Termal Kaplıcalar

Kayseri İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

04.11.2019
203

İç Anadolu illerimizden olan ve birçok kültür yemeğiyle oldukça ünlü olan Kayseri ilimiz birbirinden farklı kültürel kaplıcaları ile yaz kış turist çekerek oldukça ün yayarak birçok kişi tarafından sevilen ve merak edilen yerlerin arasında yer almaktadır. Merkez ilçe ve çevresinde bulunan kaplıcalar ile oldukça sayıda şifalı su kaynağına yataklık etmektedir. Bugün ki yazımızda sizlere bu kaynaklara yönelik araştırma yaparak gidebileceğiniz ve sizlerin sağlığına iyi gelebilecek şifalı suları analiz ettik.

Kayseri İli Şifalı Su Kaplıcaları

Bayramhacı Kaplıcası

Kayseri’nin meşhur illerinden olan Himmetdede beldesine bağlı olan Bayramhacı köyünde bulunan Bayramhacı kaplıcası Kayseri’nin en yüksek kaplıcalarından bir tanesidir. Kaplıca alanının denizden yüksekliği yaklaşık olarak 990 metre olmak ile birlikte içerisinde bulunan sularda farklı elementlerin olması birçok hastalığın en büyük savaşçısı olmasını sağlamaktadır. Radyoaktif bir su kullanılan Bayramhacı kaplıcası; romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, nevrit nevraliji ve kadın hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Boğazköprü İçmesi

 Kayseri il merkezine yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta bulunan Boğazköprü içmesi içerisinde bulunan termal suyun derecesi yaklaşık 19 derecedir. Sodyum klorürlü ve birkarbonatlı elementlerden oluşan Boğazköprü içmesi hastanın vücudunda müshil etkisi görülmektedir. Buraya tedaviye gelen hastaların çoğuna uygulanan müshil tedavisi 20 gün süreyle günde toplamda 34 bardak içme ile oluşmaktadır. Boğazköprü içmesi içerisine yapılan yatak kapasitesi ise 200’ü geçmektedir. Sosyal tesisleri ise yeterli düzeyde olan içme Kayseri için büyük bir ekonomi kazanç olarak bilinmektedir.

Tekgöz Kaplıcası

Selçuklular ve Osmanlılar zamanından bu yana işletilen tarihi kaplıcalar arasında bulunan Tekgöz kaplıcası; madeni az ılıca grubuna yardımcı olup sodyum birkarbonatlı bir su grubunda yer almaktadır. Temperatörü 40 derece olan ve değeri 7.2 radyoaktivesi bulunan Tekgöz kaplıcasında su sıcaklığının ideal olmasına karşı olarak debisi çok fazladır. Bu sebepten ötürü üzerinde çok daha geniş işlevi modern tesislerin kurulmasında yarar sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bursa Kaplıcaları ve Hamamları başlıklı makalemizde Bursa İli Kaplıcaları, Bursa İli Kaplıcaları Nerede ve Bursa İli Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com