Termal Kaplıcalar

Bel Fıtığına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

06.01.2023
32

Bel fıtığında kaplıca tedavisi, bel ve boyun fıtıklarında fayda sağlayabilecek bir yöntemdir. Tedaviden olumlu sonuçlar almak için tedaviye düzenli olarak devam edilmesi önerilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri genellikle kalça, bacak ve ayaklara doğru yayılmakta olan ağrılar ile belli eder fakat bazı belirtiler de bel fıtığının belirtileri arasında görülebilir:

  • Kaslarda güçsüzlük
  • Harekette zorlanma
  • Belde ağrı
  • Bacaklara doğru yayılan ağrılar
  • Oturmakta veya yürümekte zorluk
  • Bacak veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma

Kaplıca Bel Ağrılarına İyi Gelir mi?

Bel ağrılarına iyi gelen kaplıca suyu, içerdiği mineraller ve ısı yüksekliği ile belin bağlarının gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Omurların arasındaki disk, omurilik sıkışmaları, düşme gibi hastalık şikayetlerinin azalmasında önemli bir rol oynar.

Bel Fıtığı Tedavisinde Kaplıca Kullanılır mı?

Bel fıtığı tedavisinde kaplıca sularından yararlanmak, hastalar için şifalı olduğu düşünülen bir yöntemdir. Bel fıtığı yaşayan hastalara sabah ve akşam 15 ila 20 dakikalık kaplıca tedavileri uygulanmaktadır. Sıcak suda boyun ile birlikte suyun içinde durulup banyo bittikten sonra yarım saat kadar bir süre dinlenilmesi önerilmektedir. Tedaviden daha iyi sonuçlar alınabilmesi için masaj veya manuel tedaviler ile hastalığın tekrar etmemesi için önerilmekte olan egzersizlere devam edilmesi önerilir. Bel fıtığı tedavisinde termal kaplıcalar kullanılabilir.

Bel Fıtığına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

Bel Fıtığına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

Bel Fıtığını Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Bel fıtığını önlemek için birçok yol bulunmaktadır. Birçok insan otururken duruşuna önem vermez, ancak düzgün oturuş pozisyonları bel sağlığını kötü etkilemekte ve fıtık gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bel fıtığını önlemek için öncelikle duruş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Sürekli eğri halde duran omurga her geçen gün beldeki sinirlere baskı yapması nedeni ile belde fıtık oluşumunu meydana getirebilir. Bilgisayarın karşısında otururken, televizyon izlerken ya da koltukta dinlenme pozisyonundayken omurga dik halde tutulmalıdır.

Yatak seçimi de bel fıtığını önlemek için önemli bir seçenektir. Ortopedik yatak seçilmeye önem gösterilmelidir. Bel ve sırt duruşunu destekleyen yataklardan seçilmelidir.

Stres de çoğu hastalığın nedenlerinin başında gelmektedir. Özellikle be ve boyunla alakalı hastalıklarda stresin büyük bir etken olduğu kesinleştirilmiştir. Stresten uzak durulmalı ve beyin ve vücut mutlaka dinlendirilmelidir.

Eklem Hastalıklarına Kaplıca Tedavisi İyi Gelir mi?

Eklem ağrısı için termal su tercihi yapılırken, suyun içinde kalsiyum, bikarbonat olması oldukça önem taşır. Ayrıca sıcaklığın 50 derecenin üstünde olması da bir diğer önemli noktalardandır. Kas veya iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıklar, romatizma rahatsızlıkları, bel fıtığı veya boyun fıtığı gibi eklem ağrılarına neden olan rahatsızlıkların tedavisinde kaplıca suları büyük bir önem taşımaktadır.

Kaplıcanın Faydaları Nelerdir?

Kaplıca suları faydaları olarak birçok şey sıralanabilir. Termal su da denilen kaplıca suları kişiyi hem bedensel hem de ruhsal olarak rahatlatır, vücutta yenileme sağlar. Türkiye’de çoğu bölgede termal sular bulunmaktadır. Bu termal suların çevresine kurulan termal oteller ile birlikte kişiler bedensel yorgunluklarını üzerinden atıp çoğu hastalığına şifa bulabilmektedir. Kaplıcanın sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Astım, üst solunum yolu hastalıkları, nefes darlığı gibi solunum yolları rahatsızlıklarında tedavi edicidir.
  • Egzama, sedef, uyuz gibi çeşitli cilt sorunlarında,
  • Kireçlenme, boyun veya bel fıtığı gibi hastalıklarda,
  • Mide hastalıkları, obezite, bağırsak problemleri gibi hastalıklarda yardım sağlayabilir.

Kaplıca sularından faydalanmak için termal otellerde bulunmakta olan uzmanlar tarafından hazırlanmış olan kürlerin uygulanması gerekir. Günübirlik ziyaret edilen otellerde bazı hastalıklarda faydalı sonuçlar alınabiliyorken, bazı eklem, iskelet sistemi hastalıkları gibi durumlarda termal kürlerin uygulanmasında fayda görülür.

Bir önceki yazımız olan Kaplıca Uyuza İyi Gelir mi? başlıklı makalemizde kaplıca hastalık, kaplıca kaşıntı ve kaplıca suyu uyuza iyi gelir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com