İstanbul İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

İstanbul İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Ekim 22, 2019 0 Yazar: admin

Avrupa ülkelerinin bile imrenerek bakmış olduğu şehirlerimizden biri olan İstanbul, tarih ve doğa güzellikleri kadar güzel içimli kaynak suları ile de ün yaparak birçok kişinin sırf bu şifalı sulardan yararlanmak için geldiği illerimizden biridir. Sizlere bugün ki yazımızda İstanbul sınırları içerisinde yer alan ünlü ve bir o kadar da şifalı olan kaplıcaları tanıtmaya çalışcağız.

Contents

İstanbul Kaplıcaları

Tuzla İçmesi

Yer altı kaynağı dolaylı yollardan Kocaeli sınırları içerisinde gelse de İstanbul ilçelerinden biri olan Tuzla sınırları içerisinde yaklaşık olarak 7 kilometre ileride bulunan Tuzla içmesi sakin ve huzurlu doğal ortamında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Suyunun içerisinde bulunan elementler sayesinde suyun litresinde 4 gramdan fazla klorür ve 075 gram sodyum ve magnezyum sülfat bulunmaktadır. Tuzla içmesi içerisinde bulunan şifalı suları hem vücudunuzun belli bölgelerini iyileştirmek hem de günlük olarak içerek şifa bulan vatandaşlar bulunmaktadır.

               Tuzla İçmesi başta olmak üzere İstanbulda ki diğer içmelerde belli bir alan içerisine yapılmış olduğundan ötürü içmeye şifa için gelen kişilerin konaklama ihtimalleri de bulunarak birçok kişinin uzun süreli sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hafta sonu tatili olarak da değerlendirilebilecek yerler olarak bilinen İstanbul içmeleri birçok insanın sosyal yaşantısı içinde güzel fırsatlardan bir tanesidir.

               İstanbul da bulunan içme merkezleri kadar şifalı su alanları da oldukça meşhurdur. Hemen hemen her ilçenin içerisinde bulunan meşhur sular birçok hastlığa da iyi gelmektedir. İstanbul’un en meşhur sularını sizler için derleyerek yazımıza yazdık.

İstanbul Suları

İstanbul ilçelerinin hemen hemen her birinde İstanbul’da yaşayan insanların kullandığı sular bulunmaktadır. Bu suların bir kısmı içme suyu olarak değerlendirilebildiği gibi şifalı su kaynağı olarak da bilineni bulunmaktadır. İstanbul suları adları şu şekildedir; Sultan Suyu, Alibaba Suyu, Kefeli Suyu, Neşet Suyu, Kızlar Suyu, Ayazma Suyu, Fındık Suyu, Gürcü Suyu, Kızılcık Suyu, Hünkâr Suyu ve Çırçır Suyu, Kum Suyu, Binbaşı Suyu, Kemer Suyu, Samatya’daki Acıçeşme Suyu, Göztepe Suyu, Elmalı Suyu ve Kestane Suyu, Anadoluhisan’nın, Çınardibi Suyu, Abdi Hoca Suyu , Abı Hayat Suyu, Dolay Suyu, Kumdöken Suyu, Çobanpınar Suyu, Kervansaray Suyu, Otuzbir Suyu, Keçi Suyu.. İstanbul’da bulunan suların en meşhurları olarak bilinmektedir.