Antalya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Antalya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 11, 2019 0 Yazar: admin

Antalya uzun yıllardan beri hem içerisinde bulunduğu turizmsel özellikler ve tarihsel alanlar ile birlikte yurdumuzun en önemli illerinden bir tanesidir. Yoğun yaşamı sebebiyle hareketlilik ve ülke çapında getirmiş olduğu hesaplamalar ile birlikte hem kışın hem yazın tüm dengelemeleri baz alınarak birçok işlevsel faaliyet göstermektedir. Antalya’nın yöresinde bulunan pek çok kaplıcalar bazı mağaraların insan sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Antalya Kaplıcaları ve Şifalı Yerler

Antalya çevresinde şifa dağıtılan yerler bakımından araştırma yapıldığından Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağarası gelmektedir. Deniz seviyesinden aşağıda bulunan mağara çok sayıda astım hastalığına iyi gelmiş olduğundan Damlataş mağarası iyi derece denilmektedir. Yaklaşık olarak 15 metre yükseklikte bulundan iki gözlü mağara sarkıt ve dikitlerle süslü olan birinci gözden 6 metre kadar aşağıda bulunan kaplıcalardır.

Demre Şifalı Suları

Antalya bölgesinde bulunan Demre Şifalı Suları Alanya çevresi başta olmak üzere birçok farklı ilden insanın ziyaret etmiş olduğu kaplıca olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaplıcaların elde edildiği bilgiler dışında birçok farklı faydası da bulunmaktadır. Vücuttaki bağırsak parazitlerinin dışarı atılması ile birlikte birçok hastalığa fayda sağlayabilmektedir.

Sarısu İçmesi

Antalya Alanya ilçesinde bağlı olan Ilacaköy Sarısu kaplıcası yani (Sansu içmesi) her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilerek farklı sağlık sorunlarının tedavisi için kullanılmaktadır. Bu kaplıcaların bünyesinde yer alan tedavi özelliklerinde belirlenen en önemli hastalıklar, karaciğer, mide bağırsak, safrakesesi ve şeker hastalıklarının içerisinde iyi gelmiş olmasıdır.

Kaş İçmeler

Hem yaz hem kış demeden birçok farklı termal ya da sıcak sularda biyolojik olarak sağlık arayan vatandaşların uğrak noktalarından biri olan Kaş içmeler her yıl farklı türdeki hastalıkları iyileştirerek kaplıcalar önemini arttırmaktadır. Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan bu kaplıca sayesinde birçok farklı hastalık tedavi edilebilmektedir. Kaş içmeler içerisinde bulunan bu kaplıcada cilt hastalıkları başta olmak üzere, romatizmalar ve iç hastalık türleri tedavi olma süresince iyi olacaklardır. Kaç içmeleri Alanya sınırları içerisinde bulunan hem yerli halk hem de turist kesim tarafından bilinen kaplıcalardan bir tanesi konumundadır.