Çorum İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Çorum İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 26, 2019 0 Yazar: admin

Çorum ili merkezi üzerinde ve birçok ilçeler çevresinde kurulan kaplıcalar Çorum ilinin kültürleşmesi ve turistlik anlamında bir kapı oluşturması yönünden oldukça önemli olan kaplıcalar birçok yerli ve yabancı turistin belli zamanlarda Çorum iline gelmelerini sağlamaktadırlar. Çorum üzerindeki şifalı sular üzerinden yararlanmaması konusunda maden suları ile birlikte payını almış durumda bulunmaktadır. Maden suları ve şifalı sular olarak halkın ziyaret etmiş olduğu pek çok yer bulunmaktadır. Bunları sizler için derleyerek sitemize yazı oluşturmaktayız.

Çorum İli Şifalı Suları

Çorum ili civarında bulunan şifalı su kaynakları şu şekildedir;

Karacaviran Maden Suyu

Şehir merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklığında bulunan ve Karacaviran köyünden çıkan su birikintisinin oluğuna yapılan termal yer insan vücudunda ki boşaltım organlarıyla ilgili olmaktadır. İdrar söktürücü etkisi bulunan maden suyu birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Çayköy Kaplıcası:

Çorum ilinin 15 kilometre kuzeybatısında Çayköy ilçesinin semtlerinden bir tanesinde bulunan Çay Kaplıcası, Çayköy Hamamı içerisinde anılmaktadır. Kaplıca suyunun temperatürü 32-33 C derecede bulunmaktadır. Başta romatizma olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde ün yapan kaplıca havuzları ve termal odaları sayesinde sosyal tesis sıkıntısı çekilmeyeceği kaplıcalardan bir tanesidir.

Manastır Kaplıcası ve İçmesi

Sungurlu ilçesinin 4 kilometre uzağında yer alan ve toprak kalevlili acı bir içmesi bulunan suyun birleşmesiyle birlikte yaklaşık olarak 6 gramda madde bulunan endikasyon etkisinin arttırılmış olduğu Manastır Kaplıcası özellikle vücut içerisinde karaciğer ve safra yollarına çok iyi gelmektedir. Vücut yüzeyinde ki şeker miktarını dengeleyen tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yüzden Manastır Kaplıcasına gidilerek birçok olanaklardan yararlanabilmektedir.

Figanı Kaplıcası

Çorum ilinin en önemli ve en ünlü kaplıcalarından biri olan Figanı Kaplıcası, Mecitözü ilçesinde bulunan kaplıcalardan bir tanesidir. Çorum’a yaklaşık olarak 48 kilometre, ilçe merkezine de 16 kilometre mesafede bulunan Figanı köyündedir. Eskilerden kalmış olan kaplıca yeni adıyla Figanı eski adıyla Beke kaplıcası olarak bilinmektedir. Yataklı ve özel tedavi yerleri ile birçok hastanın tedavi kapısı olan Figanı kaplıcası birçok hastalığa iyi gelmektedir.