Termal Kaplıcalar

En İyi Kaplıcalar Hangi Şehirde?

10.01.2023
41

En iyi kaplıcalar hangi şehirde sorusu şifalı bir kaplıca deneyimi yaşamak isteyenler tarafından merak ediliyor. Kaplıcalar şifalı doğal suları ile birlikte pek çok rahatsızlığa iyi gelirken Türkiye’de tercih edeceğiniz pek çok şehir bulunuyor.

Ankara Kaplıcaları

En iyi kaplıcaların yer aldığı şehirler arasında ilk sıralarda bulunan Ankara, termal merkez olarak da 37 alternatifi ile öne çıkıyor. Bu da şehri kaplıca turizmi açısından zengin şehirlerden birisi yapmayı başarıyor. Kızılcahamam, Haymana, Ayaş bölgelerinde ortalama olarak 47 derece sıcaklığa sahip şifalı sular çeşitli rahatsızlıklara iyi geliyor.

Afyon Kaplıcaları

En iyi kaplıcalar hangi şehirde sorusu için verilecek bir diğer yanıt olan Afyon, mineral açısından zengin suları ile dikkat çekiyor. Özellikle 60 derecenin üstündeki sıcak sularıyla Türkiye’nin en sıcak kaplıcalarına sahip olan bu şehirdeki kaplıcalarda kireçlenme, romatizmal hastalıklar gibi çok sık görülen hastalıklara yönelik etkili şifa yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Bursa Kaplıcaları

Tarihsel olarak da kaplıcaları ile meşhur olan Bursa’da 27 termal merkez bulunuyor ve böylece kent genelinde kaplıca turizmi yapacak olanlar için zengin çeşitlilik bulunuyor. Başta ruhsal hastalıklar olmak üzere ağrılı hastalıklar, damar tıkanıklıkları, romatizmal hastalıklar gibi farklı hastalıklara da şifa bulmak mümkün.

Pamukkale Kaplıcaları

Görüntüsü ile yıl boyunca pek çok turistin uğrak yerlerinden olan bu Pamukkale yeraltı kaynaklarının zenginliği açısından ziyaretçilerine şifa sunmaya yardımcı oluyor. Bölgede başta travertenler olmak üzere Karahayıt bölgesi de şifalı suları nedeniyle tercih ediliyor. Karahayıt’ta bulunan kendisine özgü kırmızı renkteki şifalı sıcak su ve termal çamur romatizmal ve nörolojik hastalıklara iyi gelebiliyor.

en iyi kaplica

en iyi kaplica

Yalova Kaplıcaları

İstanbul’a yakın kaplıcalar arasında öne çıkan Yalova da şifalı suları ile ideal bir kaplıca deneyimi yaşamınızı sağlıyor. Yalova’da suyun ısısının değiştiği farklı bölgeler bulunuyor. İlki 55 – 60 derece sıcaklığa sahip olan Armutlu bölgesi. Radyoaktivite değeri yüksek suları ile bu kaplıca özellikle vücuttan ağır metallerin atılmasında yardımcı olabiliyor. Bununla birlikte sinir hastalıkları, yaraların iyileşmesi, hormonların düzenlenmesinde de etkili olabiliyor. Diğer bir bölge ise Termal ilçesi. Adından da anlaşılacağı gibi bu bölgedeki sıcak sular kemik, sindirim sistemi, safra kesesi, karaciğer başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi gelebiliyor.

Sivas Kaplıcaları

En iyi kaplıcalar hangi şehirde sorusuna Sivas sahip olduğu farklı türdeki kaplıcalar ile katılıyor. Bölgedeki Çermik kaplıcasında dişleri bulunmayan özel balıklar bulunuyor. Bu balıklar 37 derecedeki suda bulunuyor ve deri hastalıklarını tedavi etmeye çalışıyorlar. Özellikle sivilce, egzama ve sedef hastalığı için çok tercih edilen bir kaplıca olan burada alternatif tedavi yöntemi uygulanıyor.

Rize Kaplıcaları

İkizdere Vadisi’nde bulunan kaplıcalar 4500 mineral ile birlikte en zengin şifalı sular arasında yer alıyor. Özellikle kronik bel ağrıları, eklem rahatsızlıkları ve çeşitli stres rahatsızlıklarına iyi gelen bu kaplıcalar Karadeniz’in meşhur doğasıyla da özel anlar yaşatıyor.

Bir önceki yazımız olan Düzce Kaplıca başlıklı makalemizde Düzce Kaplıca ve Kaplıca termal su hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com