Termal Kaplıcalar

Spa nedir ve kaç çeşit spa merkezi bulunmaktadır?

28.05.2018
81

SPA latince anlamı Sudan Gelen Sağlık (Selus Per Aqua) anlamına gelen, kökeni romalılara kadar dayanan bir su terapisi ve bakımı yöntemidir.

Roma döneminde savaşmaktan yorgun düşmüş askerlerin kısa sürede iyileşebilmeleri ve yorgunluklarını atabilmeleri için özel banyolar inşa edilmişti. Hatta aynı dönem içerisinde Belçika’da SPA isminin verildiği bir şehir kurulmuştur. Geçmişten bu güne kadar Avrupa’da birçok çeşitli değişime uğrayan SPA tedavileri günümüzde deniz suyu ve mineralli su kullanımı gibi birçok farklı yöntemi kapsamaktadır. Hatta günümüzde güzellik merkezlerine bile SPA ismi verilmeye başlandı.

Kaç çeşit spa tedavisi vardır?

Günümüzde ıslak terapi (hidroterapi), kuru terapi (masaj çeşitleri), zindelik terapisi (oksiten terapisi) ve güzellik terapisi olmak üzere 4 farklı çeşit spa tedavisi uygulanıyor diyebiliriz.

Uluslar arası SPA birliği 7 çeşit tanımlama ve sınıflama yapmıştır. Bunlar;

Cruise Spa: Yolcu gemilerinin içerisinde sağlanan spa hizmetidir. Profesyonel tedaviler, terapi programları, kişisel egzersizleri kapsamaktadır.

Kulüp Spa: Fitness merkezlerinde sağlanan SPA hizmetidir.

Day Spa: Günlük spa hizmetleri sunan merkezlerdir.

Tatil Destinasyon Spa: Fiziksel sağlık amacı ile profesyonel bir ekip tarafından uygulanan hizmet programlarının konaklamalı bir tesiste sağlanmasıdır.

Tıbbi Spa: Geleneksel spa tedavilerinin yanında modern tedavilerinde uygulanduğu içerisinde sağlık personelinin barındığı tesislerdir.

Kaplıca Spa: Doğal termal su ya da deniz suları ile sağlanan merkezlerdir.

Resort Spa: Bir tatil tesisi içersiinde profesyonel bir ekip tarafından sağlanan iyileştirme üniteleri, fitness ve wellnes gibi hizmetleri barındıran tesislerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com