Turgutlu Kaplıcaları

Turgutlu Kaplıcaları

Nisan 24, 2022 0 Yazar: seojenEditor

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yer alan kaplıcalar, ilçenin en önemli turizm bölgesidir. Turgutlu Kaplıcaları, ilçeye bağlı Urganlı Kasabası sınırları içerisinde yer alır. Yöre halkı tarafından Urganlı Kaplıcaları olarak bilinir. Kaplıcalar bölgesi Turgutlu ilçe merkezine 17 kilometre mesafede yer alır. Kaplıcalar Turgutlu Belediyesi tarafından oluşturulan tesislerle bütünlük oluşturur. Ayrıca aynı termal suyu kullanan özel teşebbüs Eda Termal Aquapark ve Spa Termal Tesisleri de, kaplıcalar bölgesinde yer alır.

Termallerin debisi 30 lt/sn olup, yeryüzüne doğal yollardan ulaşmaktadır. Termal akıntıları geçiş alanlarında görsel travertenler oluşturur. Kaplıcalar bölgesi 87.4 hektar alanda yayılmış olup, yaklaşık 230 farklı termal kaynaktan oluşmaktadır. Bu kaynaklardan 13 adeti önem arz eder. Bölgede zaman içerisinde meydana gelen depremlerle, kaynaklarda da değişiklikler gözlenmektedir.

Turgutlu Kaplıcaları Nerededir?

Turgutlu kaplıcalar bölgesi İzmir-Ankara bağlantı yoluna yakın konumda, Urganlı Kasabası sınırları içerisinde, Turgutlu ilçe merkezine 17 kilometre, Manisa il merkezine 55 kilometre mesafede, doğusunda yer alır. Kaplıcalar bölgesi Urganlı Kasabasının kuzeyinde, 7 kilometre uzaklıktadır. Termal kaynaklar, Çal Dağı’nın güney eteklerinde, doğu-batı uzantılı oluşumlardan kaynaklanmaktadır. Kaplıcalar bölgesi Gediz Nehri havzasına 1 kilometre mesafede, deniz seviyesinden 100 metre, nehir havzasından 60 metre yüksekliktedir.

Turgutlu Kaplıcaları


Turgutlu Kaplıcaları

Turgutlu Kaplıcaları Özellikleri

Urganlı kasabasında bulunan, Turgutlu Kaplıcalarının termal suları, renksiz ve kokusuzdur. Kaplıca suları Sodyum, karbondioksit ve Bikarbonatlı sular grubunda yer alır. PH değeri 6.3-6.7 arasında değişiklik gösterir. Termal sıcaklığı 50-70 santigrat derece aralığındadır. Toplam mineralizasyonu 6016,97 mg/lt olarak değerlendirilir.

Başlıca faydalı olduğu rahatsızlıklar;

  • Kadın hastalıklarında.
  • Romatizma, siyatik ve buna bağlı gelişen diğer hastalıklarda.
  • Vücutta bölgesel kireçlenmelerde.
  • Sinir hastalıklarında.
  • Hemoroit rahatsızlığında.
  • Cilt hastalıklarında.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarında.
  • Böbrek ve safra kesesi taşlarında.
  • Dolaşım sistemi rahatsızlıklarında.
  • Karaciğer rahatsızlıklarında.

Gibi rahatsızlıkların tedavisinde banyo ve içme kürü olarak kullanılmaktadır. Özellikle metabolizma bozukluklarında, dengeleyici rol oynamaktadır.

Turgutlu Kaplıcaları Otelleri

Kaplıcalar bölgesinde Turgutlu Belediyesi tarafından oluşturulan toplam 200 yatak kapasiteli A,B, C tipi konaklama tesisleri ve 6 odalı ve 18 yatak kapasiteli süit odalar bulunmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan Eda Termal Aquapark ve Spa Termal Tesisleri, kaplıca hizmetleri dışında, 66 süit, 58 standart, 16 apart odaları ile konaklama hizmeti vermektedir. Tesisler bünyesinde, lokanta, kafeterya, barbekü, kahvaltı salonu, toplantı salonu hizmetleri verilmektir. Ayrıca aile banyoları, Türk hamamı, spa, bay, bayan termal havuzlar, çocuk oyun alanları, açık alan aquapark, cilt bakımı, masaj hizmetleri verilen hizmetler arasında yer almaktadır.

Turgutlu Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Kaplıcalar bölgesine ulaşmak isteyen ziyaretçiler, İzmir-Ankara bağlantı yolunu kullanır. Manisa istikametinden gelecek ziyaretçiler, D300 kara yolunu takip ederek, Turgutlu ilçesini geçtikten sonra, Ahmetli yerleşkesine gelmeden Urganlı Kasabasından, kaplıcalar bölgesine yönelmelidir. Kaplıcalar yön levhası ile bölgeye konforlu bir şekilde ulaşım sağlanır. Ankara istikametinden gelen ziyaretçiler, Salihli ilçesini geçerek, Ahmetli yerleşkesi sonrasında Urganlı ve kaplıcalar yön levhasını izlemelidir. Kaplıcalar bölgesine en yakın havalimanı, 70 kilometre mesafede yer alan, İzmir Adnan Menderes Havaalanıdır. Hava yolunu tercih edecek ziyaretçiler, alternatif olarak Çiğli Havaalanı’nı da tercih edebilir.

Turgutlu Kaplıcaları Fiyatları

Turgutlu kaplıcalarında konaklayan ziyaretçiler, genel kaplıca hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Aynı zamanda Edal Terma Aquapark ve Spa Termal Tesislerinde konaklayan ziyaretçiler, tesis imkanlarından ücretsiz yararlanmakta olup, hizmetler konaklama ücretlerine dahil edilmiştir. Kaplıca fiyatları sezonların yoğunluğuna ve tesislerin doluluk oranlarına göre değişiklik gösterir. Kaplıcalar bölgesinde düşük gelirli ziyaretçilerin de faydalanabileceği konaklama imkanları bulunur. Kaplıcalar konaklayan ziyaretçileri dışında, günübirlik ziyaretçilere de hizmet vermektedir.