Termal Kaplıcalar

Termal Turizm En Çok Nerede Yapılır?

16.01.2023
33

Termal turizm en çok nerede yapılır sorusu için termal suların çok bölgeler söylenebilir. Termal turizm, kaplıcaların bulunduğu bölgeleri ifade eder ve Türkiye bu açıdan oldukça zengindir. Özellikle şifalı yeraltı suları rahatlamak ve şifa bulmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alır.

Contents

Afyonkarahisar

Termal turizm en çok nerede yapılır sorusu için ilk yanıtlardan birisi Afyon. Özellikle Gazlıgöl ve Sandıklı bölgesinde zengin yeraltı suları ile termal şifa bulmak isteyenlere hitap eden bu şehirde pek çok termal otel veya tesisten yararlanabilirsiniz.

Ankara

İç Anadolu’nun önemli kaplıca merkezleri arasında yer alan Ankara, zengin değerlere sahip olan termal kaynakları ile öne çıkıyor. Hem şifa bulmak hem de rahatlamak için tercih edilen bu kaplıcalar, yılın her mevsiminde kullanılabiliyor. Ancak özellikle kış ve sonbahar aylarında kaplıca tatili yapmak isteyenler için daha çok öne çıkan Ankara’da; Ayaş, Kızılcahamam, Beypazarı gibi bölgeler sık tercih ediliyor.

Bolu

Termal turizm en çok nerede yapılır sorusuna bir diğer yanıt olan Bolu da doğal güzellikleri ile tatilinizin en iyi şekilde geçmesine yardımcı oluyor. Karacasu, Babas, Sarot, Pavlu gibi sık tercih edilen kaplıcalar özellikle konumları itibariyle de eşsiz bir tatil yapmanıza fırsat veriyor.

yalovatermal

Bursa

Tarihi kaplıcaları ile termal turizm en çok nerede yapılır denilince ilk akla gelen yerlerden olan Bursa, gerek doğal güzelliklerini gerekse de tarihi güzelliklerini keşfetmek isteyenler için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bursa’da çok fazla sayıda bulunan termal kaplıcalar arasından seçim yaparak tatiliniz için en uygun olacak kaplıcaya gidebilirsiniz. Özellikle merkez başta olmak üzere Bademli, Çekirge, İnegöl bölgelerinde farklı tesis ve kaplıcalar yer alıyor.

Balıkesir

Doğal güzellikleri ile bilinen bir bölge olmasının yanında Balıkesir, özellikle zengin yer altı sularıyla da termal şifa arayanlara hitap etmeyi başarabiliyor. Gönen, Susurluk, Pamukçu, Hisaralan Kaplıcaları bölgedeki en çok ziyaret edilen kaplıcalar arasında bulunuyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sık tercih edilen termal bölgelerinden birisi.

Yalova

Yüz ölçümü olarak küçük illerden olmasına rağmen zengin suları ile şifa arayanlara yardımcı olabilen Yalova, termal turizm denilince ilk akla gelen bölgelerden birisi olmayı başarıyor. Özellikle yerli ve yabancı turistler yıl boyunca şehri ziyaret ediyor ve vakit geçiriyor. Merkezde yer alan kaplıcaların yanında Armutlu bölgesinde bulunan kaplıcalar da sık tercih ediliyor.

Kütahya

Termal turizm en çok nerede yapılır sorusu için bir diğer yanıt olan Kütahya da yine sıcak ve mineral açısından zengin termal suları ile birlikte kaplıca ziyaretleri için popüler bölgelerden birisi olmayı başarıyor. Özellikle yıl boyunca yerli turiste daha çok misafirlik yapan bölgede çok fazla sayıda termal tesis bulunuyor ve böylece istediğiniz yerde konaklama için yer bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düzce Kaplıca başlıklı makalemizde Düzce Kaplıca ve Kaplıca termal su hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com