Konya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Konya İli Şifalı Suları ve Kaplıcaları

Kasım 4, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan Konya ili kültürel yapısının yanında şehrin belli ilçelerine yapılan termal suları ile de birçok turisti kendisine çekmektedir. Büyüklüğüne yakışır bir şekilde bol bol bulunan termal otelleri sayesinde de şifalı su kaynaklarını dünyaya iyi bir şekilde tanıtmaktadır.

Konya İli Şifalı Suları

Karaağaç İçmesi

Konya’nın ilk içmelerinden biri olan Karaağaç içmesi Doğanhisar köyünde bulunmaktadır. Eskilerin de tabiriyle ikinci adı Karaağaç Maden Suyu olarak bilinmektedir. Yerköprü Şifalı Suyu ile Karasu Şifalı Suyu’nu içerisinde barındıran Karağaç içmesi gelen misafirlerine en iyi şekilde ağırlamaktadır. Şifalı su birleşimlerinde karbondioksit elementini barındırmasıyla birlikte maden suları içerisinde iyi kabul edilen Karaağaç İçmesi, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere solunum yolları rahatsızlıklarında yararlı olmaktadır.

Köşk Kaplıcası

Konya’nın Hüyük ilçesinde bulunan Köşk kaplıcası bu yörenin en büyük kaplıcalarından biridir. İlçe halkı tarafından köşk hamamı olarak da adlandırılan Köşk Köyü Camii tarafından eski dönemlerde yaptırılmıştır. Geçmişi Selçuklu dönemine kadar dayanan Köşk hamamı, orijinal Selçuklu hamamı olarak bilinmektedir. Hem banyo alanı hem de içme suyu olarak kullanılan şifalı suyun içerisinde bulunan birçok farklı element, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları üzerinde olumlu etkisi bulundurmaktadır.

Ilıca Pınarı Kaplıcası

Alaman Kuyusu Maden Suyu ve Müshil Suyu İçmesi’nin şifalı su kaynaklarından biri olan Ilıca Pınarı Kaplıcası, içinde bulundurduğu kimyasal birleşimler ile birlikte tuzlu soğuk maden suları sınıfında değerlendirilmiş olan bu sular aynı zamanda bikarbonat ve sülfat içermektedir. Ilıca Pınarı Kaplıcası; sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere kalp damar hastalıklarına iyi gelmektedir.