Termal Kaplıcalar

Bebek SPA Ne İşe Yarar?

25.12.2022
21

Bebekler için son dönemde Avrupa ülkelerinde yaygınlaşan SPA ve hidroterapi uygulamaları ülkemizde de adını sıklıkla duyurmaya başlamış durumdadır. Annelerin bebekleri için araştırdığı tüm iyi sonuç veren yöntemler içerisinde bebek SPA‘sı da yer almaktadır. Bu sayede özellikle bebeklerin motor ve tüm kas gelişimlerini desteklenmektedir. Ayrıca SPA sonucunda bebeklerin rahatlaması ve gaz sancısı problemlerinin önüne geçme konusunda oldukça popülerite kazanılmıştır. Bebek SPA’sı yaygınlaşan bir hizmet olarak büyümeye devam etmektedir.

Antik çağlardan günümüze değin suların şifalı olduğu bilinen bir gerçektir. Son dönemlerde anneler bebekleri için sıklıkla tercih ettiği bu popülasyon arasında bebek SPA uygulaması da yer almaktadır. Hem annenin hem de bebeğin yararlanabileceği ikili bir akvite de olabilen SPA, su ve masaj uygulaması ile bebekler üzerinde de kullanılmaktadır

Bebek SPA Ne ise Yarar

SPA Bebeklerde Nasıl Uygulanır?

Bebekler öncelik olarak kendisine en uygun olarak tespit edilen ölçekteki hidroterapi havuzuna alınır. Bu hidroterapi havuz içerisinde bebeklere kas ve motor becerilerinin güçlenmesine yardımcı olacak tüm egzersizler uygulanır. Bebekler bu egzersiz sonrasında uzman bebek masajı terapistlerinin de katılımı ile uygulanan masaj tekniği ile rahatlatılıyor.

Bebek SPA ‘nın Faydaları

Bebeklerde SPA uygulanmasının belirli faydaları da beraberinde getirmektedir. Bunlar;

  • Gaz sancısı ve kolik bebek ağrılarını giderici bir ferahlama sağlar.
  • Düzenli bir şekilde uygulandığında bebek SPA’sı, motor ve kas gelişimlerine olumlu etki eder.
  • Suyun dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi ile bebekler gevşer.

Sağlanan bu faydalar ile bebekler hem olumlu gelişim gösterirken anneler de bu yöntem sayesinde diğer ebeveynler ile sosyalleşme fırsatına erişebilmektedir.

Bebek SPA’sı Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Bebekte herhangi bir fiziksel sağlık sorunu bulunmuyorsa, haftada bir kez bebek SPA merkezlerine gitmelerinde sakınca bulunmamaktadır. Böylece bebekler için SPA uygulaması özellikle de zihinsel gelişime katlı sağlamaktadır. Ayrıca büyüme ağrıları ve kas gelişimi için de önemlidir.

Yine bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesine ve sosyalleşmesine de etki eden bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak düzenli bir şekilde yapılan SPA ve masaj uygulamaları bebeklerin hızlı bir şekilde rahatlama ve uykuya geçmesinde önemli bir etkidir.

Bebek SPA Merkezlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anneler için bebeklerini bu merkezde emanet edecekleri kişiler oldukça mühim bir husustur. Günümüzde bulunan pek çok bebek SPA merkezi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken adımlar şunlardır;

  • Her bebeğe özel olarak hazırlanması gereken hidroterapi havuzu, bebeklere hijyenik bir ortam sunmalı.
  • Jakuziler her bebek sonunda boşaltılmalı.
  • Bebek SPA merkezlerinde bebeklere eşlik edecek olan kimselerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı masaj terapistlerinin olması
  • SPA merkezlerinde kullanılacak olan bebek boyun simitleri, bebek boynunda bir parmak boşluk kalacak şekilde konumlandırılmalı.
  • Hidroterapinin uzman eşliğinde yapılması

Uygulamaları bebek SPA merkezlerinde önemli kriterler arasında yer alır.

Bebek SPA Kaç Yaşına Kadar Kullanılabilir?

Bebek SPA’ları genel olarak 0 ila 36 ay arasındaki süreçte sağlık ve fiziksel sorunu bulunmayan tüm bebeklere uygulanması tavsiye edilmektedir. Göbek bağının düşmesi ile birlikte bebekleri, bebek SPA merkezlerine götürebilirsiniz.

Bebekler için SPA Kaç Dakika Olmalıdır?

SPA merkezlerinde bebeklere uygulanan masaj süresi, geliş sıklığına bağlı olarak değişebilmektedir. Yaklaşık olarak her merkezde 30 dakika sürecinden oluşan bebek SPA uygulaması bulunmaktadır. Destekleme uzmanlarının görüşüne bağlı olarak bu süre güncellenmektedir.

Havuz Sıcaklığı Kaç Derecedir?

Bu uygulama sırasında Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu mevzuata göre ayarlama yapılmaktadır. Bebek için belirlenen en ideal havuz sıcaklığı 28 ila 30 derece arasında olmaktadır. Ayrıca bu sıcaklık derecesi içerisinde bebek havuzlarında herhangi bir bakteri üremesi durumu zordur.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Yakası SPA Merkezleri başlıklı makalemizde Anadolu Yakası SPA Merkezleri, SPA masajı ve spa merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com