Tokat Kaplıcaları

Tokat Kaplıcaları

Nisan 23, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Tokat ili jeotermal kaynaklar açısından zengindir. Tokat Kaplıcaları üç farklı kaynaktan oluşmaktadır.

Bu kaynaklar;

  • Sulusaray ilçesinde bulunan Çermikönü-Ilıca Kaplıcası.
  • Reşadiye ilçesinde bulunan, aynı isimle anılan kaplıca.
  • Niksar ilçesinde bulunan Ayvaz Suyu.

Termal kaynaklarından oluşmaktadır. Tokat’ta bulunan kaplıcalar Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de şifa merkezi olarak kullanılmıştır. Yakın zamanda yapılan restorasyon çalışmaları ile modern görünümünü kazanan kaplıcalar, şifalı termal suları ile birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Tokat Kaplıcaları Nerededir?

Tokat Kaplıcaları Özellikleri Sulusaray ilçesinde bulunan Çermikönü Kaplıcası Ilıca Köyü sınırları içerisinde yer alır. Kaplıcalar ilçe merkezine 3 kilometre, il merkezine 70 kilometre, Yeşilyurt ilçesine 11 kilometre, Artova ilçesine 30 kilometre uzaklıkta, Sulusaray-Kadışehri bağlantı yolu üzerinde bulunur. Tarihi Sebastapolis Antik Kendi yakın konumdadır. Deniz seviyesinde 750 metre yükseklikte bulunan kaplıca, Sülfat, Sodyumklorür ve bikarbonat yönünden zengin termal sulara sahiptir. Suların termal sıcaklığı 32 ile 45 santigrat derece arasında değişiklik gösterir. Romatizma, cilt ve nevraji rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Reşadiye Kaplıcası ilçe merkezinde, Çermik Mahallesi, Ahmet Yesevi Caddesi Termal üzerinde yer alır. Tokat il merkezine 90 kilometre mesafededir. Kaplıca suyunun termal sıcaklığı 50 santigrat derece civarındadır. Suyunun fiziksel özelliği hafif tuzlu, ekşi, kokusuz, renksiz olup, Romatizma başta olmak üzere, kas ağrıları, kemik ağrıları, eklem ağrıları, yumuşak doku rahatsızlıklarında, strese bağlı gelişen rahatsızlıklarda tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Sodyum, Magnezyum, Potasyum bol miktarda bulunmaktadır. 6.86 PH değerinde su özelliğine sahiptir. Radyoaktivitesi 12-25 aralığındadır.

Niksar ilinde bulunan Ayvaz Suyu, ilçe merkezine 2 kilometre mesafede, kendi adı ile isimlendirilen bölgede yer alır. Ayvaz suyu memba olarak kullanılır, yer yüzüne doğal yollardan ulaşır. Memba 7.98 PH değerine sahiptir. Debisi 1.4 lt/sn olup, 0.5 sertlik oranına sahiptir. Özellikle böbrek rahatsızlığına ve sindirim sistemine iyi gelmektedir. Böbrek taşı oluşumunu engeller. Bölgede bulunan tesisler tarafından dolum işlemleri yapılarak, yurt içi ve yurt dışına sevk edilmektedir.

Tokat Kaplıcaları

Tokat Kaplıcaları

Tokat Kaplıcaları Otelleri

Tokat, Sulusaray kaplıcalar bölgesinde, belediye iştirakleri ile oluşturulmuş tesisler bulunur. Tesisler kaplıcalar ile bütünlük içerisindedir. Tokat Termal ismi ile hizmet veren tesislerde konaklama imkanları, otel, apart ve devre mülk imkanları sunmaktadır. Tesisler bünyesinde, bayan, erkek termal havuzlar, Türk hamamı, çocuk park alanı, restoran, spor tesisleri yer almaktadır. Ayrıca şifa merkezleri tesisler dahilindedir. Ziyaretçiler bölgede özel teşebbüslere ait apart konaklama imkanlarında da faydalanır.

Reşadiye Kaplıcalar bölgesinde, Reşadiye Doğa Termal Otel ve Reşadiye Kaplıca Otel isimli konaklama tesisleri hizmet verir. Kaplıca Otel termal kaynak dahilindedir. Reşadiye Doğa Termal Otel aynı kaynak suyundan kullanır. Kaplıca tesisleri 52 oda ve 124 yatak kapasitelidir. Yakın çevresinde konaklamaya imkan veren apart ve pansiyon konaklama imkanları bulunur. Niksar ilçesinde bulunan Ayvaz Suyu kaplıca tesisi imkanları bulunmaz, şifalı içme suyu olarak kullanılır.

Tokat Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Reşadiye ilçe merkezinde bulunan kaplıcalar bölgesine, E80 kara yolu ile ulaşım sağlanır. Tokat il merkezine 90 kilometre mesafede bulunan kaplıcalar, Tokat Havaalanı kaplıcalar bölgesine 198 kilometre mesafededir. Yolu asfalt kaplama olup, ulaşım konforludur.

Sulusaray kaplıcalar bölgesine ulaşım, kara yolu ile sağlanmakta olup, Sulusaray-Kadışehri bağlantı yolu üzerinde bulunur. Tokat istikametinden gelecek ziyaretçiler, öncelikle Sulusaray ilçesine, daha sonra 3 kilometre mesafede bulunan, kaplıcalar bölgesine ulaşım sağlar. Sivas istikametinden gelecek ziyaretçiler, Yıldızeli- Tokat bağlantı yolunu kullanır. Niksar Ayvaz Suyu, Niksar ilçesinde merkezi konumdadır. Amasya- Erzincan kara yolunu kullanarak, Niksar ilçesine dönüş yaparak, Ayvaz Suyu yön levhalarını kullanarak, şifalı suya ulaşır.

Tokat Kaplıcaları Fiyatları

Tokat kaplıcalarının fiyatları, sezonun yoğunluk durumuna göre, mevsimlik olarak belirlenir.