Eynal Kaplıcaları

Eynal Kaplıcaları

Ekim 7, 2021 0 Yazar: admin

Eynal kaplıcaları, Kütahya İli Simav ilçesindedir. Çok eski bir tarihe sahiptir ve Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Eynal kaplıcalarından bahsedilir. Bu yazımızda Eynal Kaplıcaları Nerede, Eynal Kaplıcalarına Nasıl Gidilir, Eynal Kaplıca Otelleri hakkında bilgi veremeye çalışacağız.

Evliya çelebi, “Dünyada ve Anadolu’da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama Eynal kaplıcası gibisini görmedim, böylesi yeryüzünde yoktur.” Suyunun sıcaklığı ve içerdiği minerallerle birçok hastalığa iyi geliyor. Anadolu ve Balkanların en büyük hamam tesisleri olarak gösterilir. Günümüzde bölgede bulunan termal otellerle her yıl gelen binlerce misafiri ağırlıyor.

Eynal Kaplıcaları Nerede?

Eynal kaplıcaları, Kütahya’nın güneybatısında ve il merkezine 145 km uzaklıktadır. Simav İlçesinin Çitgöl beldesi sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunuyor. Yapılan tesisler ile termal turizm merkezi olmuş ve ziyaretçiler için apart daireler, oteller yer alıyor. Günübirlik ziyaretçiler kaplıca hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Eynal Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Eynal kaplıcalarına gidebilmek için çeşitli alternatifler vardır. Yurtdışından ya da yurtiçinden uçakla Kütahya merkeze gelerek oradan karayolu ile Simav’a geçilebilir. Şehirlerarası otobüs ve özel araçlarla Eynal kaplıcalarına gidebilirsiniz.

Havayolu Ulaşımı

Havayolu ulaşımını tercih edenler, Kütahya Zafer havalimanına gelebilir ve çeşitli transfer seçeneklerini kullanabilirler.

Şehirlerarası Otobüs 

Türkiye’nin birçok ilinden Kütahya ve Simav ilçelerine otobüs seferleri mevcuttur. Simav otogarına gelenler, belediye otobüsü ile 4 km uzaklıktaki Eynal kaplıcalarına ulaşabiliyor.

Özel Araçla Ulaşım 

Eynal kaplıcalarının bulunduğu Simav ilçesine gelmek isteyenler bulundukları konuma göre güzergah belirleyebiliyor. İstanbul’a 428 km mesafededir ve Bursa, Orhaneli, Harmancık, Balıköy, Simav güzergahını takip edebiliyor. Kütahya merkeze 145 km ve araçla Çavdarhisar, Gediz, Şaphane, Simav yolunu izleyerek gidilebiliyor.

Eynal Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eynal kaplıcaları hem termal turizmi hem de sağlık turizmi hizmeti veriyor. Türkiye’nin en büyük tesislerindendir ve kaplıca suları birçok hastalığa iyi gelmektedir. Eynal kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar şunlardır.

Solunum Sistemi Hastalıkları (Bronşit): 

Kaplıca suyunu içerdiği minerallerden dolayı doğal çözücüdür ve solunum yollarını açacaktır.

Cilt Hastalıkları (Egzama, Kurdeşen): 

Sıcak su kükürt özelliğinden dolayı cildi temizler ve rahatsızlıkları giderir.

Kas – İskelet Hastalıkları: 

Kas sistemleri üzerindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ile krapm ve spazmları hafifletiyor.

Eynal kaplıca suları, romatizma, egzama, mide ülseri, bel fıtığı gibi en az 14 farklı hastalığa iyi geliyor ve ziyaretçiler şifa buluyor.

Eynal Termal Otelleri

Eynal sağlık turizmi açısından önemli bir yerdir. Bölgede otel ve apart seçenekleri mevcuttur. Kaplıca sularından faydalanmak isteyenler otel seçimi yaparak rezervasyonlarını yapabiliyor. Eynal Kaplıcalarında kalınacak yerler arasında şu oteller öneriliyor.

Ege Palaca Termal&Spa Hotel Simav

Eynal merkezde bulunuyor ve termal otel olarak hizmet veriyor. Spa olanakları, ücretsiz kahvaltı servisi, açık ve kapalı havuz hizmetleri bulunuyor. Toplam 30 odası bulunuyor ve odalarda çift kişilik yataklar vardır. Standart odaların genişliği 25 m²’dir.

Ece Sultan Termal Kaplıca Tesisleri

Ece Sultan Termal Kaplıca Tesisleri, Eynal merkezdedir ve müşterilerine, restoran, spa, klimalı oda gibi özellikleri ile hizmet veriyor. Sağlık Bakanlığından Güvenlik Turizm Sertifikasına sahiptir. 1+1 havuzlu toplam 44 adet apart bulunuyor. Odalarda tüm mutfak eşyaları bulunduğu için misafirler ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebiliyorlar. Apartlar en fazla 4 kişilik olacak şekilde hazırlanmıştır.

Ege Termal Simav

Termal kaplıca hizmetlerinden faydalanmak için iyi bir tercihtir. Tesiste, aquapark, masaj, hamam, restoran, konferans alanları gibi hizmet seçenekleri mevcuttur. Tesis içerisinde müşteriler için 2 adet termal havuzlu Türk hamamı, kapalı yüzme havuzu, şifalı ayak banyosu, oyun salonları ve spor alanları yer alıyor.

Eynal Termal Otel

Termal otel özelliklerini inceleyenler, ücretsiz kahvaltı, aquapark ve termal kaplıca hizmetlerinin mevcut olduğunu görebiliyor. Misafirlerin konaklayabileceği toplam 192 oda bulunuyor.

Otel Bilgin 2

Otel Bilgin otel, Simav merkezde bulunuyor ve Eynal kaplıcalarına 4.5 km mesafededir. Misafirlerini kaplıcalara özel servis araçları ile taşıyor. Müşterilerine 24 saat resepsiyon, oda kahvaltı ve klimalı oda seçenekleri sunuyor. Oda tipleri, standart tek kişilik, standart iki kişilik ve standart üç kişilik şeklindedir.

Eynal termal otelleri müşterilerine birçok seçenek sunuyor. Otellerde sunulan hizmetler arasında, spa salonları, Türk hamamı, masaj, sıcak su havuzları gibi seçenekler yer alıyor. Termal kaplıca suları sayesinde otellerde yorgunluk atılıyor ve birçok rahatsızlığa şifa bulunuyor.

Kaplıca Termal Otellerde Sunulan Hizmetler

Eynal kaplıca termal oteller yatak kapasitelerini sürekli artırmaya ve her yıl daha fazla müşteriye hizmet vermeye çalışıyor. Otel seçenekleri içerisinde 5 yıldızlı otel, apartlar ve pansiyonlar yer alıyor. Sunulan hizmetler şunlardır.

  • Sıcak su havuzları, kapalı havuz ve aquapark,
  • Ücretsiz restoran hizmetleri,
  • 24 saat resepsiyon hizmeti,
  • Misafir transferi,
  • Eğlence mekanları,
  • Ücretsiz internet,

Otellere göre hizmet türlerinde değişiklik olabiliyor ve misafirler otel ile görüşerek ya da sitelerini inceleyerek bilgi alabiliyor. Eynal kaplıca otellerinin günlük konaklama fiyatları, otellerin sundukları hizmetlere göre değişiklik gösteriyor. 

Misafirler, önceden rezervasyon yapmak için otel sitelerini inceleyerek verilen hizmetler ve konaklama fiyatları hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Sezon dönemlerine göre erken rezervasyon yaptıranlar daha indirimli fiyat seçeneklerinden faydalanailiyor.

Eynal Kaplıcaları Açık Olduğu Günler

Eynal kaplıcaları aquapark hizmetleri bayanlar ve erkekler için farklı günlerde hizmet veriyor. Bayan misafirlere, pazartesi, Salı, Perşembe ve cumartesi günleri hizmet veriyor. Erkek misafirlere ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri hizmet veriyor. Türk hamamı hizmetlerinden her gün faydalanılabiliyor.

Eynal Kaplıcalarında Ne Yenir?

Kütahya’nın en çok tanınan ilçelerinden birisi olan Simav’da yöresel yemeklerin lezzetine bakabilirsiniz. Ege mutfağının izlerine daha çok rastlanıyor. Sebze yemekleri ile birlikte yöresel hamur işleri ilk sırada yer alıyor. 

Eynal Kaplıcalarında ne yenir seçenekleri arasında en sevilenler;

  • Haşhaşlı Gözleme, 
  • Cimcik, 
  • Ilıbada Dolması

Gibi birbirinden güzel ve meşhur yiyeceklerdir. Termal kaplıca tesislerinin restoranlarında, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri sunuluyor. 

Yemek menülerinde kırmızı et, beyaz et ve sebze yemekleri çeşitleri Ege mutfağı ürünleri olarak sunuluyor. Eynal kaplıcaları çevresinde piknik yapılabilecek yerler bulunduğu için hazırlıklı gelenler pikniklerini yapabiliyor.

Eynal Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler

Termal turizmi için eynal kaplıcalarını tercih edenler, doğayla iç içe bir ortamda sağlık turizminden faydalanabiliyor. Tatillerini burada geçirmek isteyenler, Simav ilçesinin önemli ve görülmesi gereken yerlerini gezip görebiliyorlar.

Gölcük Yaylası

Gölcük yaylası, Simav’a 10 km mesafede ve 1450 m yükseklikte bulunuyor. Çam ormanları arasındaki göl çevresinde mesire alanları vardır ve keyifli vakit geçirmek için tercih edilen bir yerdir.

Simav Hisar Kalesi

Eynal kaplıcalarına gelenler Simav’ı gezmek ve tanımak istediklerinde ilçe merkezinde bulunan Hisar Kalesine çıkabiliyor ve Bizanslılardan kalan kale kalıntılarını görebiliyor. Hisar kalesinde bulunan çay bahçesi, havuz ve gazino hizmetlerinden faydalanılabiliyor.

Simav Ulu Cami

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen ve 14. Yüzyıl ya da 15. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ulu cami, Simav’a gelen misafirlerin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Taş işçiliği ile yapılmıştır ve Simav ilçe merkezinde bulunuyor.

Nadarçam Yaylası

Simav ilçe merkezi ve çevresini tepeden izlemek isteyenlerin tercih ettiği yer Nadarçam yaylasıdır. Yaz aylarında sıcaktan bunalanların tercih ettiği yerdir. Çam ve meyve ağaçlarının bulunduğu yaylada mesire alanları vardır. Konumu itibariyle Simav kuş bakışı izlenebiliyor.

Simav’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Simav tarihi ve termal kaplıcaları ile her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Gezilecek yerlerin çok yakın olması, günübirlik gezilerin yapılmasını sağlıyor. Günübirlik gezilecek yerler arasında Eğrigöz kalesi, Esire kaplıcaları ve yakın çevredeki birçok tarihi yapı yer alıyor.