Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları

Ağustos 15, 2022 0 Yazar: editor

Adana’nın Yüreğir ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları, Adana şehir merkezine 15 kilometre, Yüreğir ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. İsmini bulunduğu Ali Hocalı Köyünden alır. Kaplıcalar bölgesi Ali Hocalı Köyüne yakın konumdadır Kaplıcanın şifalı suları, sodalı ve tuzludur. Soğuk olan şifalı suları, içme kürü olarak kullanıldığında bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Özellikle beslenme bozukluğu olan kişiler tarafından kullanıldığında, sindirimi düzenler. Ayrıca mide rahatsızlıklarına şifa amaçlı kullanılır. İçmenin şifalı suları bölgede bulunan 10 farklı kaynaktan yer yüzüne doğal yollarla ulaşır. Ali Hocalı İçmesi Kaplıcalarının şifalı suları içme kürü ve banyo kürü olarak kullanılma özelliğine sahiptir. Banyo kürü olarak kullanıldığında, vücuda tazelik ve zindelik kazandırır. Güneş yanıklarında, cilt hastalıklarında rahatlatıcı özelliği bulunur.

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları Nerededir?

Kaplıcalar bölgesi Yüreğir ilçe merkezine 4 kilometre, Adana şehir merkezine 15 kilometre mesafede, ismiyle anılan Ali Hocalı Köyü sınırları içerisinde yer alır. Camili, Yukarıçiçekli, Köklüce köylerine yakın konumdadır.

Ali Hocalı İçmesi Otelleri

Ali Hocalı İçme Kaplıcalarının bulunduğu bölgede konaklama tesisleri bulunmaz. İçmeden faydalanacaklar genellikle günü birlik ziyaretlerde bulunarak faydalanır. Ziyaretçiler genellikle yakın konumda bulunan, Yüreğir ilçe merkezinde ve Adana il merkezinde bulunan konaklama tesislerinden faydalanır. Kaplıcalar bölgesi baraka, çadır, karavan tipi konaklamalar için uygun konumdadır.

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Ali Hocalı Kaplıcalarına, Adana’dan ve Yüreğir ilçe merkezinden ulaşım sağlanır. İl ve ilçe merkezinden, kaplıcalar bölgesine toplu taşıma araçları bulunur. Hususi araçları ile bölgeyi ziyaret edecekler, Adana şehir merkezinden Turhan Cemal Beriker Bulvarını ve D400 kara yolunu kullanarak, yön levhalarını takip ederek ulaşım sağlar. Demir yolarını ve hava yollarını tercih edecek ziyaretçilerin, Adana il merkezinde bulunan istasyonları kullanması gerekir.

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları Fiyatları

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcalarının fiyatları Yüreğir Belediyesi tarafından yıllık olarak belirlenir. Konaklamak fiyatları, il ve ilçede bulunan özel konaklama tesislerinin fiyat politikalarına göre belirlenir. İlçe ve il merkezinde her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunur.

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcaları Yorumları

Ali Hocalı İçmesi Kaplıcalarının bulunduğu konum nedeni ile ilçe merkezi ve il merkezine oranla daha serindir. Genellikle bölge halkı tarafından ziyaret edilen içmeler bölgesi, şehrin önemli mesire yerlerindendir. İçmenin suyu oldukça serin olup, banyo ve içme olarak kullanılmaya olanak verir. İçme olarak kullanıldığında, sindirim sisteminde önemi ölçüde rahatlama hissi verir. Banyo olarak kullanıldığında vücuda hissedilir ölçüde serinleme ve zindelik verir. Ziyaretçiler şifalı suları taşıma yöntemi ile yaşam alanlarına götürerek, şifa niyeti ile kullanır. Kaplıcaların bulunduğu bölgenin tesislere olanak verecek konumda olmasına rağmen, herhangi bir tesis yapılamamış olması, ziyaretçi sayısının yeterli düzeye ulaşamamasına neden olmuştur. Kaplıcalar bölgesini ziyaret edenler;

  • Doğa yürüyüşleri yapma olanaklarına sahiptir.
  • Kaplıcaların şifalı sularından faydalanır.
  • Piknik olanaklarından faydalanır.
  • Bölgede bulunan doğal güzellikleri yerinde görme imkanına sahiptir.
  • Yerleşim yerlerine yakın konumda olması sebebi ile Adana ve Yüreğir’de bulunan tarihi mekanları gezme olanaklarına sahiptir. Adana şehir merkezinde bulunan Şakirpaşa konağı, Ziyapaşa Parkı, Kırkaşık Bedesteni, Ramazanoğlu Konağı, Sevgi Adası, Büyük Saat Kulesi, Taşköprü görülmeye değer tarihi mekanlardan bazılarıdır.
  • Kamp olanaklarından faydalanır.

Ayrıca, yerleşim yerlerinde bulunan yöresel yemekleri tatma olanakları bulunur. Akdeniz mutfağı yörede oldukça zengindir. Kaplıcalar bölgesini ziyaret edecekler, kendi imkanları ile yiyecek içecek sorununu kendi imkanları ile gidermek veya yakın konumda bulunan yerleşim yerlerinde buluna restoranlardan faydalanmak durumundadırlar. Kaplıcalar yaz aylarında ilgi görür. Diğer aylarda ziyaretçiler bölgeyi mesire alanı olarak kullanır.