Kurşunlu Kaplıcaları

Kurşunlu Kaplıcaları

Kasım 13, 2021 0 Yazar: admin

Ülkemiz sağlık turizminin büyük bir kısmını oluşturan kaplıcalar farklı bölgelerde yüz yıllar öncesinden beri hizmet veriyor. Bu kaplıcalar Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenerek birçok hastalığa şifa da oluyor. Ülkemizde bulunan önemli kaplıcalardan biri de Manisa Kurşunlu kaplıcalarıdır. Kurşunlu kaplıcaları suyunun özelliğinden dolayı birçok hastalığa iyi geliyor ve binlerce insanın tedavi olmasını sağlıyor.

Kurşunlu Kaplıcaları Tarihçesi

Kurşunlu kaplıcaları yüz yıllar öncesinde beri hizmet veriyor. Tarihi milattan önce bin ikiyüzlü yıllara kadar dayanıyor. Antik Roma döneminde bile bu kaplıcalar amatör bir şekilde kullanılıyordu ve çevresinde de birçok yerleşim alanı oluşmuştur. Selçuklu döneminde de bölgeye hamam inşa edilerek kaplıcalardan aktif bir şekilde faydalanmaya başlanmıştır.

Kurşunlu Kaplıcaları Nerede?

Kurşunlu kaplıcaları Manisa il sınırları içerisinde yer alıyor. Kaplıca bölgesi Salihli ilçe merkezine 6 km mesafededir. Manisa il merkezi ile arasındaki uzaklıkta 61 km’dir. Kaplıca merkezinde birçok konaklama imkanı bulunuyor ve sürekli şehir merkezinden servis ve otobüs hizmeti bulunuyor.

Kurşunlu Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Kurşunlu kaplıcalarını gidebilmek için farklı ulaşım çeşitleri bulunuyor. Bu kaplıcalara karayolu veya havayolu ile ulaşım sağlanabiliyor.

Havayolu Ulaşımı: 

Havayolu seçeneği ile ulaşım yapmak isteyen misafirlerin İzmir havaalanına ulaşmaları gerekiyor. İzmir havaalanına ülkemizin birçok yerinden ulaşmak mümkündür. İzmir havaalanına ulaşan misafirlerin buradan servis veya taksi ile Manisa’ya ve Kurşunlu kaplıcalarına gidebilirler.

Şehirlerarası Otobüs İle Ulaşım: 

Şehirlerarası taşımacılık yapan onlarca farklı firmanın Manisa’ya otobüs seferi bulunuyor. Bu firmalar ile Manisa’ya veya Salihli ilçesine ulaşan misafirler bu merkezlerden Kurşunlu kaplıcalarına ulaşabilirler.

Özel Araç İle Ulaşım: 

Kurşunlu kaplıcaları İstanbul’a 454 km, Ankara’ya 496 km uzaklıktadır. Özel araç ile bu kaplıcalara ulaşmak isteyen misafirlerin kendi konumlarına göre bir güzergah belirleyerek gelmeleri gerekiyor.

Kurşunlu Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kurşunlu Kaplıcaları, birçok hastalık tedavisine iyi gelir. Kaplıcalar Antik Roma’ya kadar uzanır. İçerisinde potasyum, rodan ve kalsiyum barındırması bakımından oldukça zengin kaynaklardır. Kurşunlu kaplıcaları birçok hastalığa da iyi geldiğinden ve tedavi edici olduğundan merak edilen konular arasına girer. 

Bunun için şu hastalıklara Kurşunlu kaplıca suları iyi gelir;

Bel fıtığı: 

Kurşunlu kaplıcalarında bulunan zengin mineral sayesinde bel veya boyun fıtığına iyi gelir.

Eklem kireçlenmesi: 

Kalsiyum özelliğinden dolayı eklem romatizma hastalıklarına iyi gelir.

Cilt hastalıkları: 

Kurşunlu kaplıcalarında suyunda bulunan kükürt ciltte bulunan ölü hücreleri canlandırır ve birçok cilt hastalığını iyileştirir.

Böbrek hastalığı: 

Böbreklerde oluşan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ödem oluşumunu engeller.

Uyku sorunlarına iyi gelir: 

Uyku apnesi veya horlama gibi sorunlar yaşayan kişilere kaplıca suları iyi gelir.

Baş ağrısı: 

Başta olan migren hastalıklarına iyi gelir ve tedavisi kaplıca sularıyla mümkündür.

Stresi azaltır: 

Çamur kaplıcalarının stresi azaltıcı özelliklere sahiptir.

Bağışıklığı güçlendirir: 

Kaplıca sularının bağışıklık sisteminin güçlendirme etkisi bulunuyor.

Herkesin tercih ettiği kaplıcalar oldukça rağbet görür. Doğal olmaları bakımından oldukça tercih edilir.

Sadece Türkiye’de yaşayan kişiler tarafından tercih edilmiyor. Gelen turistler tarafından da kaplıcalar tercih ediliyor.

Kurşunlu Kaplıca Özellikleri

Kurşunlu kaplıcalarında farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Kaplıca suyu, içme veya çamurlu su bu hizmetlerden bazılarıdır. İnsanlar tedavi yöntemine göre bu seçeneklerden birine yönelir. Kaplıca tedavisi ya doktor tavsiyesi üzerine yada doktor kontrolünde yapılmalıdır. Kurşunlu kaplıca bölgesinde faaliyet gösteren otellerin tamamına yakınında doktor hizmeti de bulunuyor.

Kurşunlu Kaplıca Suyunun Özellikleri

Kaplıcalar maden sularından yararlanmak amacıyla kurulan tesislere kaplıca denir. Birçok hastalık tedavisinde kaplıca suları yardımcı olur. Kurşunlu Kaplıca suları rodan, potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri içerisinde barındırır. 

Fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından da dikkat çeker. Maden suları fiziksel özellikleri olarak çok sıcak, sıcak ve soğuk sular olarak sınıflandırılır. Kimyasal özellikleri bakımından ise sülfatlı, tuzlu, karbondioksitli, bikarbonatlı, iyotlu, radyoaktif olmaları dikkat çeker. 

Kaplıcalar özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak bilinir. Sağlık açısından önem taşıdığı için turizm bakımından önem taşır. Fizik tedavisinde oldukça önemli yere sahiptir.

Kurşunlu Kaplıcalarında Yapılabilecek Aktiviteler

Kurşunlu kaplıcalarının olduğu bölge ve Salihli ilçesi tarihi eserler ile doludur. Bu kaplıcalara tedavi veya tatil amaçlı gelen misafirler kaplıca hizmetinin yanı sıra bu tarihi eserleri gezerek vakit geçirebilirler. Özellikle kaplıca yakınlarında bulunan antik kent görülmeye değer bir yerdir. Ayrıca otellerde bulunan havuz ve oyun aktiviteleri de değerlendirilebilir.

Kurşunlu Kaplıcalarında Ne Yenir?

Her yörenin olduğu gibi Salihli ilçesinin ve Kurşunlu kaplıca bölgesinin de kendine göre bir damak tadı bulunuyor. Yöre halkı kendi kültürüne özgü restoranlar işletiyor. Bu restoranlarda enginar dolması, yalancı sarma, mantar tatlısı, şevketi bostan, semizotu, simit ekmeği ve börünce tataron gibi birçok bölgeye özgü lezzet bulunuyor.

Kurşunlu Kaplıcaları Hediyelik Eşya

Kurşunlu bölgesine gelen misafirler bu yöreye özgü hediyelik eşya ve hatıra değeri taşıyan eşyalar satın alabilirler. Mutfaklarda buz dolabına mıknatıs ile yapıştırılan magnet tarzı birçok hediyelik eşya bulunuyor. Bunların dışında bölge halkının yaptığı güveçler de bulunuyor. Büyük emekler harcayarak topraktan oluşturdukları güveçler satın alınabilir.

Kurşunlu Termal Otelleri

Kurşunlu kaplıca bölgesinde birçok konaklama imkanı bulunuyor. Bölgede hizmet veren termal oteller bu seçeneklerden biridir. 

Bölgede kaplıca hizmetleri veren ve kaplıcalara yakın otellerden bazıları şunlardır;

Rey Manes Hotel: 

Turizm Bakanlığı onaylı Rey Manes Hotel 45 oda kapasitelidir. Otel süit ve Family süit odalardan oluşuyor. Hamam, açık havuz, özel banyolar ve 24 saat açık büfe ile hizmet veren otel kaplıcalara yürüme mesafesinde şehir merkezine 11 km uzaklıktadır.

Ozçelik Hotel; 

50 oda kapasiteli Ozçelik Hotel termal kaplıcalara 4.5 km mesafededir. Şehir merkezine 8.6 km uzaklıkta ve tam pansiyon hizmeti veriyor. Otelde hamam, özel banyo ve havuz gibi birçok ekstra hizmeti bulunuyor. Otelin kaplıcalara özel servisi de bulunuyor.

Tuana Tatil Köyü:

15 odak kapasiteli Tuana Tatil Köyü bir tatil köyünde olması gereken özelliklerin hemen hemen hepsine sahiptir. Otelde 2 adet açık yüzme havuzu, 1 adet kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, özel banyolar ve hamam gibi birçok hizmet bulunuyor. Kaplıca ile arasında 13 km mesafe olan otelde kaplıcalara özel servis te bulunuyor. Tatil köyünün şehir merkezine uzaklığı da 4 km’dir.

Kadilar Pasazade Konağı Butik Otel: 

10 oda kapasitesine sahip olan otel kurşunlu bölgesi restorasyonuna uygun bir yapıya sahiptir. Otelde hamam gibi hizmetler de bulunuyor ve 12 km mesafede olan Kurşunlu kaplıcalarına düzenli olarak servis yapıyorlar.

Lidya Sardes Hotel; 

Turizm bakanlığı standartlarında 3 yıldızlı olan otel Kurşunlu kaplıcalarına 4 dakikalık mesafededir. Otelde masaj salonları, SPA, Sauna ve açık yüzme havuzu hizmetleri bulunuyor.

Kurşunlu kaplıca bölgesinde bunlar gibi birçok konaklama imkanı bulunuyor.

Kurşunlu Kaplıcaları Giriş Ücreti

Kurşunlu kaplıcalarının işletmesi Salihli belediyesi tarafından yapılıyor. Kaplıca haftanın yedi günü de açıktır. Fakat bazı günler erkeklere hizmet verirken bazı günler kadınlar tarafından kullanılıyor. 

Kaplıcalar sabah sekiz ile akşam yedi arasında açık oluyor ve termal havuz ücreti 9 TL olarak belirlenmiştir. Otelde kalan misafirler ise 7 TL ödeyerek termal havuzlara girebiliyor. Sauna hizmetinden yararlanmak isteyen misafirlerin ise 27 TL ödemesi gerekiyor. Konaklamalı misafirler ise Sauna ücreti olarak 22 TL ödüyorlar.

Kurşunlu Kaplıcaları Konaklama Fiyatları

Kurşunlu kaplıcaları bölgesinde onlarca farklı konaklama oteli bulunuyor. Bu oteller sundukları hizmete göre farklı bir fiyat politikasına sahiptir. Bu otellerde sekiz yaş altındaki çocuklardan ücret alınmıyor ve oda ücreti alınıyor. İki kişilik ortalama bir oda fiyatı 350 TL ile 500 TL arasında değişiyor.