samsun İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Samsun İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 14, 2019 0 Yazar: admin

Karadeniz’in İstanbul’u olarak bilinen Samsun ilinin geneline baktığımızda pek çok il gibi Samsun ili de termal oteller bakımından zengin bir il olarak bilinmektedir. Birçok ilçesinde çok sayıda termal otel ya da hamam bulunulan Samsun ilinde çoğu yapılar geçmişten günümüze kadar gelen kültürel yapılarda olmaktadır.

Contents

Darboğaz Maden Suyu

Bafra ilçesinde bulunan Maden suyu termal özellikleri ile birlikte ününü birçok ile hatta dünya ülkelerine yaymaktadır. Darboğaz maden suyu kadar Çakaldere Maden suyu da ününü pek çok ülkeye ve ile yaymaktadır.

Pavli İçmeleri

Ayvacıkta, yılancık hastalığının dermanı olduğu söylenen Yılancık içmelerinde bulunan Pavli içmeleri, bölgenin tek turizm kaynağı olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeplerden ötürü devredilen ve gelen ziyaretçiler ile birlikte ekonomiyi de canlı tutan Pavli içmeleri sağlık turiziminin de önemli etkinlerinden biridir. Mide ekşimelerine gelen bu içmeler, yapılan tedavi sistemleri ile pek çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Hamamyağı Kaplıcalar

Hamamyağı kaplıcaları, Roma ve Bizanslılar tarafından yapılan ve işletilen kaplıcalar arasında yer almaktadır. Kalsiyum bikarbonatlı ve magnezyumlu olan bu kaplıcalar yaklaşık olarak 7.22 değerinde yer almaktadır. Banyo tedavisiyle birlikte, sinir sistemine çok iyi gelen hamamyağı kaplıcaları, çocuk felçlerini önleyebilme ihtimalleri bulunmaktadır. Ruhsal yorgunluk geçiren bu kaplıcalara gelip huzur bulurken dış uygulamalar ile birlikte de sedatif, içme kürlerinde diüretik etkiden yararlanılabilmektedir.