Termal Kaplıcalar

Bursa’da Kaplıcalar Var mı?

11.01.2023
62

Bursa’da kaplıcalar var mı sorusu Bursa’da şifalı sulardan yararlanmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Bursa, tarihsel olarak pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve hepsinde de termal sularıyla öne çıkmış bir şehirdir. Bu yüzden Bursa’da pek çok termal hazine bulabilirsiniz.

Eski Kaplıca

Bursa kaplıcaları arasında en eskilerden olan Eski Kaplıca, Çekirge semtinde yer alıyor. I. Murat tarafından yaptırılan banyo kalıntılarının üzerine yapılan restorasyon ile şık ve işlevsel hale getirilen kaplıca, özellikle ideal sıcaklıktaki suları ile dikkat çekiyor.

Kükürtlü Kaplıcası

Bursa’da kaplıcalar arasında en önemlilerinden olan bu kaplıca, küçük ve büyük Kükürtlü diye ikiye ayrılmaktadır. I. Murat tarafından bu kaplıcalar vakıf olarak bağışlanmıştır. Kent merkezinde yer alan kaplıcalar 45 derecelik suları ile birlikte şifa arayanlara yardımcı olmaktadır.

keramet kaplicasi 2 large

 

Yeni Kaplıca

Bursa’daki en önemli termal tesisler arasında yer alan Yeni Kaplıca, özellikle mimarisiyle de Türk hamam kültürünü yansıtması açısından dikkat çekiyor. Bademlibahçe suları ile beslenmekte olan kaplıcanın denize yüksekliği 180 metre. Termal banyolar sekiz kemer üzerine kurulmuş durumda ve kubbeleri geleneksel mimariyi yansıtır. Özellikle suyu romatizmal hastalıklar, artozlar, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Prostat, egzama ve sinirsel ağrılar için de yine etkili sonuçlar sunmaktadır.

Karamustafa Paşa Kaplıcası

Kent merkezinde yer alan ve günümüzde faaliyette olmayan ancak sosyal tesis olarak hizmet veren bu kaplıca, Bizans ve Osmanlı döneminde termal sulardan yararlanmak isteyenler için önemli merkezlerden birisi olarak öne çıkıyordu.

Oylat Kaplıcaları ve İçmeleri

İnegöl’de yer alan bu kaplıcalar sadece Bursa’nın değil bölgenin de en önemli kaplıcaları arasında yer almaktadır. Şifalı suları pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere sinir hastalıkları, çocuk felci, nevralji ve nevrit gibi sorunlara yönelik rahatlatıcı etkiler sunmaktadır. Ayrıca termal sular gut, egzama, kısırlık ve idrar yolları iltihaplarına karşı da etki gösterebilir. 2000 yıldır kullanılan bu kaplıcalar sağladığı şifa ile birlikte misafirlerini rahat ettirmeyi amaçlıyor.

Kaynarca Kaplıcası

Bademlibahçe ilçesinde yer alan bu kaplıca Bursa’nın önemli kaplıca merkezlerinden birisidir. Tarihi bir havuza da ev sahipliği yapan kaplıcanın ideal su sıcaklığı ile birlikte kadın hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları ve romatizmalar hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Çekirge Sultan Kaplıcası

Faaliyette olmayan ancak tarihi kaplıcalar arasında yer alan Çekirge Sultan Kaplıcası 1316 yılında yapıldığından uzun bir geçmişe sahiptir. Yakın zaman içinde restorasyon çalışmalarının tamamlanarak faaliyete geçmesi beklenmektedir.

Keramet Kaplıcası

Orhangazi ilçesinde yer alan kaplıcada termal hizmetler açık havuzunda verilmektedir. Bu bakımdan özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Yaz ve kış dönemi su sıcaklığının 30 derece olması soğuk mevsimlerde de kaplıcanın tercih edilmesini sağlamaktadır. Su yapısı itibariyle kükürtlüdür.

 

Bir önceki yazımız olan Düzce Kaplıca başlıklı makalemizde Düzce Kaplıca ve Kaplıca termal su hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com