Balıkesir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Balıkesir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 13, 2019 0 Yazar: admin

Balıkesir sınırları içerisinde bulunan içmeler, çamur banyoları, maden suları ve birçok doğal kaynak suları bakımından Ege bölgesinin en zengin olan yerlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda hem kaplıca turizmi hem de Erdek, Ocaklar gibi birçok farklı deniz yeriyle de genel anlamda Türkiye çapında tanına yerlerden bir tanesidir. Balıkesir’in tamamında mevcut olan yeraltı ve yerüstü sularıyla birlikte birbirinden farklı ve şifalı olan 60’a kadar su kaynağıyla birlikte Balıkesir kaplıcalarında birbirinden farklı birçok hastalığın şifası bulunmaya çalışılmaktadır.

Balıkesir Kaplıcaları ve İçmeleri

Balıkesir’in şifalı su kaynakları hemen hemen her ilçe içerisinde yayılsa da ortaya çıkan bu durumdan yararlanamayan en kötü İçme Bandırma ilçesinde yer alan Acı Su diye anılan içmesi olarak kabul edilmektedir. Bu içme sadece mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde görülmek ile birlikte karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarının içerisinde düzeltmesinde yararlı olabilecektir.

Sarı Su Kaplıcası

Balıkesir’İn Dursunbey ilçesinin tam olarak doğusunda yer alan bu kaplıca, deri ve iç hastalıklarına iyi gelen kaplıcalardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Serpil Termal Tesisler

Balıkesir’in kuş cenneti olan Manyas ilçesinde bulunan Serpil Termal Tesisler, şifalı su kaynağından tutunda tesis içerisinde yer alan modern hizmetlerine kadar misafirlerini en iyi şekilde ağırladığından birçok kişi tarafından sevilen ve gidilen tesislerin başında gelmektedir. Tesis içerisinde bulunan şifalı sular ile beraber kas ve mide hastalıklarına iyi gelen termal sular hasta vücudun da çok etkin sonuçlara yol açabilmektedir. Kullanılan yöntemlerin hiçbir yapaylığı olmaması ve bu sebeple hastaya yan etki yapmamış olması oldukça önemli sonuçlardan bir tanesidir.

Kepekler Kaplıcası ve Çamur Suyu

Kepekler kaplıcası; Susurluk ilçesine bağlı olarak 20 kilometre kuzeyinde, Göbel bucağında bulunan köylerden bir tanesidir. İlçenin en önemli şifalı su kaynaklarından biri olduğundan eskiden itibaren kullanıp işletildiği kanısını uyandırmaktadır. Kaplıca hamamının içerisinde kullanılan şifalı sular ile birçok hastalığa derman olan sular açık kaynak suları diye anılmaktadır. Yüksek ısı miktarında biriken gazlar vücutsal yapıda ki hastalıklara ulaşarak en hızlı ve en iyi şekilde tedavi ederek birçok radyoaktivitenin sıcaklığını aynı anda vücuda yayarak hastalık oluşan bölgenin iyileşmesi için çaba göstermektedir.