Kocaeli İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kocaeli İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 4, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’nin ekonomik alanda yatırımlarının en çok olduğu bölgelerden birisi olan Kocaeli’nde Türkiye’nin en çok sayıda sanayi kuruluşu olan Kocaeli, termal turizm alanında az da olsa yatırımları bulunmaktadır. Çok az olsa da yapılan termal turizmi destekleyen şifalı kaynakları şu şekilde belirtilmiştir.

Kocaeli İli Şifalı Suları

Yeniköy Ilıcası

Kocaeli merkeze yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta bulunan Bahçecik beldesine bağlı olan Yeniköy’de bulunan Yeniköy Ilıcası, soğuk maden suları sınıfına giren aligometalik bir su konumunda bulunmaktadır. Çoğunlukla içme suyu olarak kullanılmasa da mide ve bağırsak başta olmak üzere karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına bire birdir.

Maşukiye Şifalı Su Kaynakları

Kocaeli Debent beldesine bağlı olan Maşukiye şifalı suları, sodyum klorür ve bikarbonat elementlerini içermektedir. Termal suları sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çene Menba Suyu

Kocaeli kent merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunan Çene Dağı yamacında kurulan tesiste şifa kaynağı olan Çene Menba suyu tüm Kocaeli halkına içme suyu olarak aktarılmaktadır. İstanbul’a da içme suyu olarak satılan ünlü suyun içme olarak kullanıldığı için vücuda sağlıklı bir yararı bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü birkaç yudumda tüketilecek olan Çene suyunun şifalı özelliklerinden yararlanabilmektedir.