Kırşehir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kırşehir İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 4, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’nin yer altı kaplıcalarının en zengin olan illerinden biri olan Kırşehir, yaratmış olduğu tesisler ile de en iyi kaplıcalardan biri haline gelmiştir. Kaplıca ve içmelerin şöhreti ile birlikte yaz kış demeden büyük kitleleri ilinde ağırlayan Kırşehir termal turizm alanında oldukça büyüyen illerimizden biridir. Eski tarihlerden bugüne kadar birçok termal kaplıca il merkezi civarında ve Kırşehir’in en büyük ilçelerinden biri olan Çiçekdağı ilçesinde toplanmıştırı.

Kırşehir İli Kaplıcaları

Bulamaçtı Kaplıcası

Çiçekdağı ilçesine yaklaşık olarak 4 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Bulamaçlı köyünde buluanan bu termal kaplıca eski uygarlıklardan beri Kırşehir ilinin kaplıcaları arasında yerini almaktadır. Termal suyunda bulunan farklı elementler birçok hastalığı tedavi etmesinde öncülük etmektedir. Suyun en önemli özelliklerinden biri ise radyoaktivite derecesinin yüksek olması sebebiyle hormonal rahatsızlıklarının giderilmesinde başrol oynamaktadır. Bulamaçtı kaplıcası vücut yüzeyinde bulunan birçok sorunun giderilmesi konusunda şifa kaynağı olmaktadır.

Mahmutlu Kaplıcası

Çiçekdağı ilçesine bağlı yol üzerinde 16. Km yerinde bulunan Mahmutlu Kaplıcası, iki ayrı hamamdan oluşarak büyük bir alan içerisinde tedavi hizmeti sağlamaktadır. Termal kaplıca genelinde; hem kadınlara hem de erkeklere özel olarak belirlenen alanlar bulunurken rahat rahat tedavi olunması için birçok kolaylık sağlanmıştır. İç hastalıklar başta olmak üzere belli kadın hastalıklar nezninde iyi şekilde tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Hamamönü Kaplıcası

Kaman ilçesinin Savcılı beldesi sınırları içerisinde bulunan kaplıcanın bir diğer adı beldenin adı olan Savcılı’dır. Baraj Gölünün yakınları arasında yer alması ve yöre halkına yaz aylarında hem plaj ihtiyaçlarını karşılama hem de kaplıcanın şifalı suyundan yararlanma olanaklarının olduğu kaplıca içerisinde oldukça ilgi gören kaplıcalardan biridir. Bu kaplıcalardan ilki il merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta güneybatı yönünde bulunan hamamönü kaplıcalarından meydana gelmektedir. Hamamönü kaplıcasının yaklaşık yüksekliği 1000 metre civarındadır. Eski tarihlerden beri kullanılan termal kaplıca suyunun radyoaktivite seviyesine göre şifalı su olarak adlandırılmaktadır. İç hastalıklar başta olmak üzere hormansal hastalıklarda da etkisi görülmektedir.