Termal Kaplıcalar

Termal Su Çarpıntı Yapar Mı?

13.01.2023
12

Termal su tesislerini tercih edenler, kimi zaman nefes darlığı, çarpıntı ya da tansiyon düşmesinden şikayet edebilir. Bunun nedeni şikayetlerin sebebinin başka sağlık sorunlarına dayanması ya da termal suyun sıcak olması ve içinde bulunulan tesisin buharlı ve havasız olmasından kaynaklanabilir. Termal suyun çarpıntı yapması; suda yüzme veya banyo yaptıktan sonra vücudun ısısını düşürmeye yardımcı olan düşük sıcaklık nedeniyle olabilir.

Ayrıca, termal suda yüzme veya banyo yaptıktan sonra çarpıntı hissi, vücudun su ve elektrolit dengesini bozulmasına bağlı olabilir. Bu, termal suda yüzme veya banyo yaptıktan sonra vücuttaki su ve elektrolit dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu durum, su kaybı ve elektrolit dengesizliğine neden olabilir ve bu da çarpıntı hissi veya başka belirtiler oluşturabilir. Ayrıca termal suda yüzme veya banyo yaptıktan sonra çarpıntı hissi, ayrıca vücudun kan basıncının düşebileceğine dair bir işaret olabilir.

Vücutta Çarpıntı Hissi Nedir?

Vücutta çarpıntı hissi, bir insanın kalp atış hızının ani ve geçici olarak hızlandığı ve kalp atışlarının hissedilebilir olduğu bir durumdur. Çarpıntı, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir ve çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. Çarpıntının nedeni belirlenirse, tedavi edilmesi daha kolay olacaktır.

Termal Su Çarpıntı Yapar Mı?

Termal Su Çarpıntı Yapar Mı?

Vücutta Çarpıntı Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntının belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Kalp atışının hissedilebilir olması: Çarpıntı sırasında, kalp atışlarının hissedilebilir olması en yaygın belirtidir. Kalp atışları, göğüs içinde, boyunda veya kol bölgelerinde hissedilebilir.
  • Solunum sıkıntısı: Çarpıntı sırasında, solunum sıkıntısı da olabilir. Bu, çarpıntı sırasında kalp atışlarının hızının yüksek olması nedeniyle olabilir.
  • Nefes darlığı: Çarpıntı sırasında, nefes darlığı da olabilir. Bu, çarpıntı sırasında kalp atışlarının hızının yüksek olması nedeniyle olabilir.
  • Terleme: Çarpıntı sırasında, terleme de olabilir. Bu, çarpıntı sırasında kalp atışlarının hızının yüksek olması nedeniyle olabilir.
  • Baş dönmesi: Çarpıntı sırasında, baş dönmesi de olabilir. Bu, çarpıntı sırasında kalp atışlarının hızının yüksek olması nedeniyle olabilir.

Vücutta Çarpıntının Nedenleri Nelerdir?

Vücutta çarpıntının nedenleri çeşitlidir ve çoğu zaman tam olarak anlaşılamaz. Ancak bazı olası nedenler şunlardır:

  • Stres veya endişe: Bu, çarpıntının en yaygın nedenlerinden biri olabilir. Stres ve endişe kalp atış hızını arttırabilecek bir tepki oluşturur.
  • Fiziksel aktivite: Egzersiz yaparken veya fiziksel aktiviteyi arttırırken, kalp atış hızı doğal olarak artar. Ancak bazı durumlarda, çarpıntı egzersiz sonrasında bile devam edebilir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar, özellikle tansiyon ve kalp ilaçları, çarpıntı yapabilir. Ayrıca, bazı reçetesiz ilaçlar ve kafein içeren gıdalar da çarpıntı yapabilir.
  • Sigara ve alkol: Sigara içimi ve aşırı alkol tüketimi, kalp atış hızını arttırarak çarpıntıya neden olabilir.
  • Sağlık sorunları: Çarpıntı, kalp ritmi bozuklukları, tiroit bezi problemleri, anemi (kan azlığı) ve diğer sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Termal Su Çarpıntıya İyi Gelir Mi?

Termal su kaynaklı yaşanan çarpıntının belirtilerini hafifletebilir ve rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Ilık veya soğuk olan termal suyuna girmek çarpıntının azalmasına yardımcı olabilir. Ancak termal suyun çarpıntıyı tamamen önleme veya düzeltecek bir etkisi yoktur ve çarpıntının nedenine göre değişebilir.

Termal Su Kullanmanın Ardından Çarpılma Hissedilirse Ne Yapılmalı?

Termal su kullanmanın ardından, termal suyunun sıcak olduğu havuzda uzun süre bulunmadaçarpıntı yaşanabilir ve tansiyon düşebilir ya da yükselebilir. Belirtilen durumlar yaşandığı an havuzdan çıkılması ve ferah, ılık havanın bulunduğu bir ortama geçilmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anneler Termal Suya Girebilir Mi? başlıklı makalemizde emziren anneler ve termal sular hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Reklam ve Sponsorluk için mail adresimiz; bilgi@termalkaplicalar.com