Denizli İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Denizli İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Eylül 26, 2019 0 Yazar: admin

Denizli çevresinde bulunan yerleşim alanlarına daha yakın olan şifalı sular özellikle kışın Ege Bölgesinde bulunan turistlik oranın fazlalaşmasına etki göstermektedir. Denizli ili üzerinde bulunan kaplıca ve içmeler gerçek oranda kent merkezlerinin yakın yerlerinde olduğundan ötürü turizmin gelişmesini hızlandırarak oldukça yararlı olmaktadır. Denizli ilçelerinin çoğunda bulunan şifalı su olanaklarını sizler için araştırarak derledik.

Ortakçı Ilıcası

Denizli ilinin en ünlü ılıcalarından hatta oluşturduğu maden suları ve şifalı sular gereği yapılan termal yerler ılıcalar kenti olarak tanınmasına sebebiyet vermiştir. Sodalı olarak bilinen sıcak bir suyu bulunan Ortakçı ılıcası içinde bulundurduğu maddeler gereği endikasyon özelliğini arttırmaktadır. Ortaklar ılıcası, banyo tedavisiyle birlikte deri hastalıklarına, romatizma ve kalpdamar hastalıklarına iyi gelmektedir.

İnatlı Kaplıcası

Şarköy ilçesinde bulunan şifalı su kaynağı olarak adlandırılan Kaplıca, İnaltı hamamı olarak bilinmektedir. İçinde bulunan maden suyu ortakçı ılıcasının özelliklerine benzemektedir. Özellikle de bulunan çadır alanları ile insanlar termal otellerde kalmadan sadece termal olanaklardan da çadırlarında kalarak yararlanabiliyorlar. Vücut içerisinde ki birçok hastalığa çok iyi gelmektedir.

Kabaağaç Kaplıcası

Sarayköy’ün batısında yer alan ve ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kabaağaç kaplıcası her çeşit deri hastalığıyla birlikte romatizmaya çok iyi gelen hastalıklardan bir tanesidir. Kabaağaç kaplıcasının içerisinde bulundurduğu su sindirim sistemi üzerinde de olumlu etki yaparak birçok kişinin kapısı olmaktadır.

Tekkekokar Kaplıcası

Tekkeköy sınırları içerisinde bulunan kaplıca sızıntı halinde bulunan kaynak suların değerlendirildiği şifalı alanlardan bir tanesidir. Kaplıca özelliklerinden ziyade acılı hizmet veren, genelde romatizmal hastalıklarından şikayetçi hastaların bu kaplıcalara tedavi edildiği bilinmektedir.

Kızıldere Kaplıcası ve İçmesi

Sarayköy’e yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta bulunan Kızıldere köyü içerisinde yer alan kaplıca Türkiye üzerinde ender bulunan jeotermal alanlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Köyün yakınlarından gelen suların sıcaklaığı 100 derecenin üzerinde bulunmaktadır. Sıcak su ve buhar karışımının dönüştürmüş olduğu enerji ile birlikte 300500 ton arası sıcak su üretilerek 40-45 tona yakın buhar elde edilmektedir.  Bu buhar birçok tedavi edilebilecek hastalıklarda kullanılmaktadır.