Termal Kaplıcalar

En Şifalı Kaplıcalar Nerede?

20.01.2023
17

En şifalı kaplıcalar nerede sorusu şifalı bir kaplıca tatili yapmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Fiziksel ve ruhsal terapi için doğal mineralli sulardan yararlanmak isteyenler için şifalı kaplıcaların bulunduğu bölgeler önem taşıyor.

Karahayıt Kaplıcaları- Denizli

En şifalı kaplıcalar listesinde ilk sıralarda bulunan Karahayıt Kaplıcaları üç kaynaktan besleniyor. Çok yüksek derecede olan sularının farklı hastalıkları tedavi ettiğine inanç duyuluyor. Bölgedeki sular bikarbonat, kalsiyum, sülfat ve karbondioksit bileşenleri taşıyor. Romatizmal hastalıklar, fıtık, yorgunluk, sindirim sistemi hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıklara sular iyi geliyor.

Karacasu Kaplıcaları- Bolu

En şifalı kaplıcalar tercih etmek isteyenlerin seçtikleri bir diğer lokasyon olan Bolu kaplıcaları da kokusuz suyuyla öne çıkıyor. Yaklaşık olarak 44 derece ısıya sahip olan bu kaplıcalar, romatizma hastalıkları, kronik ağrılar, beyin ve sinir sorunlarına iyi gelebiliyor. Ayrıca tesislerde çeşitli fizik tedavi uygulamaları da bulunuyor.

Kükürtlü Kaplıcaları- Bursa

Çok eski zamanlardan beri tercih edilen kaplıcalar arasında yer alan Bursa kaplıcaları özellikle kükürt açısından zengin yapılarıyla öne çıkıyor. Kükürtlü Kaplıcaları ise isminden anlaşılacağı gibi kükürt açısından oldukça zengin. Erkek ve kadınlar kısmı olarak ikiye ayrılan bu hamam, yedi kaynaktan akan suların sıcaklığı ile birlikte 84 derece ısıya kadar ulaşabiliyor.

Yalova Kaplıcaları

En şifalı kaplıcalar arasında zengin su bileşenleri ile kaplıcalar diyarı olarak bilinen Yalova da pek çok farklı bölgeden turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Ankara ve İstanbul’a yakın olan konumu nedeniyle de bölgelerden günübirlik ziyaretçi çekiyor. Tarihsel olarak 4 binlik geçmişe sahip olan bu bölgedeki kaplıcalar ortalama 55 derece ısıda olan su barındırıyor. Şifalı suların kadın hastalıkları, çeşitli felçler, metabolizma hastalıkları ve tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülüyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları- Ankara

Ankara da şifalı sular açısından zenginlik gösteriyor. 47 derecelik doğal su yapısı ile karaciğer, safra kesesi, dolaşım hastalıkları ve kalp gibi sorunlara iyi gelebilen bu kaplıcalar aynı zamanda kafa dinlemek isteyenleri de çekiyor. Milli Park içinde yer aldığından etrafta doğal açıdan görülecek pek çok nokta da yer alıyor.

Diyadin Kaplıcaları- Ağrı

Doğu bölgesinde en şifalı kaplıcalar tercih etmek isteyenlerin adresi olan Diyadin de şifa arayanlar için önemli merkezlerden birisi konumunda. Cilt hastalıkları başta olacak şekilde romatizma, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına kaplıcalardaki sular iyi gelebiliyor.

Afyon Kaplıcaları

Jeolojik olarak çok şifalı sulara ev sahipliği yapan Afyon’daki termal tesis ve kaplıcalar da şifa arayışınıza yanıt olabilir. Afyon’daki kaplıcalarda yer alan sular zengin bileşenleri ile birlikte deri hastalıkları, diyabet, bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor. Aynı zamanda bölgede geniş tesis çeşitliliğinin de olması kaplıca tatilini en iyi şekilde gerçekleştirmek isteyenlere hitap ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kızılcahamam Kaplıcaları Günübirlik Fiyatları başlıklı makalemizde Kızılcahamam kaplıcaları günübirlik fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com