Termal Kaplıcalar

Türkiye’nin En İyi Kaplıcası Hangisi?

17.01.2023
26

Türkiye’nin en iyi kaplıcası için yeraltı sularının zenginliği açısından pek çok alternatif bulunuyor. Jeotermal kuşak üzerinde bulunan Türkiye, termal suların çeşitliliği için farklı bölgelerde ziyaretçilerine alternatifler sunmayı başarıyor. Bu yüzden de tek bir kaplıca söylemek yerine çeşitli alternatifleri değerlendirme imkanınız bulunuyor.

Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları

Türkiye’nin en iyi kaplıcası denilince ilk akla gelen bölgelerden birisi Afyon oluyor. Termal turizm açısından en sık tercih edilen bölgelerden olan Afyon’da yer alan Sandıklı kaplıcalarının suları özellikle yüksek kükürt oranları ile birlikte öne çıkıyor. Bu bakımdan da cilt ve romatizma hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi gelebiliyor. Kaplıcaların sıcaklıkları ise 42 ile 53 derece arasında bulunuyor. Ayrıca kaplıcalarda çamur banyosu yapma imkanınız da var.

Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları

Türkiye’nin en iyi kaplıcası listesinde yer alan Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları su değerleri ile birlikte şifa bulmak isteyenlere yardımcı olabiliyor. Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere dolaşım bozuklukları, safra kesesi rahatsızlıkları gibi sorunlara iyi gelebilen bu kaplıcalar böylece ziyaretçileri tarafından büyük beğeni topluyor. Bölge ayrıca milli park olarak da düzenlendiği için misafirler için keyifli bir eğlence ortamı oluşuyor.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

78 dereceyi bulabilen sıcak suları ile öne çıkan bu kaplıcalar, dünyaca ünlü hipertermal suları ile misafirlerine şifa dağıtmaya yardımcı oluyor. Kaplıcalarda yer alan sular karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları başta olmak üzere kadın hastalıklarına da iyi gelebiliyor. Özellikle sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat açısından da zengin olan sular böylece şifa açısından zenginlik sağlayabiliyor.

en iyi kaplicalar23

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova’ya yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alan kaplıcalar, tarihsel olarak Roma dönemine kadar uzanıyor. Sadece bölgedeki değil civar bölgeler için de önemli bir şifa merkezi olan kaplıcalar, kuruldukları alan kapsamında da yoğun ziyaretçi sayılarını da karşılayabilecek özellikler taşıyor. Isı değeri olarak 62 dereceyi bulabilen bu kaplıcalarda termal sular ile romatizmal hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz.

Bursa Oylat Kaplıcaları

Türkiye’nin en iyi kaplıcası listesinde Bursa da zengin şifalı suları ile öne çıkmayı başarıyor. Termal sularının yanında göz alıcı zengin doğasıyla da dikkat çeken bu kaplıcalar, pek çok noktadan ziyaretçi çekmeyi başarabiliyor. Bölgede termal suların yanında doğal kaynak suları da bulunuyor. Ayrıca kaplıcaların kurulduğu bölge ormanlık arazide yer aldığından arazide unutulmayacak doğa yürüyüşlerini de yapabilirsiniz.

Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Doğu bölgesinde kaplıcaya gitmek isteyenler için en önemli noktalardan olan Diyadin Kaplıcaları, bedensel ve psikolojik açıdan rahatlamak için ideal bir seçim olarak öne çıkıyor. Mineral oranı yüksek maden suları özellikle sinir iltihapları için şifa sunabiliyor. Bölgede çok sayıda konaklama seçeneğinin de olması ziyaretini uzun tutmak isteyenlere de hitap edebiliyor. Bölgede ayrıca İshak Paşa Sarayı gibi görülmeye değer pek çok nokta bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Düzce Kaplıca başlıklı makalemizde Düzce Kaplıca ve Kaplıca termal su hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com