Erzurum İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Erzurum İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 10, 2019 0 Yazar: admin

Erzurum sınırları içerisinde bulunan kaplıcalar ve içmeler ülkesel sağlık truzimi bakımından oldukça iyi bir potansiyel mevcutu olmaktadır. Her zaman geliştirmeye geliştirdikçe de yenilemeye açık olan potansiyeller ileri ki dönem için hem Erzurum hem de ülkesel olarak bir gelir kaynağı olmaktadır. Erzurum genelinde şifalı su kaynakları neredeyse her ilçenin geneline yayılmış bulunmaktadır. Ülke çapı içinde yöresel olarak hastalara şifa dağıtan bu sular hem kokulu hem de şifalı oluşuyla birçok turist bakımından uğranacak yerlerden biri haline gelmişlerdir.

Contents

Erzurum Kaplıcaları

Kığı Kaplıcası

Gökçeoğlan Kaplıcası ve Hamzan kaplıcası ile birlikte tekman ilçesinin ön sıralarında yer alan Kığı kaplıcası halk gözünde rağbet gördüğü ve birçok turistinde gittiği kaplıcalardan meydana gelmektedir. Erzurum şehrin 15 kilometre batısında ılıca ilçesinde bulunan ve içinde şifalı birçok farklı durum bulunduran Kığı Kaplıcası yurt dışında bulunan ünlü kaplıcaların özelliklerini bulunduğu tespit edilmiştir. Beslenme bozuklukları ile birlikte cilt hastalıklar ve özellikle de deri hastalıklarında kığı kaplıcaları olumlu yönde etki veren kaplıcalardandır.

Çobandere Kaplıcası

Erzurum Köprüköy ilçesinde yaklaşık olarak 3,5 kilometre uzaklıkta bulunan ve eski adıyla deli çermik olarak bilinen Çobandere kaplıcası üstü açık Mr havuzunun yanından kaynayarak içinde bulunan elementeler sayesinde insan sağlığında olumlu yönde etkileyen kaplıca banyo yapmak ve şifada yararlanmak için kullanılmaktadır. İçme olarak düşünebileceğiniz bir su değildir. Düşük tansiyonlular, astenik ve anemik bünyeler romatizma ve deri hastalıkları siyatik ve felçlerle birlikte önerilmektedir.

Akdağ Ilıcası

Dumlu bucağı ılacasına yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta bulunan Akdağ köyü konumunda olan ılıca, genellikle erkeklerin rağbet ettiği yerlerden biridir. Kükürt ve uranyum içeren çamuru ve cilt yaralarına ve mide, bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.